Kalendarium

30.01-02.02.2024 · RemaDays, Nadarzyn

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

Nowy statek we flocie. Poszerzone portfolio Heidelberga.

Data publikacji: maj 2012

Firma Heidelberg pokazała na drupie nową maszynę Speedmaster XL 106 jako swój sztandarowy produkt w portfolio urządzeń o najwyższej wydajności. Poprzednik najnowszego modelu, system Speedmaster XL 105, od czasu swojego debiutu w 2004 roku doczekał się 1200 instalacji na całym świecie, co pozwoliło tej maszynie na zdobycie silnej pozycji rynkowej. Najnowszy model Heidelberga ma zapewniać jeszcze większą wydajność w przemysłowym druku akcydensów, etykiet i opakowań.

 
 

Speedmaster XL 106 oferuje o 20-30 proc. większą wydajność w porównaniu z maszynami serii Speedmaster XL 105. Umożliwia on drukowanie dwustronne z prędkością 18 tys. arkuszy na godzinę. Format arkusza wynosi 75 x 106 cm, a format zadruku 74 x 105 cm. Można drukować na podłożach o grubości do 1 mm w druku jednostronnym oraz do 0,8 mm podczas drukowania z odwracaniem. Nowy wymiar produktywności zapewniony jest dzięki m.in. funkcjonalności Preset, wstępnemu ustawianiu stref farbowych, systemowi symultanicznej wymiany form drukowych AutoPlate XL oraz systemowi kontroli zadrukowanego arkusza w maszynie Prinect Inpress Control, a także prostej obsłudze. Na targach drupa 2012 Heidelberg zaprezentował dwa różne modele nowej serii: Speedmaster XL 106-6-LYYL oraz Speedmaster XL 106-8-P.

Speedmaster XL 106 jest dostępny na rynku od zakończenia targów drupa. Tym samym ze sprzedaży zostaje wycofana maszyna Speedmaster XL 105. Jeszcze przed międzynarodową wystawą w Düsseldorfie producent otrzymał zlecenia na ponad 30 modeli nowego systemu drukującego. „Maszyna Speedmaster XL 106 to wiodące urządzenie w swojej klasie, które jest właściwie bezkonkurencyjne pod względem wydajności” - mówi Stephan Plenz, członek zarządu Heidelberg odpowiedzialny za dział Equipment. „Adresujemy nasz nowy system przede wszystkim do drukarń, których produkcja opiera się albo na dużych nakładach, albo na częstej zmianie zleceń przy wykorzystaniu szerokiej gamy podłoży w obu przypadkach. Z naszą ofertą docieramy również do drukarń opakowaniowych, które potrzebują jedno- lub dwukolorowego druku dwustronnego z wydajnością 18 tys. arkuszy na godzinę”.

 

Integracja z inkjetem 

Speedmaster XL 106 został zintegrowany z głowicami inkjetowymi Inkdustry, które – w połączeniu z systemem Prinect Inspection Control – umożliwiają porównanie użytków z plikami wejściowymi PDF oraz oznaczenie kodem kreskowym błędnych użytków. Dzięki temu wadliwe użytki są eliminowane w dalszym procesie produkcji, na przykład na etapie klejenia w klejarce pudełek składanych.

Zaletą takiego systemu jest stuprocentowa kontrola druku, która jest wymogiem chociażby w takich gałęziach przemysłu, jak farmaceutyka. Wykrywanie i eliminowanie wadliwych użytków pozwala również na oszczędność pieniędzy – system oznacza konkretne użytki, a nie całe arkusze, co z jednej strony redukuje ilość makulatury, a z drugiej nie dopuszcza do kosztownej nadprodukcji. Dzięki głowicom inkjetowym można również wdrukowywać dodatkowe i indywidualne kody alfanumeryczne. W wieży lakierującej można umieścić maksymalnie dwanaście głowic inkjetowych. Nie trzeba instalować dodatkowej stacji drukującej, ponieważ lakierowanie i wdrukowywanie dodatkowych elementów może odbywać się jednocześnie. Zastosowanie farb rozpuszczalnikowych umożliwia również zadruk podłoży niewsiąkliwych.

 

Najkrótsze przestoje

 

 

Firma Heidelberg wyposażyła maszynę Speedmaster XL 106 w komponenty, które mają zagwarantować urządzeniu krótszy czas narządzenia, zredukowane przestoje i wzrost produktywności. Heidelberg jako jedyna firma na rynku oferuje bezpośrednio przy zakupie pełne bazy danych z charakterystykami dotyczącymi różnych podłoży drukowych, prędkości produkcji i stosowanych kolorów. Dzięki temu można zrezygnować z wielu czynności manualnych przy narządzaniu, a to z kolei prowadzi do tego, że maszyna może szybciej osiągnąć swoją prędkość produkcyjną.

Automatyczny system czyszczący dla wałków farbowych, obciągów gumowych i cylindrów drukowych gwarantuje skrócenie czasu mycia o nawet 30 proc. Przykładowo, czyszczenie obciągów gumowych trwa w maszynie Speedmaster XL 106 zaledwie 50 sekund. Z kolei zintegrowany system farbowo-nawilżający Hycolor umożliwia drukowanie każdego zamówienia na najwyższym poziomie jakościowym. Zmienne taktowanie przybieracza, możliwość przełączania między standardowym i krótkim zespołem farbowym, zdalne przestawianie bocznego rozcierania farbowych wałków nadających – to tylko kilka z wielu możliwości, jakie oferuje zespół Hycolor. Szybkie tworzenie emulsji farba-woda i optymalne prowadzenie farby i środka nawilżającego wyróżniają nowy system farbowo-nawilżający. Dzięki temu doskonale można zadrukowywać powierzchnie o dużym, jak i niewielkim zapotrzebowaniu na farbę.

 

W różnych konfiguracjach

Nowa maszyna oferuje najszersze spektrum konfiguracji w formacie 70 x 100 cm. Można połączyć ze sobą od dwóch do dziewiętnastu stacji drukujących z odwracaniem lub bez. Dodatkowym wyposażeniem są systemy do obróbki folii inmould czy kartonu typu Kraft. Wśród dostępnych konfiguracji znajduje się również wersja L-P-L (lakier-odwracanie-lakier), w której w jednym przebiegu arkusze zostają z obu stron  zadrukowane i polakierowane, a następnie – już suche – trafiają na wykładanie i są gotowe do dalszej obróbki. Druk w takiej konfiguracji oznacza 30-40-proc. zwiększenie wydajności w porównaniu z produkcją bez odwracania.

 
Zrównoważony druk

Firma Heidelberg – pionier ekologicznego druku – opracował rozwiązania, które pozwalają zmniejszyć ilość dwutlenku węgla i makulatury generowanych w produkcji poligraficznej. Tego typu systemy zainstalowano również w maszynie Speedmaster XL 106. Na specjalne życzenie klienta producent może również dostarczyć wersję urządzenia, która jest całkowicie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Co więcej, dzięki systemowi odzyskiwania ciepła Speedmaster XL 106 może ponownie wykorzystać ciepło pochodzące z modułu suszącego DryStar, co pozwala na oszczędność energii. Urządzenie jest również przygotowane do druku bezalkoholowego.

 
 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

W trybie kryzysowym...

Drodzy Czytelnicy... Czy coś zauważyliście? Tak, przechodzimy od jednego kryzysu do kolejnego... dwa lata temu covid miał Świat całkowicie pod kontrolą, teraz tematem numer jeden jest inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Głęboko nieludzki akt próby przejęcia władzy, którego konsekwencje Europa odczuwać będzie przez bardzo długi czas. Stawiane są znów stare mury... a do tego znowu stare lęki. I jak to często bywa, ludność cywilna cierpi… na Ukrainie z powodu skutków ataków, a w Rosji z powodu sankcji. Ubogich zawsze dosięga najbardziej... I niestety, jak widzieliśmy, może się to zdarzyć bardzo szybko.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty