Kalendarium

11-13.01.2022 · Viscom, Duesseldorf

16-18.02.2022 · Rema Days, Nadarzyn

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

26-29.04.2022 · Labelexpo, Bruksela

31.05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

Zaciskając pasa

Data publikacji: lipiec/sierpień 2010

Targi Ipex oraz południowoamerykańska wystawa ExpoPrint, jak również stale rosnący popyt ze strony rynku azjatyckiego, przyniosły Heidelbergowi pozytywne wyniki finansowe. Poprawę widać zwłaszcza pod kątem wartości napływających zleceń, o czym świadczą wstępne dane za Q1 2010 roku. Jednocześnie firma wprowadza poważne zmiany, wdrażając pakiet oszczędnościowy.

 

Zdjęcie ©Heidelberg

W Heidelbergu wciąż konieczna jest redukcja zatrudnienia. Do października 2010 roku firmę opuści ok. 500 osób.

Wartość zleceń osiągnęła w pierwszym kwartale 2010 roku poziom 786 mln euro, z czego około 45 mln euro to efekt różnic kursowych. Tym samym Heidelberg przekroczył wyniki osiągnięte w Q1 2009 roku – 550 mln euro – oraz w Q4 2009 roku – 678 mln euro. Stan zamówień nie rozkłada się proporcjonalnie na wszystkich rynkach: podczas gdy Stany Zjednoczone i Japonia notują słabe wyniki, pozytywnie wypada przede wszystkim Azja (z Chinami na czele), niektóre z krajów europejskich, jak również Ameryka Południowa. Według wstępnych danych, free cash flow osiągnął w pierwszym kwartale poziom pomiędzy 50 a 60 mln euro, tym samym plasując się znacznie wyżej niż rok temu (-29 mln euro). Ze wstępnych szacunków wynika, że obroty w pierwszym kwartale wyniosły 560 mln euro, czyli nieco więcej niż w analogicznym okresie 2009 roku (514 mln euro), z czego 35 mln euro stanowi efekt różnic kursowych. Szacuje się, że zysk operacyjny przed opodatkowaniem (EBITDA) był korzystniejszy względem poprzedniego roku (-63 mln euro).

Biznes na diecie

Choć wstępne wyniki finansowe Heidelberga pokazują poprawę sytuacji finansowej firmy w porównaniu z poprzednim rokiem, nadal niezbędne są kroki mające na celu zredukowanie kosztów operacyjnych. Zarząd, w ścisłym porozumieniu z radą pracowników, opracował pakiet działań oszczędnościowych, którego głównym punktem jest nowy system zatrudnienia. Pracownicy mogą dobrowolnie i na stałe przejść na tryb o czasie pracy zredukowanym do 57 proc., czemu towarzyszyć będzie proporcjonalna redukcja płac. Firma zobowiązuje się do rekompensaty części utraconej pensji przez okres maksymalnie czterech lat. Godziny pracy osób, które zdecydują się na ten model zatrudnienia, będą ustalane w oparciu o bieżące potrzeby przedsiębiorstwa. Działania, podjęte przez kierownictwo Heidelberga, mają na celu zmniejszenie – wciąż koniecznych – zwolnień w koncernie. Z drugiej strony, zmiana modelu zatrudnienia ma poskutkować redukcją około 500 miejsc pracy w filiach na całym świecie do października tego roku, z czego jedna trzecia zostanie zlikwidowana w jednostkach dystrybucyjnych. Plan oszczędnościowy Heidelberga zakłada cięcia kosztów rzędu 60 mln euro w roku finansowym 2010/2010 i kolejnych 80 mln w przyszłym roku. Rok 2009/2010 przyniósł oszczędności w wysokości 400 mln euro.

 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Podcinanie gałęzi na której się siedzi

Ostatnie podwyżki cen papieru, od 100 do 150 euro za tonę, spowodowane wzrostem cen energii, doprowadziły do przebrania się miarki. Zwłaszcza, że podwyżki te dotyczą również już istniejących umów. Obecne wzrosty cen, przyćmiewają wszystkie dotychczas znane podwyżki. Uderza nie tylko wysokość podwyżki ale również czas jej wejścia w życie.

Irytujące jest również to, że wzrost cen dotyka nie tylko towarów już zamówionych lub już wyprodukowanych ale dotyczy również istniejących kontraktów.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty