Kalendarium

11-13.01.2022 · Viscom, Duesseldorf

16-18.02.2022 · Rema Days, Nadarzyn

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

26-29.04.2022 · Labelexpo, Bruksela

31.05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

Nauka & przemysł

Data publikacji: wrzesień 2011

 

Konferencja „Nowe zastosowania druku w innowacyjnej produkcji poligraficznej” zorganizowana przez firmę Heidelberg w Print Media Academy (PMA) przyciągnęła tłumy. Zainteresowanie wzbudził druk elektroniki organicznej, którego możliwości zaprezentował kierownik ds. badań i rozwoju firmy Heidelberg Manfred Jurkewitz.

 
© Heidelberg
Podczas konferencji „Nowe zastosowania druku w innowacyjnej produkcji poligraficznej” Günter Thomas z firmy GT Trendhouse 42 zaprezentował nowoczesne metody uszlachetniania.

Tym intrygującym tematem zajął się w swojej prezentacji także prof. Edgar Dörsam, kierownik Instytutu Maszyn i Urządzeń Drukujących Uniwersytetu Technologicznego w Darmstadcie. Naukowiec spróbował wyjaśnić, jakie efekty wizualne można uzyskać dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii druku elektroniki organicznej, stanowiącej kontynuację tradycyjnej poligrafii.

Prof. Dörsam upatruje przyszłą wartość użytkową druku przede wszystkim w rozwoju kolejnych technik poligraficznych, które stworzyłyby możliwość opracowywania zupełnie nowych produktów. Na tym polu niezbędna jest współpraca sektora badawczo-rozwojowego oraz przemysłu poligraficznego, które wspólnie są zdolne do rozwinięcia i wdrożenia metod druku elektroniką organiczną. Kolejnym aspektem, o którym wspomniał prof. Dörsam, jest tzw. druk funkcjonalny, którym zajmują się wspólnie Uniwersytet Technologiczny w Darmstadcie i firma Heidelberg. Ich trwająca już od pewnego czasu współpraca została niedawno przedłużona do 2012 roku.

 

Przyszłość jest teraźniejszością

O pierwszych osiągnięciach zespołu badawczego opowiedział dr Martin Schmitt-Lewen, kierownik Działu Technologii Przyszłości firmy Heidelberg, zajmujący się badaniami i rozwojem. Obecnie opracowywane są nowe technologie uszlachetniania, które znacznie przekraczają możliwości uchodzących dziś za nowoczesne metod lakierowania, takich jak drip-off. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, jak na przykład powlekanie podłoża lakierem dającym efekt 3D czy tworzącym ciekawą fakturę, produkty poligraficzne stają się jeszcze bardziej atrakcyjne. Innym przykładem są ekrany zbudowane z organicznych diod elektroluminescencyjnych (OLED). Technologia ta jest stale ulepszana. Schmitt-Lewen przepowiada, że w niedalekiej przyszłości będziemy zdolni do stworzenia interaktywnego opakowania z wyświetlaczem, klawiaturą i autonomicznym systemem zaopatrzenia w energię elektryczną. 

 

Futurystyczne wizje zrealizowane

 

© Heidelberg

Firma Heidelberg współpracuje z Uniwersytetem Technologicznym w Darmstadcie pod kątem badań nad drukiem elektroniki organicznej.

Żywe zainteresowanie uczestników konferencji w Print Media Academy wzbudziła prezentacja pierwszych praktycznych rozwiązań, które przedstawił Günter Thomas z firmy GT Trendhouse 42 GmbH. Innowacyjne przedsiębiorstwo już od ponad 40 lat tworzy niezwykłe produkty poligraficzne i designerskie przedmioty, które wyróżniają się precyzyjnym, wysokiej klasy wykończeniem. „Musimy nadać drukowi nowy charakter i efektywnie komunikować się za jego pośrednictwem z konsumentami” – stwierdził Thomas. „Opakowanie to instrument marketingowy, który musi przekonać klienta do zakupu produktu w ciągu zaledwie 1,6 sekundy. Jeśli opakowanie nie przyciągnie w tym czasie wzroku konsumenta, kupujący przejdzie obok niego obojętnie”. By tak się nie stało, potrzeba kolejnych technik druku i uszlachetniania, które uczynią produkt atrakcyjniejszym.

 


 
 

 

 
 
« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Podcinanie gałęzi na której się siedzi

Ostatnie podwyżki cen papieru, od 100 do 150 euro za tonę, spowodowane wzrostem cen energii, doprowadziły do przebrania się miarki. Zwłaszcza, że podwyżki te dotyczą również już istniejących umów. Obecne wzrosty cen, przyćmiewają wszystkie dotychczas znane podwyżki. Uderza nie tylko wysokość podwyżki ale również czas jej wejścia w życie.

Irytujące jest również to, że wzrost cen dotyka nie tylko towarów już zamówionych lub już wyprodukowanych ale dotyczy również istniejących kontraktów.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty