Kalendarium

30.01-02.02.2024 · RemaDays, Nadarzyn

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

Ekoparagony nowej generacji. Paragon do makulatury

© Koehler Group

W 2015 roku Koehler Paper wprowadził na rynek pierwszy zrównoważony i nadający się do recyklingu papier termiczny Blue4est, znany również jako niebieski paragon lub eko-paragon. Blue4est jest produkowany całkowicie bez użycia środków chemicznych dlatego może zostać wykorzystany jako surowiec do produkcji nowego papieru i tektury, ale tylko pod warunkiem, że zostanie wyrzucony jako makulatura.

 

Materiał Blue4est jest produkowany w całości bez wywoływaczy chemicznych, dlatego Niemiecka Agencja Środowiska zaleca jego utylizację jako makulatura aby mógł on zostać poddany procesowi recyklingu. „Gospodarka o obiegu zamkniętym może stać się rzeczywistością tylko wtedy, gdy ponownie wykorzystujemy tyle surowców, ile tylko możemy. Po wyrzuceniu jako makulatura, niebieskie paragony kasowe aktywnie przyczyniać się do osiągnięcia gospodarki o obiegu zamkniętym” skomentował Sebastian Früh, dyrektor Oddziału Thermal Paper w Koehler Paper. Wysokiej jakości włókna zawarte w Blue4est idealnie nadają się do dalszego wykorzystania np. w makulaturowym papierze opakowaniowym. Czarny atrament użyty do zadruku Blue4est w kasach nie może zostać całkowicie oddzielony od masy włóknistej w procesie recyklingu dlatego powstały w procesie materiał ma kolor od jasnego do ciemnoszarego i nie może być wykorzystany do produkcji wysokiej jakości błyszczących białych papierów makulaturowych. Pomimo tego niebieski paragon kasowy może być wykorzystany jako nowy surowiec dla niemal 90 procent gatunków makulatury. Tym bardziej, że tylko około 11 procent makulatury poddanej recyklingowi w Niemczech w 2022 r. stanowił papier do odbarwiania.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

W trybie kryzysowym...

Drodzy Czytelnicy... Czy coś zauważyliście? Tak, przechodzimy od jednego kryzysu do kolejnego... dwa lata temu covid miał Świat całkowicie pod kontrolą, teraz tematem numer jeden jest inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Głęboko nieludzki akt próby przejęcia władzy, którego konsekwencje Europa odczuwać będzie przez bardzo długi czas. Stawiane są znów stare mury... a do tego znowu stare lęki. I jak to często bywa, ludność cywilna cierpi… na Ukrainie z powodu skutków ataków, a w Rosji z powodu sankcji. Ubogich zawsze dosięga najbardziej... I niestety, jak widzieliśmy, może się to zdarzyć bardzo szybko.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty