Kalendarium

11-13.01.2022 · Viscom, Duesseldorf

16-18.02.2022 · Rema Days, Nadarzyn

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

26-29.04.2022 · Labelexpo, Bruksela

31.05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

Atramentowi sprinterzy. Mimaki JFX500-2131 i UJF-6042.

Data publikacji: październik 2012

Oferta firmy Mimaki Engineering została poszerzona o dwie nowe maszyny do płaskiego druku UV LED. Pierwszą z nich jest ploter stołowy JFX-500-2131. Drukuje on z prędkością sięgającą 60 m2/godz., jest zatem ponad dwukrotnie szybszy niż konwencjonalne plotery JFX firmy Mimaki. Druga propozycja to model UJF-6042 drukujący w formacie A2.

 
Ploter JFX500-2131 drukuje z prędkością 60 m2/godz. w trybie CMYK i 45 m2/godz. przy zastosowaniu białego atramentu. Posiada głowice, które mogą aplikować krople w trzech różnych rozmiarach jednocześnie, co pozwala na druk z płynną gradacją.

Ploter JFX500-2131 jest wyposażony w nowe głowice drukujące i posiada zaawansowane opcje utrwalania diodami LED. Udoskonalony panel sterowania ruchami głowicy umożliwia wydruk obrazów i tekstu o wysokiej rozdzielczości. Ploter posiada sześć głowic drukujących, w tym trzy w układzie skośnym. Na każdą z nich przypada 1280 dysz, co daje łączną liczbę 7680 dysz. Urządzenie drukuje z prędkością 60 m2/godz. w trybie CMYK i 45 m2/godz. przy zastosowaniu białego atramentu. Ploter JFX500-2131 drukuje nowo opracowanym tuszem CMYK LUS-150. Zapewnia on skrócony czas utrwalania, mniejszą lepkość wydruku i elastyczność do 150 proc. (dzięki temu utrwalony atrament nie pęka w trakcie przenoszenia czy cięcia). Maszyna może również korzystać z tuszy LH-100 (CMYK) oraz LF-140 (sześć kolorów). Każdy rodzaj atramentu jest również dostępny w kolorze białym.

 
Korzyści z druku

Opcja utrwalania UV LED ma szereg zalet: oszczędność energii, niższe wytwarzanie ciepła oraz możliwość stosowania wrażliwych na ciepło nośników, które nie wchodzą w grę w przypadku konwencjonalnych systemów utrwalania UV. Głowice mogą aplikować krople w trzech różnych rozmiarach jednocześnie (min. 4 pikolitry). Pozwala to na druk z płynną gradacją bez wrażenia ziarnistości – nawet w trybie czterokolorowym. Mimaki Advanced Pass System (MAPS) skutecznie redukuje prążkowanie przy wielu przebiegach drukowania, wykorzystując maskowanie gradacyjne. Z kolei moduł Mimaki Degassing Module (MDM) eliminuje bąbelki gazu powstające wewnątrz atramentu, zmniejszając tym samym ryzyko blokowania się dysz i zwiększając dokładność aplikacji tuszu. Ponadto, druk z opcją utrwalania UV minimalizuje produkcję lotnych związków organicznych. Wydajność utrwalania nowo opracowanej jednostki do utrwalania UV LED pozwala także obniżyć zużycie energii, zapewniając znacznie dłuższą żywotność i większą funkcjonalność.

 
Maszyna UJF-6042 drukuje bezpośrednio na szerokiej gamie podłoży (takich jak papier powlekany, skóra, akryl, drewno czy metal). Maksymalny format wydruku to A2. Zadrukowywane podłoża mogą mieć grubość do 150 mm włącznie. 
Większy format

Firma Mimaki opracowała również model UJF-6042 drukujący w formacie A2, który bazuje na starszej maszynie UJF-3042. Urządzenie może drukować sześcioma kolorami, atramentem białym i przezroczystym (do wykorzystania w lakierowaniu wybiórczym), a także zadrukowywać podłoża o grubości do 150 mm włącznie. UJF-6042 wykorzystuje mechanizm przesuwu głowic charakteryzujący się wysoką precyzją i pozwalający na bardzo dokładne umieszczanie kropli atramentu na podłożu.

Druk z rozdzielczością do 1800 x 1800 dpi i ze zmienną wielkością kropli pozwala osiągnąć dokładność aplikacji atramentu. W przypadku fotoksiążek zastosowanie formatu A2 oznacza, że operator może równolegle drukować dwie sąsiadujące strony w formacie A3. W przypadku mniejszych przedmiotów łatwiej jest rozmieścić użytki na arkuszu w taki sposób, aby zminimalizować straty podłoża i zoptymalizować czas produkcji.

UJF-6042 wykorzystuje atramenty CMYK oraz biały z serii LH-140. Urządzenie może także pracować z atramentami elastycznymi LF-100 dostępnymi w siedmiu kolorach (w tym białym), jak również z atramentami serii LF-200 oferowanymi w kolorach CMYK oraz białym. Atramenty UV umożliwiają bezpośredni druk na szerokiej gamie podłoży (takich jak papier powlekany, skóra, akryl, drewno czy metal). Istotnym elementem UJF-6042 jest również automatyczny system nanoszący primer na wybrane miejsca podłoża.

Oba urządzenia wprowadzone do portfolio Mimaki posiadają system cyrkulacji atramentu Mimaki Circulation Technology (MCT), który zapewnia wysoką wydajność przy druku białym atramentem. Ta standardowa opcja uruchamia regularną cyrkulację białego atramentu, eliminując osadzanie się białego pigmentu w przewodach atramentowych. Co więcej, system MCT przyczynia się do redukcji ilości odpadów z atramentu.

 
 

 

 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Podcinanie gałęzi na której się siedzi

Ostatnie podwyżki cen papieru, od 100 do 150 euro za tonę, spowodowane wzrostem cen energii, doprowadziły do przebrania się miarki. Zwłaszcza, że podwyżki te dotyczą również już istniejących umów. Obecne wzrosty cen, przyćmiewają wszystkie dotychczas znane podwyżki. Uderza nie tylko wysokość podwyżki ale również czas jej wejścia w życie.

Irytujące jest również to, że wzrost cen dotyka nie tylko towarów już zamówionych lub już wyprodukowanych ale dotyczy również istniejących kontraktów.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty