Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Na linii frontu. Hunkeler na drupie.

Data publikacji: wrzesień 2012

Podczas tegorocznej drupy firma Hunkeler zaprezentowała nowe urządzenia do cyfrowej obróbki wykończeniowej. Oprócz linii do produkcji książek na żądanie koncern pokazał także nowoczesne systemy laserowe, moduł dziurkująco-sztancujący, pełnoformatowe wykładanie wysokiego stosu oraz nowy moduł do wstępnego powlekania i lakierowania.

 
Linia produkcyjna, którą Hunkeler zaprezentował w Düsseldorfie, oparta jest na koncepcji rola-arkusz i przeznaczona do produkcji małych nakładów. Można stosować ją do obróbki arkuszy o maksymalnych wymiarach 76 x 110 cm.

Linia do produkcji bloków książkowych, którą jeszcze jako prototyp można było zobaczyć na targach Hunkeler Innovationdays 2011 w Lucernie, podczas drupy została zaprezentowana w wersji komercyjnej. Serce linii stanowi urządzenie Double Plowfolder PF7 z modułem podwójnego złamywania, które jest przeznaczone do obróbki wstęgi papieru o szerokości do 762 mm. Podwójne złamywanie umożliwia produkcję 2 x 4 (podwójną), sześcio- bądź ośmiostronicową. Przezbrojenie maszyny odbywa się półautomatycznie, zaś przestawienie z produkcji czterech stron na sześć lub osiem zajmuje zaledwie kilka minut.

W skład linii wchodzi także wydajna krajarka CS6-HS i nowe urządzenie wykładające Nonstop-Stacker SD7, dzięki którym produkcja może odbywać się non stop z prędkością sięgającą 200 m/min. W ciągu godziny daje to – przykładowo – liczbę 4140 96-stronicowych książek o wymiarach 152 x 228 mm. W linii zintegrowano także moduł do klejenia bloku książkowego, co pozwala na bezpośrednią dalszą obróbkę stosu. Każdy gotowy blok jest od razu sprawdzany pod kątem zgodności z przyjętymi standardami. Linia posiada także zwrotnicę, która pozwala na bieżąco usuwać makulaturę bez zatrzymywania produkcji. Istnieje kilka wariantów dalszej obróbki, m.in.: ręczny odbiór bloków książkowych z wykładania; wykończenie w linii przy pomocy klejarki; ułożenie bloków na paletach za pomocą robotów paletujących.  

 
Laser daje radę

Na stoisku Hunkelera furorę zrobiła opatentowana technologia laserowego sztancowania i dziurkowania (mimo że nie jest ona jeszcze dostępna w wersji komercyjnej). Producent adresuje swoje rozwiązanie do produkcji czeków, kuponów, mailingów i innych użytków, w przypadku których stosuje się różne zabezpieczenia, np. wykrawanie czy perforowanie niepodrabialnych wzorów. Jak dotąd moduł laserowy Hunkelera nie ma sobie równych, jeśli chodzi o prędkość – 150 m/min w trybie jedno- i dwustronicowym. Jakość sztancowania i dziurkowania gwarantuje urządzenie do kontroli wstęgi Web Inspection System WI6.

 
Dynamika osiągnięta

Hunkeler zaprezentował także system Perforation Module DP6, który oferuje nieznane do tej pory możliwości w zakresie perforacji wzdłużnej, poprzecznej i sztancowania. Wszystkie cylindry pracują oddzielnie, dzięki czemu możliwa jest zmiana wzorników wykrawania i dziurkowania oraz dopasowywanie ich do indywidualnych zastosowań. Urządzenie umożliwia podłączenie dwóch następujących po sobie modułów perforacji poprzecznej, dzięki czemu można wykonać dziurkowanie z minimalnym odstępem bliskim zeru. System Dynamic Perforation Module DP6 jest przeznaczony do obróbki materiałów transpromocyjnych z odrywanym kuponem czy potwierdzeniem zapłaty, a także do wykańczania personalizowanych mailingów z dołączonym arkuszem zwrotnym.

 
Przed i po

Na targach drupa swoją światową premierą miał Primer Coater Module PC7, który służy do wstępnego powlekania podłoża (precoating) oraz lakierowania gotowych wydruków (postcoating). Powlekanie podłoża znajduje zastosowanie w procesie kondycjonowania wstęgi papieru przed zadrukiem. Moduł do precoatingu nadaje się do powlekania szerokiej gamy podłoży do druku atramentowego oraz papieru offsetowego. Lakierowanie zadrukowanej wstęgi papieru odbywa się przy pomocy lakieru dyspersyjnego. W zależności od zastosowania Primer Coater Module PC7 można podłączyć w linii przed lub za maszyną do druku cyfrowego. Moduł może być również wykorzystywany jako urządzenie wolnostojące. Na drupie zaprezentowano także komercyjną wersję pełnoformatowej układarki do wysokiego stosu LS7, którą pokazywano po raz pierwszy – jeszcze jako prototyp – na targach Hunkeler Innovationdays 2011 w Lucernie.

 
 

 

 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Witamy w roku drupy 2024…

Trudno w to uwierzyć. Po ośmioletniej przerwie w tym roku targi drupa ponownie odbędą się w Düsseldorfie. Oczekiwania są wielkie, ale w branży wciąż niewiele słychać.

 

Jeśli pamiętacie, jakie było typowe „uczucie mrowienia” w okresach poprzedzających poprzednie drupy w ostatnich latach, w porównaniu z tą drupą jest ono właściwie prawie zerowe. „Działanie jak zwykle” jest na porządku dziennym i tak postępują firmy. Niewiele już firm zaprasza przedstawicieli mediów na dobrze zorganizowane i merytoryczne konferencje prasowe i prezentacje z odpowiednim wyprzedzeniem przed targami, aby zaprezentować wspaniałe wieści o nowych produktach. Oszczędza to wysiłek organizacyjny, a przede wszystkim koszty podróży.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty