Adres strony:  http://printernet.pl/pg/pl/content/druk_opakowan/flekso_robi_roznice.html

Flekso robi różnicę

Data publikacji: grudzień 2010

 

Cyfrowy system do produkcji płyt fleksograficznych Kodak Flexcel NX stał się już niemal standardem w druku opakowań. Kolejne przedsiębiorstwa poligraficzne decydują się na inwestycję w tę technologię, chcąc uzyskać we fleksografii rezultaty zbliżone do tych, które dają offset czy rotograwiura.

 
©Kodak

Zastosowanie nowego rastra Kodak Digicap NX na pełnym obszarze obrazowania oznacza produkcję cyfrowych płyt fleksograficznych, które poprawiają jakość druku w całej przestrzeni tonalnej i rozszerzają możliwą do osiągnięcia paletę barw.

W październiku firma Kodak zaprosiła klientów i dziennikarzy z całej Europy do Monachium, gdzie w firmie Reproservice Eurodigital od półtora roku pracuje maszyna Flexcel NX. Na miejscu można było zobaczyć, jak technologia naświetlania płyt drukowych sprawdza się w praktyce. Niemiecka firma, oferująca usługi z zakresu przygotowania do druku, produkuje cyfrowe fleksograficzne formy drukowe – w dużej części wykorzystywane do wysokiej jakości druku UV flekso na podłożach syntetycznych, aluminium i innych.

Zastosowanie nowego rastra Kodak Digicap NX na pełnym obszarze obrazowania oznacza produkcję cyfrowych płyt fleksograficznych, które poprawiają jakość druku w całej przestrzeni tonalnej i rozszerzają możliwą do osiągnięcia paletę barw. W rezultacie ich użytkownicy uzyskują wyraźniejsze kolory i wysokiej jakości obrazy na tintach, wysoką stabilność druku oraz znakomite odwzorowanie detali. Płyty fleksodrukowe Flexcel NX zapewniają w druku reprodukcję od 2 do 98 proc. zakresu wartości tonalnych, a jednocześnie – dzięki wyjątkowo stabilnemu i łagodnemu transferowi farby w maszynie drukującej – pozwalają na osiągnięcie pełnej gęstości punktu. Dzieje się tak dlatego, że urządzenie reprodukuje obraz w trybie 1:1 oraz zachowuje płaską strukturę punktów szczytowych.

Dodatkowo wykazano, że płyty fleksodrukowe cechuje wysoka trwałość, a rastry – nawet przy dużych nakładach – zachowują ostrość brzegową, dzięki czemu klisze fotopolimerowe mogą być rzadziej czyszczone. Technologia Flexcel NX pozwala na łatwe łączenie na jednej płycie obszarów zawierających tinty z półtonami. Co więcej, umożliwia to zredukowanie czasu narządzania maszyny drukującej, gdyż wyprodukowane przy jej wykorzystaniu płyty pozwalają na szybsze osiągnięcie oczekiwanego koloru. Reproservice Eurodigital przekonał się również, że rozwiązanie Kodaka znacząco wpływa na oszczędność stosowanych w druku substratów, a przede wszystkim skutkuje obniżeniem zużycia farby, przy zachowaniu efektów porównywalnych z offsetem czy rotograwiurą.

« poprzedni   |   następny » « wróć