Kalendarium

30.01-02.02.2024 · RemaDays, Nadarzyn

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

Nowa rzeczywistość

Data publikacji: marzec 2011

 

W firmie Fotonet od niedawna pracuje system kolorowego druku cyfrowego firmy Xerox, model DCP700. Inwestycja w ten produkt umożliwiła przedsiębiorstwu zwiększenie wydajności w druku fotoksiążek, kalendarzy i wielu innych gadżetów fotograficznych.

 
© PAI PrintinPoland.com

„Widzę coraz wyraźniej, że nowa technologia zaczyna dorównywać tej starej. Oczywiście nigdy jej nie zastąpi, ale jest jej znakomitym uzupełnieniem” - mówi Marek Karch, właściciel firmy Fotonet.

Firma Fotonet funkcjonuje na rynku fotograficznym od połowy lat 80. Marek Karch – jej właściciel – jest fotografem i posiada w tym zakresie bogate doświadczenie. Obecnie nadal zajmuje się fotografowaniem, ale również stroną laboratoryjną dla tego procesu. Jego firma obsługuje zarówno klientów indywidualnych – amatorów, jak również profesjonalnych fotografów i punkty usługowe związane z fotografią. 

„Fotografia cyfrowa wyznacza nowe trendy w naszej rzeczywistości” – mówi Marek Karch. – „Obecnie zdjęcia wykonuje się tak samo, ale zapisuje się je i wykorzystuje już zupełnie inaczej. Materiał, jakim był kiedyś negatyw, umarł, a szkoda, bo wielka magia, jaka towarzyszyła wcześniej fotografii była czymś wyjątkowym. Nowa rzeczywistość proponuje nam jednak również ciekawe rzeczy. Takimi jest chociażby możliwość projektowania we własnym zakresie i następnie drukowania własnej fotoksiążki, kalendarza, kartki świątecznej, personalizowanego zaproszenia, broszury, ulotki, okładki na płytę CD czy DVD”.

W tym celu w firmie Fotonet już pięć lat temu pojawił się system Xeroksa, umożliwiający drukowanie tego rodzaju aplikacji. „Było to doskonałe urządzenie” – mówi Marek Karch – „które pozwoliło nam nauczyć się bardzo wiele na temat drukowania. Okazało się jednak w ostatnim czasie za mało wydajne dla naszych potrzeb. Bardzo powoli, ale zachodzi w naszej świadomości zmiana podejścia do fotografii. Jesteśmy wciąż przyzwyczajeni – w takiej domowej, amatorskiej fotografii – do tego, że mamy negatyw i musimy z niego wydrukować zdjęcia, które następnie trafiają do klasycznego albumu. Tymczasem dzieje się tak, że korzystając z aparatów cyfrowych robimy coraz więcej zdjęć – czasami 1000 i więcej. Drukowanie takich ilości i umieszczanie ich w albumach staje się trudne”.

Dlatego Fotonet proponuje nowe produkty, które zdejmują z klientów ten problem. Mogą oni wydrukować zdjęcia np. przesyłając je przez Internet, ale mogą również skorzystać z ciekawych propozycji, jakie daje druk cyfrowy. We własnym zakresie mogą opracować fotoksiążkę z wakacji z wybranymi przez nich zdjęciami, zaproszenie na ślub, chrzciny, komunię czy inną rodzinną uroczystość, mogą też swojemu dziecku podarować fotoalbum, który będzie zawierał zdjęcia z jego całego życia. Warto też pamiętać, że sposoby archiwizacji zdjęć wykonywanych aparatem cyfrowym bywają zawodne (producenci płyt, na których gromadzimy nasze zdjęcia dają gwarancję około 10 lat na przechowywanie na nich danych, a dyski twarde naszych domowych komputerów mogą ulec zniszczeniu, co zresztą często się dzieje). Dlatego oferując klientom nowe produkty, Fotonet zachęca do drukowania zdjęć i korzystania z nowych możliwości, jakie daje właśnie druk cyfrowy.

„Temu zadaniu znakomicie odpowiada maszyna drukująca Xerox DCP700” - podkreśla Marek Karch. - „Moje postrzeganie jakości jest bowiem zawsze fotograficzne i jakość drukowanego obrazu również musi taka właśnie być. Widzę coraz wyraźniej, że nowa technologia zaczyna dorównywać tej starej. Oczywiście nigdy jej nie zastąpi, ale jest jej znakomitym uzupełnieniem”.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

W trybie kryzysowym...

Drodzy Czytelnicy... Czy coś zauważyliście? Tak, przechodzimy od jednego kryzysu do kolejnego... dwa lata temu covid miał Świat całkowicie pod kontrolą, teraz tematem numer jeden jest inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Głęboko nieludzki akt próby przejęcia władzy, którego konsekwencje Europa odczuwać będzie przez bardzo długi czas. Stawiane są znów stare mury... a do tego znowu stare lęki. I jak to często bywa, ludność cywilna cierpi… na Ukrainie z powodu skutków ataków, a w Rosji z powodu sankcji. Ubogich zawsze dosięga najbardziej... I niestety, jak widzieliśmy, może się to zdarzyć bardzo szybko.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty