Kalendarium

25-29.09.2018 · Polagra-Tech

1.10.2018 · Art of Color

1-4.10.2018 · Taropak, Poznań

1-4.10.2018 · 4PrintWeek, Poznań

Nagrody dla młodych poligrafów. Zakończenie roku w Lelewelu.

Data publikacji: czerwiec 2010

Niedawno zakończył się rok szkolny 2009/2010. Redakcja PRINT & PUBLISHING jak co roku wspiera Zespół Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu, przyznając najlepiej spisującym się przyszłym poligrafom roczną prenumeratę naszego miesięcznika. W tym roku nagrodziliśmy aż trzynastu uczniów, którzy osiągnęli najwyższą średnią ocen. Spotkanie w poznańskiej szkole było również okazją do rozmowy z panem Andrzejem Kanasem, który, po 26 latach pracy na stanowisku dyrektora szkoły, odchodzi na emeryturę.

 

Tekst: Agnieszka Markowska

 

Zespół Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu liczy sobie sześć klas technicznych ze specjalnościami poligraficznymi i trzy klasy zawodowe o specjalności drukarz oraz introligator. Już od 1986 roku kształcą się tam młode osoby na kierunku technik poligrafii. Dwa lata temu powstał nowy kierunek z dziedziny prepress – technik cyfrowych procesów graficznych, który natychmiast zyskał sobie bardzo dużą popularność. W najbliższych planach szkoła ma utworzenia klasy o profilu technik procesów introligatorskich.

„Zdecydowaliśmy się na podział specjalności odpowiadający trzem etapom druku (prepress, press i postpress) ze względu na zbyt obszerny materiał, wchodzący w zakres kształcenia poligrafów” – mówi Andrzej Kanas, dyrektor szkoły. – „Z obserwacji wynika, że mężczyźni częściej decydują się na specjalność drukarską, kobiety zaś wybierają introligatorską. Po ukończeniu szkoły absolwenci zdają zewnętrzne egzaminy zawodowe w Warszawie i Wrocławiu z zakresu projektowania produkcji poligraficznej”. Jak twierdzi dyrektor szkoły, rynek poligraficzny ma duże zapotrzebowanie, dzięki czemu uczniowie, po odbytych praktykach, najczęściej dostają się do wybranych przez siebie drukarni tuż po odbyciu dwuletniego stażu.

Szkoła im. Lelewela współpracuje z drukarniami zarówno wielko-, jak i małoformatowymi, do których należą między innymi: Edica, BSC, Abedic, Poznańskie Zakłady Graficzne, Grafus PAH, CGS Mrowino, Drukarnia Moś i Łuczak, MDM Druk i wiele innych. Poznańska placówka utrzymuje kontakt ze wszystkimi szkołami poligraficznymi w kraju, co skutkuje między innymi wspólną organizacją różnorodnych spotkań i konferencji. „Myślę, że kierunek poligraficzny jest niesamowicie wszechstronny jeśli chodzi o możliwości zatrudnienia – gdziekolwiek by nie pracować, zawsze będzie to miało jakiś związek z poligrafią. Internet, reklama, a nawet muzyka – tu techniki cyfrowe zawsze się przydadzą” – podsumowuje Andrzej Kanas.

 

©EMG

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Strzelić sobie w cyfrowe kolano…

Cyfrowa transformacja obejmuje również media drukowane i cyfrowe. Media drukowane, a w szczególności magazyny takie jak PRINT & PUBLISHING, żyją z dobrego contentu. Zatem alternatywą dla wersji drukowanej jest wersja cyfrowa lub on-line. Część budżetów z wersji drukowanych przenoszone jest do świata cyfrowych mediów. Jednak kompensacja obrotu jeden do jednego z druku do wersji cyfrowej jest na tą chwilę raczej nierealna. W obliczu tego, rzecz jasna, również i my, prasa drukowana, zmieniamy trend i uzupełniamy portfolio o cyfrowe narzędzia.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty