Kalendarium

11-13.01.2022 · Viscom, Duesseldorf

16-18.02.2022 · Rema Days, Nadarzyn

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

26-29.04.2022 · Labelexpo, Bruksela

31.05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

Głos czytelnika

Data publikacji: maj 2011

 

Tegoroczne Targi Książki w Lipsku zakończyły się spektakularnym sukcesem. Liczby mówią same za siebie: 163 tys. gości, w tym 45 tys. fachowców z branży wydawniczej i poligraficznej, mogło podziwiać ekspozycje 2 150 wystawców z 36 krajów świata, do dyspozycji których oddano ponad 67 tys. m2 hal targowych. Wydarzenie relacjonowało około 3 tys. dziennikarzy, skrupulatnie dokumentujących to, co działo się na tym największym i najpopularniejszym międzynarodowym spotkaniu autorów, wydawców, poligrafów i miłośników książek.

 
Tekst: dr Werner Sobotka
 

© Leipziger Messe

Książka elektroniczna „materializuje się” powoli, ale nieubłaganie w naszej codzienności.

Książka to w dalszym ciągu jedno z najcenniejszych dóbr kultury w naszym społeczeństwie. Targi w Lipsku zdają się przeczyć temu, co mówią statystyki alarmujące o spadku czytelnictwa: lektura tekstu pozostaje integralną częścią współczesnej cywilizacji. Jednakże i książka – jak niemal wszystko w dzisiejszym świecie mediów – przechodzi zmiany. Cykle produkcyjne stają się krótsze, nakłady mniejsze, a książka elektroniczna „materializuje się” powoli, ale nieubłaganie w naszej codzienności, co za kilka lat może sprawić, że nazwę lipskiego spotkania trzeba będzie zmienić z Targów Książki na Targi Czytelnictwa.

Tym, co zmienia się najdynamiczniej, są sposoby przekazywania treści. W Lipsku nie dało się nie zauważyć ich różnorodności. Książki w formie papierowej z dołączoną płytą CD to już żadna nowość, ale na rynku można spotkać wiele publikacji, które oferuje się w kombinacji z telefonem komórkowym czy innymi urządzeniami mobilnymi jako jedną usługę. Weźmy na przykład przewodniki turystyczne. Obok treści zamieszczonych w papierowym wydaniu

© Leipziger Messe

Targi w Lipsku zdają się przeczyć temu, co mówią statystyki alarmujące o spadku czytelnictwa: lektura tekstu pozostaje integralną częścią współczesnej cywilizacji.

czytelnik (czy raczej użytkownik) może również otrzymywać informacje o bieżących wydarzeniach, korzystać z geolokalizacji czy oglądać zdjęcia, a to wszystko za pomocą telefonu komórkowego lub smartfonu. Natychmiastowy dostęp do najświeższych informacji oraz dynamika tego multimedialnego produktu dają czytelnikowi wrażenie uczestnictwa w procesie tworzenia publikacji. Powoli wrażenie zamienia się jednak w rzeczywistość, bo już dziś czytelnik staje się współtwórcą, którego zaprasza się do redagowania i uzupełniania treści. Książka jest obecnie czymś więcej niż tylko informacją utrwaloną na papierze i w przyszłości jej znaczenie zwiększy się jeszcze bardziej. Z jednej strony będzie to większa personalizacja treści, z drugiej zaś dynamika i multimedialny charakter nowoczesnych środków przekazu. Lipskie Targi Książki są świadkiem i prorokiem tych zmian. W podejściu organizatorów tego wydarzenia widać to, co powinno stać się udziałem całego rynku książki: bezpośredni kontakt z końcowym użytkownikiem, z czytelnikiem. 

 

 

 
 

 

 
 
 

 
 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Podcinanie gałęzi na której się siedzi

Ostatnie podwyżki cen papieru, od 100 do 150 euro za tonę, spowodowane wzrostem cen energii, doprowadziły do przebrania się miarki. Zwłaszcza, że podwyżki te dotyczą również już istniejących umów. Obecne wzrosty cen, przyćmiewają wszystkie dotychczas znane podwyżki. Uderza nie tylko wysokość podwyżki ale również czas jej wejścia w życie.

Irytujące jest również to, że wzrost cen dotyka nie tylko towarów już zamówionych lub już wyprodukowanych ale dotyczy również istniejących kontraktów.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty