Kalendarium

11-13.01.2022 · Viscom, Duesseldorf

16-18.02.2022 · Rema Days, Nadarzyn

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

26-29.04.2022 · Labelexpo, Bruksela

31.05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

Karton kaszeruje tekturę

Data publikacji: październik 2010

 

W tym roku do kilku polskich drukarń trafiły urządzenia Lamina System AB – szwedzkiego producenta, specjalizującego się w produkcji maszyn do kaszerowania. Jednym z ostatnich klientów firmy zostało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Karton z Wymysłowa, które zainwestowało w półautomat do kaszerowania 1116 Basic.

 

„Wcześniej usługi kaszerowania podzlecaliśmy innym zakładom poligraficznym” – mówi Maciej Kołodziejczyk, współwłaściciel firmy Karton. – „Jednak nieterminowość wielu drukarń oraz fakt, że byliśmy zależni od firmy zewnętrznej powodował, że dojrzewała w nas decyzja o zakupie własnego urządzenia”.

Półautomat 1116 Basic przeznaczony jest do kaszerowania papieru oraz tektury litej i falistej. Maszyna charakteryzuje się budową modułową i oparta jest na sztywnej konstrukcji ramowej, wykonanej z anodyzowanych profili aluminiowych, stanowiącej o jej dużej wytrzymałości. Ustawienia i zmiany parametrów wykonuje się szybko i łatwo, bez konieczności używania narzędzi. 1116 Basic wyposażony jest w następujące podzespoły: precyzyjne urządzenie klejące z automatycznym aplikatorem kleju, automatyczny podajnik podłoża z ciągłym podawaniem arkuszy, ręczny podajnik górnych arkuszy, stację kaszerowania z automatycznym systemem pasowania bocznego i czołowego, stację docisku, sztaplarkę oraz instalację sterowania PLC. Maszyna cechuje się niskim zużyciem kleju – 50-60 g/m2. Jest także ergonomiczna – przy możliwościach obsługi dużych formatów (o szerokości 1100 mm i długości 1600 mm) zajmuje jednocześnie bardzo mało miejsca.

„Zakup urządzenia znacząco przyspieszył nasz proces produkcji” – mówi Maciej Kołodziejczyk. –  „Wcześniej realizacja zlecenia zajmowała nam około siedmiu dni. Obecnie takie samo zlecenie możemy wykonać w ciągu zaledwie 72 godzin. Dodatkowo nasze koszty są teraz zdecydowanie mniejsze – na tyle małe, by w przypadku niewielkich opakowań w ogóle nie brać ich pod uwagę przy rozliczaniu dla klientów. Poza tym mogliśmy stać się teraz podwykonawcą dla wielu innych zakładów, które zlecają nam usługi kaszerowania. Odwróciła się więc nasza rola i ze zleceniodawców tego rodzaju usług staliśmy się ich wykonawcą”. Jak twierdzi Maciej Kołodziejczyk, możliwości maszyny Lamina System 1116 Basic są bardzo duże. Firma wykonywała już na niej różnorakie prace. „Kaszerowaliśmy już przy pomocy tego urządzenia puzzle, folię aluminiową, piankę poliuretanową. Wykonywaliśmy próby na papierze ze sklejką i wszystkie one kończyły się sukcesem. Jesteśmy więc przekonani, że nasz wybór był słuszny” – mówi Maciej Kołodziejczyk.

Początki działalności firmy Karton sięgają roku 1986. Firma produkuje opakowania z tektur falistych dwu-, trzy- i pięciowarstwowych, litych i mikrofali w pełnej gamie gramatur. Oferuje pudła klapowe (transportowe) zszywane i klejone, opakowania fasonowe (kształtowe), pudełka kaszerowane (druk offsetowy + lakier UV), wyposażenia (przekładki, obwoluty, tacki, kratownice, narożniki itp.), wszystko z tektur szarych oraz jedno- i dwustronnie bielonych. Na opakowaniach wykonywane są kolorowe nadruki różnymi metodami, począwszy od fleksografii, na sitodruku skończywszy. W procesie druku wykorzystuje się farby oparte na bazie wody, a więc niepowodujące degradacji środowiska naturalnego. Pokrycie tektur stanowi papier celulozowy lub makulaturowy. Półautomat do kaszerowania 1116 Basic dostarczyła firma Avargraf.
« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Podcinanie gałęzi na której się siedzi

Ostatnie podwyżki cen papieru, od 100 do 150 euro za tonę, spowodowane wzrostem cen energii, doprowadziły do przebrania się miarki. Zwłaszcza, że podwyżki te dotyczą również już istniejących umów. Obecne wzrosty cen, przyćmiewają wszystkie dotychczas znane podwyżki. Uderza nie tylko wysokość podwyżki ale również czas jej wejścia w życie.

Irytujące jest również to, że wzrost cen dotyka nie tylko towarów już zamówionych lub już wyprodukowanych ale dotyczy również istniejących kontraktów.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty