Kalendarium

25-27.04.2023 · LogiMat, Stuttgart

04-10.05.2023 · InterPack, Düsseldorf

23-26.05.2023 · Fespa, Monachium

05-07.09.2023 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

11-14.09.2023 · Labelexpo, Bruksela

Mają talent. WorldSkills 2011.

Data publikacji: luty 2012

Posiadają na swoim koncie niezwykłe osiągnięcia zawodowe i wykonują swoją pracę nie tylko dobrze, ale wręcz wybitnie. Kim są? To uczestnicy mistrzostw WorldSkills 2011. Instalatorzy, graficy, drukarze – najlepsi fachowcy z 51 krajów spotkali się w Londynie na początku października, by walczyć o tytuł mistrza w swojej dziedzinie. Mieli okazję pokazać światu swój talent i pasję do wykonywanego zawodu.

 

Tekst: Stefanie Hermann

 
Dyscyplinę Druk Offsetowy sponsorowała firma Heidelberg.

Dzięki zgłoszeniom z 46 dziedzin zawodowych, tysiącu uczestników z 51 krajów i ponad 22 tysiącom widzów tegoroczne mistrzostwa WorldSkills były największe w całej 60-letniej historii tego wydarzenia. Finał mistrzostw zaszczyciły nawet takie osobistości, jak księżniczka Anna i premier David Cameron. „To inspirujące, zobaczyć ponad tysiąc współzawodniczących ze sobą młodych ludzi. Ich osiągnięcia stanowią niezwykły przykład dla innych!” – powiedział premier Cameron. Organizowane od 1953 roku mistrzostwa mają na celu promowanie umiejętności zawodowych. „Umiejętności kształtują nasz świat. Nigdy wcześniej organizacja tego konkursu nie miała tak wyjątkowego znaczenia jak dziś. Miło nam powitać polityków i osobistości z całego świata, którzy przyjechali tutaj, by razem z nami poznać młode talenty” – stwierdził Aidan Jones, dyrektor naczelny WorldSkills London 2011.

 

Offset należy do kobiet

Wymagania stawiane uczestnikom były bez wyjątku bardzo wysokie. Drukarze biorący udział w mistrzostwach musieli wykazać się wiedzą i praktycznymi umiejętnościami z zakresu druku wypukłego, offsetu, fleksografii i druku wklęsłego. W dodatku musieli wybrać odpowiednią maszynę do realizacji konkretnego zadania, zaplanować wykorzystanie substratów, dobrać kolory i zadbać o regulację barw oraz przygotować płyty drukowe. Co więcej, uczestnicy musieli samodzielnie przeprowadzić drobne prace konserwacyjne. W sponsorowanej przez firmę Heidelberg dyscyplinie Druk Offsetowy prym wiodły dwie kobiety. 22-letnia zwyciężczyni Makiko Ito od 2008 roku pracuje w japońskiej firmie Asia Printing Corporation. Doświadczenie zdobyła na maszynie Heidelberg Printmaster PM 74. Na drugim miejscu uplasowała się Finka Susanna Virtanen, pracująca w drukarni w Turku. Trzecie miejsce zajął Belg Oliver Deloge.

 
Królowe grafiki

W dyscyplinie Technologia Projektowania Graficznego sponsorowanej przez firmę Jigsaw uczestnicy musieli wykazać się nie tylko kreatywnością, ale i olbrzymią wiedzą na temat tworzenia layoutu, obróbki cyfrowej, obsługi profesjonalnego oprogramowania i procesów druku. Także w tej dyscyplinie najwyższe miejsca zajęły kobiety. Pierwszą pozycję zdobyła dwudziestolatka Karin Fischnaller z Austrii. Srebrny medal uzyskały ex aequo Brazylijka Guilherme Vieira i Francuzka Alexia Roux.

Kolejna edycja mistrzostw WorldSkills odbędzie się w czerwcu 2013 roku w Lipsku. Tym samym wydarzenie powróci do Niemiec, gdzie ostatnio było organizowane w 1973 roku.

 
 
 
 
 

 

 
 
 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

W trybie kryzysowym...

Drodzy Czytelnicy... Czy coś zauważyliście? Tak, przechodzimy od jednego kryzysu do kolejnego... dwa lata temu covid miał Świat całkowicie pod kontrolą, teraz tematem numer jeden jest inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Głęboko nieludzki akt próby przejęcia władzy, którego konsekwencje Europa odczuwać będzie przez bardzo długi czas. Stawiane są znów stare mury... a do tego znowu stare lęki. I jak to często bywa, ludność cywilna cierpi… na Ukrainie z powodu skutków ataków, a w Rosji z powodu sankcji. Ubogich zawsze dosięga najbardziej... I niestety, jak widzieliśmy, może się to zdarzyć bardzo szybko.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty