Kalendarium

11-13.01.2022 · Viscom, Duesseldorf

16-18.02.2022 · Rema Days, Nadarzyn

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

26-29.04.2022 · Labelexpo, Bruksela

31.05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

Idzie jak po taśmie. Primera E140 w drukarni Berger.

 

Liczba 250 tytułów gazet, które drukuje drukarnia Ferdinand Berger & Söhne (Berger) z Austriackiego Horn sprawia, że firma nieustannie poszukuje rozwiązań, które pozwoliłyby jej na usprawnienie produkcji. Właściciele rodzinnego przedsiębiorstwa zdecydowali się niedawno na zakup w pełni automatycznego taśmowca Primera E140 firmy Müller Martini.

 

Drukarnia Berger została założona w 1868 r. przez prapradziadka obecnego dyrektora. Dziś zatrudnia ponad 200 pracowników, a wśród drukowanych w niej tytułów znajduje się m.in. miesięcznik „Auto Touring”, ukazujący się w nakładzie 1,4 miliona egzemplarzy. Jest to jednak wyjątek, bowiem większość periodyków posiada nakład pomiędzy 20 a 50 tys. egzemplarzy, co i tak sprawia, że drukarnia musi pracować na pełnych obrotach.

Według Bernharda Surböcka, kierownika działu introligatorni, linia do oprawy zeszytowej Primera E140 świetnie radzi sobie z tymi wymaganiami, przede wszystkim ze względu na system wstępnego ustawiania, który znacznie redukuje czas przyrządów maszyny – jeszcze podczas produkcji można wprowadzać dane dla kolejnego zlecenia: „Po udanych testach przeprowadzonych na naszych własnych produktach w Centrum Treningowym Müller Martini, postawiliśmy sobie za cel zwiększenie wydajności końcowej netto o 25 do 30 procent, przy tej samej liczbie roboczogodzin i tej samej strukturze produktów”.

 

Nakładanie w każdym calu

W skład linii do oprawy zeszytowej Primera E140, obok nakładaka falcującego okładki dla dużych formatów, nakładaka falcującego karty, siedmiu nakładaków z pakietowym nakładaniem składek poprzez sztangi, dwóch urządzeń do przyklejania próbek towarów i dwóch układarek krzyżowych Perfetto, wchodzi również maszyna wkładkująca Onyx, który może także pracować offline, insertując wkładki do użytków klejonych. Poza tym drukarnia Berger zdecydowała się na wózek do szybkiej zmiany nakładaków. Nowo skonstruowane wózki służące do wydajnego przestawania różnych typów nakładaków to pierwsze tego typu urządzenia na świecie dostarczone przez firmę Müller Martini. Pozwalają one na proste i wydajne przekonfigurowanie taśmowca. Umożliwiają także szybkie zakładanie i zdejmowanie nakładaków standardowych, nakładaka okładki oraz urządzenia do przyklejania próbek towarów. 

 

Foto: Müller Martini

Ponieważ w ostatnich latach popularność wkładek gazetowych znacznie wzrosła, Drukarnia Berger zainwestowała także w nową maszynę insertującą Onyx.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Podcinanie gałęzi na której się siedzi

Ostatnie podwyżki cen papieru, od 100 do 150 euro za tonę, spowodowane wzrostem cen energii, doprowadziły do przebrania się miarki. Zwłaszcza, że podwyżki te dotyczą również już istniejących umów. Obecne wzrosty cen, przyćmiewają wszystkie dotychczas znane podwyżki. Uderza nie tylko wysokość podwyżki ale również czas jej wejścia w życie.

Irytujące jest również to, że wzrost cen dotyka nie tylko towarów już zamówionych lub już wyprodukowanych ale dotyczy również istniejących kontraktów.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty