Kalendarium

11-13.01.2022 · Viscom, Duesseldorf

16-18.02.2022 · Rema Days, Nadarzyn

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

26-29.04.2022 · Labelexpo, Bruksela

31.05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

Mają talent. WorldSkills 2011.

Data publikacji: luty 2012

Posiadają na swoim koncie niezwykłe osiągnięcia zawodowe i wykonują swoją pracę nie tylko dobrze, ale wręcz wybitnie. Kim są? To uczestnicy mistrzostw WorldSkills 2011. Instalatorzy, graficy, drukarze – najlepsi fachowcy z 51 krajów spotkali się w Londynie na początku października, by walczyć o tytuł mistrza w swojej dziedzinie. Mieli okazję pokazać światu swój talent i pasję do wykonywanego zawodu.

 

Tekst: Stefanie Hermann

 
Dyscyplinę Druk Offsetowy sponsorowała firma Heidelberg.

Dzięki zgłoszeniom z 46 dziedzin zawodowych, tysiącu uczestników z 51 krajów i ponad 22 tysiącom widzów tegoroczne mistrzostwa WorldSkills były największe w całej 60-letniej historii tego wydarzenia. Finał mistrzostw zaszczyciły nawet takie osobistości, jak księżniczka Anna i premier David Cameron. „To inspirujące, zobaczyć ponad tysiąc współzawodniczących ze sobą młodych ludzi. Ich osiągnięcia stanowią niezwykły przykład dla innych!” – powiedział premier Cameron. Organizowane od 1953 roku mistrzostwa mają na celu promowanie umiejętności zawodowych. „Umiejętności kształtują nasz świat. Nigdy wcześniej organizacja tego konkursu nie miała tak wyjątkowego znaczenia jak dziś. Miło nam powitać polityków i osobistości z całego świata, którzy przyjechali tutaj, by razem z nami poznać młode talenty” – stwierdził Aidan Jones, dyrektor naczelny WorldSkills London 2011.

 

Offset należy do kobiet

Wymagania stawiane uczestnikom były bez wyjątku bardzo wysokie. Drukarze biorący udział w mistrzostwach musieli wykazać się wiedzą i praktycznymi umiejętnościami z zakresu druku wypukłego, offsetu, fleksografii i druku wklęsłego. W dodatku musieli wybrać odpowiednią maszynę do realizacji konkretnego zadania, zaplanować wykorzystanie substratów, dobrać kolory i zadbać o regulację barw oraz przygotować płyty drukowe. Co więcej, uczestnicy musieli samodzielnie przeprowadzić drobne prace konserwacyjne. W sponsorowanej przez firmę Heidelberg dyscyplinie Druk Offsetowy prym wiodły dwie kobiety. 22-letnia zwyciężczyni Makiko Ito od 2008 roku pracuje w japońskiej firmie Asia Printing Corporation. Doświadczenie zdobyła na maszynie Heidelberg Printmaster PM 74. Na drugim miejscu uplasowała się Finka Susanna Virtanen, pracująca w drukarni w Turku. Trzecie miejsce zajął Belg Oliver Deloge.

 
Królowe grafiki

W dyscyplinie Technologia Projektowania Graficznego sponsorowanej przez firmę Jigsaw uczestnicy musieli wykazać się nie tylko kreatywnością, ale i olbrzymią wiedzą na temat tworzenia layoutu, obróbki cyfrowej, obsługi profesjonalnego oprogramowania i procesów druku. Także w tej dyscyplinie najwyższe miejsca zajęły kobiety. Pierwszą pozycję zdobyła dwudziestolatka Karin Fischnaller z Austrii. Srebrny medal uzyskały ex aequo Brazylijka Guilherme Vieira i Francuzka Alexia Roux.

Kolejna edycja mistrzostw WorldSkills odbędzie się w czerwcu 2013 roku w Lipsku. Tym samym wydarzenie powróci do Niemiec, gdzie ostatnio było organizowane w 1973 roku.

 
 
 
 
 

 

 
 
 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Podcinanie gałęzi na której się siedzi

Ostatnie podwyżki cen papieru, od 100 do 150 euro za tonę, spowodowane wzrostem cen energii, doprowadziły do przebrania się miarki. Zwłaszcza, że podwyżki te dotyczą również już istniejących umów. Obecne wzrosty cen, przyćmiewają wszystkie dotychczas znane podwyżki. Uderza nie tylko wysokość podwyżki ale również czas jej wejścia w życie.

Irytujące jest również to, że wzrost cen dotyka nie tylko towarów już zamówionych lub już wyprodukowanych ale dotyczy również istniejących kontraktów.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty