Bestseller w druku etykiet

Data publikacji: marzec 2011

 

Maszyna Xeikon 3300 zalicza się do bestsellerów firmy Xeikon w dziedzinie wysokonakładowego druku etykiet. Urządzenie jest przeznaczone do zadruku najpopularniejszej w tej branży szerokości wstęgi – 330 mm – nadaje się jednak również do pracy ze wstęgą 200- czy nawet 500-milimetrową. Z tego względu coraz więcej drukarń decyduje się obecnie na zakup tej uniwersalnej maszyny.

 

Tekst: Michael Seidl

 

„Coraz więcej klientów ceni sobie możliwość zamówienia etykiet i opakowań, które są bezpieczne dla żywności, a jednocześnie odpowiadają cenowo potrzebom i możliwościom rynku” - mówią szefowie drukarni Helf - Christian Coreth i Walter Schuppler-Helf.

Przykładem jest austriacka drukarnia Helf Etiketten, w której w połowie października zeszłego roku rozpoczął pracę cyfrowy model Xeikon 3300. Inwestycja w nowy system jest odpowiedzią drukarni na zmieniające się potrzeby rynku, którym w pełni może sprostać tylko druk cyfrowy, dający wysoki poziom opłacalności. Istniejąca od 1955 roku drukarnia Helf Etiketten pozycjonuje się jako dostawca kompletnych usług związanych z produkcją etykiet. Przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie 70 osób i produkuje rocznie ponad 5 miliardów etykiet, drukowanych zarówno na maszynach analogowych, jak i w technologii cyfrowej. Zlecenia napływają przede wszystkim z branży spożywczej, napojów, farmaceutycznej i kosmetycznej. Nie brakuje także zamówień od firm chemicznych czy produkujących materiały syntetyczne, tekstylia, meble, jak również przedsiębiorstw z sektora usług i turystyki. Dotychczas drukarnia Helf realizowała zamówienia w druku cyfrowym na maszynie HP Indigo. Po zakupie urządzenia Xeikon firma poszerzyła swoją ofertę i jest teraz w stanie drukować ekonomicznie nawet zróżnicowane zlecenia o średniej objętości.

 

 

Bezpiecznie dla żywności

Model 3300 drukuje nowym tonerem QA-I, który jest bezpieczny dla żywności, co potwierdza certyfikat FDA, pozwalający na zadruk tym tuszem opakowań i etykiet do pośredniego i bezpośredniego kontaktu z produktami spożywczymi. To kolejny aspekt przemawiający na korzyść maszyny Xeikon, którą można wykorzystywać chociażby do produkcji personalizowanych etykiet stosowanych często w krótkoterminowych kampaniach promocyjnych w branży spożywczej. „Coraz więcej klientów ceni sobie możliwość zamówienia etykiet i opakowań, które są bezpieczne dla żywności, a jednocześnie odpowiadają cenowo potrzebom i możliwościom rynku” - mówią szefowie drukarni Helf - Christian Coreth i Walter Schuppler-Helf. - „Zdecydowaliśmy się na zakup maszyny Xeikon 3300, ponieważ postawiliśmy sobie za cel osiągnięcie wysokiej produktywności, a jednocześnie chcieliśmy zapewnić naszym klientom szybką realizację zleceń dzięki drukowi bez zbędnych przestojów oraz wysoką jakość osiągalną poprzez dokładne odwzorowanie szczegółów”.

 

Do drukarń, które rozpoczęły swoją przygodę z maszyną Xeikon 3300, należy również przedsiębiorstwo Ulrich Etiketten, mające swoją siedzibę w okolicach Wiednia. Na zdjęciu od lewej: Karl i Florian Ulrich.

Oferta skompletowana

Do drukarń, które rozpoczęły swoją przygodę z maszyną Xeikon 3300, należy również przedsiębiorstwo Ulrich Etiketten, mające swoją siedzibę w okolicach Wiednia. Drukarnia, specjalizująca się w produkcji etykiet, cieszy się dobrą reputacją nie tylko w Austrii, ale i na rynku europejskim. Obecna siedziba drukarni została wybudowana w 1993 roku, a następnie trzykrotnie rozbudowana: w 1998, 2004 i 2007 roku. Dziś przedsiębiorstwo zajmuje powierzchnię 13 tys. m2, z czego 8 tys. m2 przeznaczono na hale produkcyjne. Ulrich Etiketten zatrudnia ok. 200 pracowników, generując roczne obroty na poziomie 30 mln euro. W 2006 roku otwarto filię drukarni w niemieckim miasteczku Montabaur. Jakość zgodna z normą ISO 9001, nowoczesne, bogate wyposażenie, od offsetowych rotacji UV, poprzez maszyny fleksograficzne i sitodrukowe, po urządzenia cyfrowe, a także obecność wśród klientów najbardziej wymagających branż: spożywczej, kosmetycznej i farmaceutycznej, wskazują na ambitną ścieżkę rozwoju, jaką podąża austriacka drukarnia.

Innowacyjność i kreatywność to naczelne zasady, którymi kieruje się rodzinna firma Ulrich Etiketten. Paleta produktów obejmuje etykiety samoprzylepne i specjalne w rolce oraz arkuszu, drukowane w najróżniejszych technologiach. Etykiety mogą być uszlachetnione za pomocą tłoczenia folią na zimno i na gorąco, można je także pokryć reliefami, lakierem zapachowym, nadrukować kod kreskowy czy numerację, a także nakleić hologram. Drukarnia wykonuje także etykiety wielowarstwowe, tzw. multi-labels. Wśród stosowanych materiałów znajdziemy papiery samoprzylepne oraz tworzywa sztuczne. Rocznie w firmie wykorzystuje się 23 mln m2 podłoży samoprzylepnych, z czego ok. 25 proc. pokrywa zapotrzebowanie rynku austriackiego. Park maszynowy obejmuje siedemnaście urządzeń rotacyjnych, offsetową maszynę arkuszową oraz – od niedawna – cyfrowy system Xeikon 3300.

Dla Ulrich Etiketten jest to pierwsza inwestycja w druk cyfrowy. Względnie późna, jeśli spojrzeć na to, co w tym zakresie zrobili do tej pory austriaccy konkurenci firmy. Dlaczego drukarnia zdecydowała się na zakup tego systemu? Istotnym argumentem był sposób rozliczenia: „Nie ponosimy kosztów ‘za klik’, ale płacimy za zużycie toneru” - tłumaczy Florian Ulrich. To korzystne rozwiązanie, zwłaszcza że drukarnia często realizuje zamówienia na etykiety o różnym stopniu pokrycia farbą. Różnica pomiędzy 50 a 200 proc. pokrycia jest spora, nie sprawdziłby się tutaj system opłat „za klik”. Inne zalety tej inwestycji niesie ze sobą jakość druku. Perfekcyjna aplikacja tuszu i dobra przyczepność do podłoża sprawiają, że wstępne przygotowanie materiału staje się zbędne, co oznacza spore oszczędności. Co ciekawe, prędkość maszyny (19,2 m/min.) nie była aspektem decydującym o zakupie, ponieważ standardowa produkcja rzędu 500-600 m, która realizowana jest w drukarni, nie wymaga aż takiej wydajności. Ważną rolę odegrał tu z kolei stosowany tusz – QA-I – który, podobnie jak w drukarni Helf Etiketten, pozwala na druk bezpiecznych dla żywności etykiet.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Gallus z nowym cyfrowym systemem do druku etykiet dla początkujących

Przed dwoma laty ponad 800 odwiedzających przybyło z całego świata do St. Gallen na „Gallus Innovation Days 2016”. W tym roku Gallus, jako część grupy Heidelberg, rozwinął tę koncepcję na jeszcze większej przestrzeni wystawowej. W ramach „Gallus Innovation Days 2018” eksperci poligraficzni z firm Gallus i Heidelberg pokazali, jak cyfryzacja zmienia biznes etykietowy i jak można wspierać tę drastyczną przemysłową zmianę paradygmatu. Pod hasłem „Solutions for Printing Champions” Gallus zaprezentował rozmaite innowacje produktowe.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty