Kalendarium

11-13.01.2022 · Viscom, Duesseldorf

16-18.02.2022 · Rema Days, Nadarzyn

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

26-29.04.2022 · Labelexpo, Bruksela

31.05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

Rozwiązania dla druku od A do Z. Pozytywne imPRESSje.

Heidelberg wyraźnie zaznacza swoją obecność w świecie opakowaniowego druku cyfrowego już od wielu lat. Na targach drupa 2008 firma, jako jedyna, zaprezentowała jednocześnie nowe rozwiązania produkcyjne i softwarowe. Tymczasem portfolio Heidelberga powiększyło się już o kolejne produkty dla prepressu, druku i obróbki końcowej zintegrowane w JDF-Workflow.

 

Autor: Michael Seidl

 

 Od czasu drupy firma konsekwentnie udowadnia swoje zaangażowanie w branżę opakowaniową, a rozpoczęcie produkcji maszyn w formatach 6 i 7B stało się decydującym krokiem dla odbudowania pozycji na rynku opakowań i etykiet, którego 25 proc. powinno w niedługim czasie stać się jej udziałem. Nowe wielkoformatowe maszyny mają pozwolić na skuteczne osiągnięcie tego celu. Z aktualną ofertą firmy zapoznało się już do tej pory około 600 klientów i dziennikarzy, odwiedzających halę nr 11 Print Media Center (PMC) w Wiesloch-Walldorf. Centrum o powierzchni 4 tys. m2 jest największym tego typu obiektem na świecie. Prezentuje się w nim całość złożonego procesu produkcyjnego, a każdy pokaz może zostać dostosowany do indywidualnych potrzeb gości, którzy obserwują z bliska kolejne etapy powstawania użytków dla branży opakowań i etykiet. Na specjalne życzenie, prezentacja może odbyć się z wykorzystaniem autentycznych danych produkcyjnych dostarczonych przez klienta.

 

Gruby portfel

Jedno z najbardziej interesujących osiągnięć Heidelberga – naświetlarka Suprasetter o parametrach 145/162/190 cm – prezentowana jest w oddzielnym pomieszczeniu. Jej imponujące 90 koni mechanicznych pozwala na wprawienie w ruch bębna o średnicy 2 m. Dzięki w pełni zautomatyzowanemu Auto Cassette Leader, wielkoformatowe urządzenie naświetla nawet do 35 płyt na godzinę. Zintegrowany przepływ informacji daje możliwość przechowywania danych o liczbie już naświetlonych płyt, co więcej – w przeliczeniu na metry kwadratowe.

Sukcesem rynkowym jest bez wątpienia także offsetowa maszyna drukująca Speedmaster XL 105 do druku opakowaniowego oraz akcydensowego, pracująca na szerokiej gamie materiałów i osiągająca prędkość zadruku nawet 18 tys. arkuszy na godzinę. Ponadto, system drukująco-zwilżający Hycolor pozwala na wyprodukowanie użytków zarówno o małej, jak i dużej powierzchni zadruku. Dodatkową zaletą są krótki czas mycia, szybka zmiana koloru oraz zautomatyzowane wykładanie. Zastosowanie przy specjalnych zamówieniach możliwe jest dzięki kolejnym modułom urządzenia: wieży UV, podwójnemu zespołowi lakierującemu, głowicom do druku dwustronnego oraz modułowi do nakładania folii na zimno FoilStar.

Technologicznie na linii 105 bazują kolejne urządzenia Heidelberga – Speedmaster XL 145 oraz XL 162, których produktywność zapewnia m.in. wysokowydajny nakładak non-stop pozwalający na płynny i pewny transport arkuszy – także podczas pracy maszyny, zmiany zlecenia czy formy sztancowania. Co więcej, równoczesne mycie zespołów farbowych, obciągów gumowych i cylindra dociskowego oraz synchroniczna zmiana płyt trwa nie więcej niż 2 minuty!

Dla bardziej wymagających Heidelberg przygotował Speedmastera XL 105 w wersji Duo, z wieżą lakierniczą ustawioną przed zespołem drukującym, co pozwala na osiągnięcie chociażby nasyconej bieli czy imponujących efektów lakierniczych. Atutem jest także moduł FoilStar, zapewniający jeszcze lepszą jakość użytków.

 

 

Ostatnie akordy

Firma opracowała ponadto sztancę Dymatrix 106 Pro CSB (cutting, stripping, blanking, czyli sztancowanie, wyłamywanie i rozdzielanie użytków) z kilkoma nowościami różniącymi ją od poprzedniej wersji maszyny, do których należą m.in. opcjonalny, automatyczny system nakładania DySet, pozycjonujący dokładnie arkusze przed ich przekazaniem do łapek oraz możliwość układanie arkuszy na boki zgodnie z nadrukowanym motywem, co jest szczególnie ważne przy przetwarzaniu wyrobów rolowych. Nowy stół doprowadzający z taśmami i nowy nakładak umożliwiają niezawodne rozdzielanie i prowadzenie arkuszy. Dzięki tym innowacjom, problemy z pobieraniem w nakładaku stają się wyjątkiem.

Obróbkę końcową znacznie ułatwiają także urządzenia Diana Feeder i Diana Packer, które zapewniają prawie nieograniczone możliwości przy profesjonalnej produkcji klejonych pudełek. Dokładną i powtarzalną obróbkę pudełek ze skomplikowanych wykrojów wspiera koncepcja elektroniki Dialog dla szybkiego przezbrajania.

 

Dobra pamięć

Heidelberg zadbał także o procesy produkcyjny pod względem przepływu danych. Wszystkie moduły zaangażowane w produkcję opakowań, a więc naświetlarki CTP, głowice drukujące, wykrawarki oraz sklejarki zintegrowane są w systemie Prinect Workflow, dostarczającym dane produkcyjne w czasie rzeczywistym, dzięki czemu czas pracy i przestojów może zostać automatycznie wyliczony dla każdego zlecenia. Wszystkie wyniki zapisywane są następnie w pamięci urządzenia, co powoduje, że kalkulacja na potrzeby kolejnych zleceń staje się bardziej precyzyjna. Prinect Workflow pozwala na swobodny przepływ cennych informacji, których znajomość pozwala na optymalizację procesów i zwiększenie ich efektywności. Wszystkie potrzebne dane produkcyjne wprowadzane są jednorazowo, na etapie przygotowania do druku. Każdy kolejny poziom produkcji automatycznie korzysta z zapisanych w pamięci informacji, dodając do nich kolejne, uzyskane podczas dalszej pracy. Cały proces czyni produkcję bezpieczniejszą, szybszą i nieporównanie bardziej efektywną, eliminując błędy wynikające z niejednolitości danych, które mogłyby się pojawić przy każdorazowym wprowadzaniu danych na pojedynczych etapach.

Prinect Workflow cechuje ponadto niezwykła elastyczność i uniwersalność we współpracy z różnorodnymi systemami, zarówno ERP, jak i zarządzania informacją, takimi jak Boxsoft od CSG, LP. Packaging – propozycją firmy Dr. Lauterbach und Partner, czy Prinance. Workflow bez problemu współpracuje także z CADem i innymi programami graficznymi. Dodatkowo, możliwość zmiany konfiguracji pozwala na dostosowanie systemu do indywidualnych parametrów projektu.

 

 

Jakość kontrolowana

To nie koniec nowości, bowiem centralnym punktem rozwoju technologicznego Heidelberga pozostaje dbałość o jakość druku. Dlatego też firma opracowała urządzenie Prinect Image Control do spektrofotometrycznego pomiaru drukowanych arkuszy, który pozwala na integrację i optymalizację procesów produkcyjnych w drukarni – od zarządzania do produkcji, od prepressu aż po obróbkę introligatorską. Dzięki zastosowaniu technologii Mini Spots możliwa stała się kontrola całego procesu, włącznie z jakością stosowanych materiałów. Optymalna współpraca poszczególnych komponentów Prinect  prowadzi do podwyższenia efektywności przebiegu procesów produkcyjnych, czyni je bardziej przejrzystymi, a tym samym przyczynia się do przyspieszenia przepływu zleceń. Tym sposobem Prinect umożliwia racjonalizację i optymalizację potencjału przedsiębiorstwa, podniesienie jego wydajności, a tym samym – zysków.

 

Leczenie na odległość

Heidelberg dokłada starań, aby swoim maszynom zapewnić jak najdłuższy czas produkcyjnej sprawności. Ciekawym rozwiązaniem w tej kwestii jest również nowy Remote Service, czyli serwis na odległość, za sprawą którego można – korzystając z Internetu – „zajrzeć” do wnętrza maszyny, sprawdzić jej działanie, postawić diagnozę i usunąć usterki w ciągu zaledwie kilku minut. Dodatkowym ułatwieniem serwisowym jest także opcja eCall, dzięki której maszyna, której oprogramowanie wykryło błędy w działaniu, sama „zgłasza się” do serwisu . Usługa redukuje czas oczekiwania na naprawę do mniej niż 1 minuty (do tej pory serwis reagował dopiero po pół godziny). Ponadto, bardzo precyzyjne dane dotyczące stanu urządzenia sprawiają, że w niemal 70 proc. przypadków już pierwszy kontakt telefoniczny z serwisem pozwala na usunięcie usterek.

 

Foto 1: © Heidelberg

W PMC prezentowany jest cały proces produkcyjny, a każdy pokaz może zostać dostosowany do indywidualnych potrzeb gości, którzy obserwują z bliska kolejne etapy powstawania użytków.

 

Foto 2: © Heidelberg

Na linii 105 bazują kolejne urządzenia Heidelberga – Speedmaster XL 145 oraz XL 162 (na zdjęciu), których produktywność zapewnia wysokowydajny nakładak non-stop pozwalający na płynny i pewny transport arkuszy.

 

Foto 3: © Heidelberg

Urządzenia Diana Feeder i Diana Packer zapewniają prawie nieograniczone możliwości przy profesjonalnej produkcji klejonych pudełek.

 

Data publikacji: 11/2009

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Podcinanie gałęzi na której się siedzi

Ostatnie podwyżki cen papieru, od 100 do 150 euro za tonę, spowodowane wzrostem cen energii, doprowadziły do przebrania się miarki. Zwłaszcza, że podwyżki te dotyczą również już istniejących umów. Obecne wzrosty cen, przyćmiewają wszystkie dotychczas znane podwyżki. Uderza nie tylko wysokość podwyżki ale również czas jej wejścia w życie.

Irytujące jest również to, że wzrost cen dotyka nie tylko towarów już zamówionych lub już wyprodukowanych ale dotyczy również istniejących kontraktów.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty