And the winners are… EDP Awards 2012.

Data publikacji: czerwiec 2012

W tym roku gala rozdania nagród w konkursie EDP Awards odbyła się na targach drupa. EDP, czyli europejskie stowarzyszenie wydawców prasy i mediów poświęconych technologii cyfrowej, do którego należy również czasopismo PRINT & PUBLISHING, wyłoniło zwycięzców w szóstej edycji konkursu na najlepsze i najbardziej innowacyjne rozwiązania poligraficzne: oprogramowanie, materiały, systemy drukujące i wykończeniowe.

 

Stowarzyszenie EDP reprezentuje czternaście zrzeszonych w nim czasopism dla branży druku cyfrowego, które mogą pochwalić się łączną liczbą ponad miliona czytelników w całej Europie. W tym roku organizatorzy konkursu przyznali nagrody w zaledwie 18 spośród 26 wyznaczonych kategorii. Komitet Techniczny, oceniający rozwiązania pod kątem innowacyjności i rzeczywistej wartości dla rozwoju poligrafii, składał się z najznamienitszych specjalistów. W jego skład weszli: Chris Cooke, dyrektor wydawniczy „Image Reports UK”, Juan Martorell, założyciel firmy ColorinLab Color Consulting,  Romeo Hutter, redaktor naczelny „Publisher Switzerland”, Herman Hartman, redaktor naczelny „Sign Pro Benelux”, Steve Wicks, właściciel firmy Greenprint Consultancy reprezentujący organizatorów targów drupa, a także Lorenzo Villa z firmy Print Consultants.

Prezes EDP, Chris Cooke, tak podsumował tegoroczną edycję konkursu: „Nie ma ważniejszego wydarzenia dla branży poligraficznej niż targi drupa, dlatego jesteśmy zaszczyceni, że już po raz drugi mogliśmy zorganizować galę wręczenia nagród podczas tej prestiżowej imprezy. W tej edycji mogły wziąć udział wyłącznie produkty, które trafiły na rynek pomiędzy 1 marca 2011 roku a 29 lutego 2012 roku. Być może to było powodem, dla którego mogliśmy przyznać nagrody tylko w 18 spośród 26 kategorii. Jak mogliśmy się przekonać, wielu producentów szykowało premierę swoich rozwiązań dopiero na drupę 2012”. Chociaż nagrodzonych było w tym roku mniej niż zazwyczaj, warto bliżej przyjrzeć się produktom, które jury konkursu uznało za najbardziej innowacyjne. Całą osiemnastkę prezentujemy Państwu poniżej.

 

 

Najlepszy ploter z roli na rolę do 1,6 m

Epson SureColor SC-S30600

 

64-calowy ploter marki Epson drukuje w czterech kolorach z prędkością od 7,3 do 29,4 m2/godz., osiągając rozdzielczość 1440 x 1440 dpi. Urządzenie wykorzystuje tusze UltraChrome GS2, które są bezzapachowe, nie zawierają niklu i nie wymagają specjalnej wentylacji hali produkcyjnej. W ploterze zainstalowano głowice Epson Micro Piezo TFP. Maszyna jest oszczędna energetycznie, co potwierdza certyfikat Energy Star.

 
 

Najlepszy ploter z roli na rolę powyżej 1,6 m

HP Designjet L28500 Printer

 

Maszyna HP Designjet L28500 Printer o długości 2,64 m należy do najnowszej serii ploterów HP korzystających z tuszy HP Latex Inks. Urządzenie drukuje bezzapachowe aplikacje przeznaczone do wykorzystania w pomieszczeniach i na zewnątrz. Ploter drukuje w sześciu kolorach na szerokiej palecie mediów, obejmującej winyl, tekstylia, papier, folię i papier niepowlekany. Urządzenie może drukować w trybie dwustronnym dzięki automatycznemu ustawieniu registrów.

 
 

Najlepszy ploter tekstylny

Mimaki TS500-1800A

 

Ploter TS500-1800 drukuje z prędkością do 150 m2/godz. Zadrukowuje tekstylia przy wykorzystaniu papieru sublimacyjnego. Urządzenie jest przeznaczone do druku odzieży sportowej i aplikacji soft signage. Maszyna drukuje za pomocą nowych tuszy sublimacyjnych Mimaki. Oprogramowaniem sterującym jest Rasterlink 6 RIP.

 

 
 

Najlepsze urządzenie wielkoformatowe

Agfa Graphics :M-Press Leopard

 

Maszyna :M-Press Leopard została zaprojektowana w oparciu o model :M-Press Tiger, który stał się alternatywą dla przemysłowego sitodruku. Ploter firmy Agfa Graphics zadrukowuje różne podłoża o maksymalnej grubości 5 cm i wymiarach 1,6 x 3,3 m. Przykładowe zastosowania to zadruk mebli, elementów dekoracyjnych i opakowań. Maszyna drukuje zmienne dane dzięki zastosowaniu oprogramowania :Apogee.

 
 

Najlepszy ploter hybrydowy poniżej 200 tys. euro

Durst Omega 1 Plus

 

Durst Omega 1 Plus to ploter drukujący w trybie płaskim i z roli na rolę. Drukuje w technologii UV w rozdzielczości 1720 dpi. Urządzenie obsługuje sześć kolorów. Opcjonalnie ploter może drukować również kolorem białym. Do druku na maszynie Durst Omega 1 Plus można stosować zarówno podłoża giętkie, jak i sztywne o maksymalnej szerokości 160 cm. Ploter osiąga prędkość 35 m2/godz.

 
 

Najlepszy ploter hybrydowy powyżej 200 tys. euro

EFI VUTEk GS3250LX

 

Ploter EFI jest urządzeniem drukującym w technologii LED-owej, posiadającym unikatowy moduł suszenia na zimno. Druk na maszynie EFI VUTEk GS3250LX nie sprzyja uwalnianiu lotnych związków organicznych. Ploter jest energooszczędny, generuje niewielką ilość odpadów i może zadrukowywać podłoża pochodzące z recyklingu bez wstępnego powlekania.

 
 

Nagroda specjalna Komisji Technicznej EDP

Barbieri Electronic Spectro Pad

 

Produkt firmy Barbieri jest mobilnym urządzeniem pomiarowym przeznaczonym do wykorzystywania w druku cyfrowym, w tym wielkoformatowym. Barbieri Electronic Spectro Pad może wykonywać pomiary spektrofotometryczne podłoży odblaskowych oraz standardowych, jak banner, tektura, tkaniny, płótno, PVC czy winyl. Urządzenie działa na baterie; łączy się z komputerem za pośrednictwem USB i WiFi.

 
 

Najlepsze specjalistyczne urządzenie drukujące

Jetrix 2513

 

Ploter Jetrix 2513 posiada funkcję aplikacji białego atramentu, warstwy gruntującej oraz lakieru za pomocą tych samych głowic drukujących. Warstwa gruntująca umożliwia druk praktycznie na każdym podłożu, nawet szkle czy metalu. Biały tusz można stosować przed drukiem w CMYK lub po nim dzięki funkcji druku wielowarstwowego.

 
 

Najlepsze rozwiązanie ekologiczne

Mimaki JV-400LX

 

Ploter marki Mimaki został okrzyknięty przedstawicielem kolejnej generacji maszyn lateksowych. Urządzenie jest pierwszym na rynku, które drukuje lateksowym tuszem w kolorze białym. Co więcej, konstruktorom udało się obniżyć temperaturę, w której tusz jest utwardzany, do 60 stopni Celsjusza, co pozwala na wykorzystanie podłoży wrażliwych na ciepło. Ploter drukuje z maksymalną prędkością 18,1 m2/godz.

 
 

Najlepszy wielkoformatowy system wykończeniowy

Zünd S3
 

Urządzenia z rodziny S3 mogą obsługiwać szeroką paletę podłoży, w tym tkaniny, media winylowe, folie, cienki plastik i karton. Dodatkowo, możliwości maszyn można zwiększyć, instalując opcjonalny moduł bigujący lub moduł frezujący, który pozwala na obróbkę cienkich arkuszy aluminium oraz frezowanie reliefów 3D w podłożach różnego typu o grubości do 50 mm.

 

 
 

Najlepszy niskonakładowy system arkuszowy

Xerox Docucolor 8080

 

Urządzenie Xerox Docucolor 8080 posiada dwie cechy, które czynią je konkurencyjnym na rynku niskonakładowych systemów arkuszowych. Pierwszą z nich jest suchy toner, który gwarantuje uzyskanie nasyconych kolorów, wyraźnych przejść tonalnych i ostrych krawędzi. Drugą stanowią narzędzia do kontroli odwzorowania barw: oprogramowanie Automated Colour Quality Suite oraz współpracujący z nim spektrofotometr.

 
 

Najlepszy wysokonakładowy system arkuszowy

Océ Varioprint DP Line

 

System arkuszowy Océ VarioPrint DP Line jest przeznaczony do druku w czerni i bieli. Urządzenie skonstruowano w oparciu o nową technologię Océ DirectPress, która pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazów. Maszyna utrwala wydruki w niskiej temperaturze, co pozwala na zastosowanie szerokiej gamy podłoży drukowych.

 

 
 

Najlepszy system na papier ciągły

Xerox CiPress 500

 

Maszyna Xerox CiPress 500 Production Inkjet System to jedyne na świecie urządzenie produkcyjne drukujące w technologii inkjetu bezwodnego. Urządzenie produkuje w pełnym kolorze ponad 152 m lub 2180 stron na minutę. Rozwiązanie przeznaczone jest dla firm, które chcą zwiększyć liczbę realizowanych zleceń wysokonakładowych przy zachowaniu jakości i tempa druku porównywalnych z offsetowym.

 
 

Najlepsze rozwiązanie do druku etykiet

EFI Jetrion 4900 UV

 

Kompleksowe rozwiązanie produkcji etykiet samoprzylepnych zwiększa efektywność i daje najniższy koszt jednostkowego produktu. System EFI Jetrion 4900 wychodzi naprzeciw rosnącym wymaganiom rynku, żądającego personalizacji i dywersyfikacji krótkich serii, co więcej, obsługuje w linii wykańczanie, pokrywając cały proces produkcyjny, od na drukowania aż po rolkę produktu gotowego do przekazania klientowi.

 

Najlepszy materiał ekologiczny

Antalis DigiGreen

 

Papier DigiGreen marki Antalis to pierwszy na rynku papier w 100 proc. przeznaczony do druku cyfrowego i jednocześnie w 100 proc. ekologiczny. To podłoże klasy premium, które nadaje się zarówno do druku kolorowego, jak i monochromatycznego, suchym i płynnym tonerem. Papier cechuje gładka powierzchnia i wyjątkowa chłonność atramentu.

 

Najlepszy materiał innowacyjny

Neschen Solvoclear Easy Protect

 

Solvoclear Easy Protect firmy Neschen to materiał zabezpieczający przed graffiti. Nadaje się on do aplikacji zewnętrznej i wewnętrznej. Jego głównym składnikiem jest orientowana folia polipropylenowa. Solvoclear Easy Protect posiada warstwę kleju akrylowego oraz silikonowany papier zabezpieczający. Materiał jest odporny na większość detergentów i rozpuszczalników.

 

Najlepsze oprogramowanie dostępne przez Internet

Optimus Cloud

 

Optimus Cloud to kolejna generacja oprogramowania Optimus do zarządzania procesami sprzedażowymi, przeznaczonego dla dostawców usług druku. Nowa wersja programu jest dostepna w chmurze obliczeniowej, dzięki czemu użytkownik nie musi instalować u siebie żadnych komponentów. Optimus Cloud to rozwiązanie modułowe, którego poszczególne narzędzia można dobierać według indywidualnych potrzeb.

 

Najlepsze oprogramowanie do LFP

SA International PixelBlaster

 

PixelBlaster to kompleksowy system do zarządzania drukiem wielkoformatowym, który obejmuje wszystkie procesy produkcyjne od preflightu po druk aplikacji. Oprogramowanie jest oparte na standardzie PDF, całkowicie skalowalne i modułowe. Współpracuje zarówno z systemem operacyjnym Macintosh, jak i Windows. PixelBlaster pozwala na zastosowanie personalizowanego tekstu, grafiki i zdjęć. 

 

 

 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

W trybie kryzysowym...

Drodzy Czytelnicy... Czy coś zauważyliście? Tak, przechodzimy od jednego kryzysu do kolejnego... dwa lata temu covid miał Świat całkowicie pod kontrolą, teraz tematem numer jeden jest inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Głęboko nieludzki akt próby przejęcia władzy, którego konsekwencje Europa odczuwać będzie przez bardzo długi czas. Stawiane są znów stare mury... a do tego znowu stare lęki. I jak to często bywa, ludność cywilna cierpi… na Ukrainie z powodu skutków ataków, a w Rosji z powodu sankcji. Ubogich zawsze dosięga najbardziej... I niestety, jak widzieliśmy, może się to zdarzyć bardzo szybko.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty