Kalendarium

11-13.01.2022 · Viscom, Duesseldorf

16-18.02.2022 · Rema Days, Nadarzyn

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

26-29.04.2022 · Labelexpo, Bruksela

31.05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

Wielkie wejście kartonów. Nowości Stora Enso.

 

Początek nowego roku to w firmie Stora Enso okres licznych premier w zakresie wytwarzanych przez nią kartonów i produktów opakowaniowych. Na lutowych targach ProSweets 2010 w Kolonii, skandynawski koncern zaprezentował Performa Bright, nowy karton stosowany przy produkcji opakowań do czekolady i innych wyrobów cukierniczych. Na tej samej wystawie promowane były także: dedykowana dla opakowań luksusowych nowa wersja kartonu Ensocoat o udoskonalonych parametrach w zakresie zadrukowywania oraz wielowarstwowa powlekana tektura kraft CKB, której zastosowanie umożliwia zwiększenie wydajności produkcji opakowań. Oprócz tego, z początkiem roku koncern wprowadził na rynek ulepszony produkt Stora Enso Natura, przeznaczony do produkcji opakowań płynów.

 

„Siłą napędową rozwoju opakowań są zawsze konsumenci. Zwrócenie ich uwagi na produkt prezentowany na wystawie sklepowej oraz przekonanie o jego jakości i proekologicznym charakterze to klucz do sukcesu” – powiedział Wilfried Schmahl, dyrektor ds. sprzedaży Stora Enso Carton Board, który poprowadził towarzyszące targom ProSweets 2010 specjalne seminarium poświęcone nowościom firmy w zakresie kartonów opakowaniowych dedykowanych dla branży cukierniczej – „Jest mi niezmiernie miło poinformować, że właśnie zakończyliśmy duży projekt technologiczny prowadzony w naszych skandynawskich zakładach produkcyjnych i możemy dziś wprowadzić na rynek kilka zupełnie nowych oraz udoskonalonych wyrobów” – dodał Schmahl.

Czekoladowy performans
Wśród materiałów opakowaniowych Stora Enso dedykowanych na rynek opakowań dla wyrobów cukierniczych, prym zdecydowanie wiedzie marka Performa, z jej wersjami, takimi jak: White, Natura czy Alto. Karton Bright, który dołączył do tej rodziny, jest efektem wieloletnich doświadczeń firmy w zakresie produkcji materiałów z masy chemotermomechanicznej (CTMP). Materiał ten znajduje zastosowanie w środkowej warstwie kartonu, zapewniając jego wysoką pulchność i sztywność, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich parametrów w zakresie czystości i zadrukowywania. Performa Bright oferuje wysoką neutralność zapachową i odporność na zabrudzenia, będąc odpowiednim wyborem przy pakowaniu słodyczy, które wymagają długookresowej neutralności zapachowej.

Zapakować luksus
Z kolei dla sektora opakowań luksusowych, Stora Enso przygotowała karton Ensocoat. Najbardziej wyrafinowane pudełka na czekoladę są zazwyczaj wykańczane specjalnymi efektami, takimi jak np. tłoczenie folią na gorąco. Jako wybielany karton siarczanowy typu SBS, Ensocoat oferuje – zdaniem producenta – optymalne parametry mechaniczne i najlepszą powierzchnię do tego rodzaju zastosowań. Dzięki ostatnim zmianom w recepturze wytwarzania tego kartonu, znacznie poprawiły się jego właściwości optyczne, co zaowocowało lepszymi rezultatami przy zadrukowywaniu.

Więcej opakowań
Dzięki stworzeniu przez Stora Enso tektury CKB, firma umożliwiła swoim odbiorcom wytwarzanie większej ilości opakowań przy niższych kosztach. Ta wytrzymała wielowarstwowa tektura lita produkowana w szwedzkim zakładzie Skoghall jest nawet o 20 g/m2 lżejsza niż jej poprzedniczka, przy zachowanym wysokim poziomie sztywności materiału.

 

Naturalna stabilność

Kolejna nowość Stora Enso, karton Natura, dedykowany jest dla produkcji opakowań płynów. Charakteryzujące go niższa gramatura bazowa i wyższa jakość zadrukowywania to odpowiedź skandynawskiej firmy na rosnące wymagania klientów w zakresie stabilności, wysokiej jakości i proekologiczności, które osiągnięto dzięki zastosowaniu wydajniejszych surowców. Rodzina kartonów Natura obejmuje gatunki przeznaczone do produkcji opakowań na mleko i jego przetwory, soki, herbatę, kawę, wino i wodę. Wśród typowych zastosowań spoza rynku spożywczego można wymienić: opakowania na detergenty, zmiękczacze fabryczne czy środki higieny osobistej.


Cudowna lekkość kartonu
Wprowadzenie na rynek nowych produktów wiązało się ze zmianami technologicznymi, jakie zaszły z koncernie w ciągu ostatnich kilku lat. Stora Enso wdrożyła szereg programów produkcyjnych, umożliwiających systematyczną redukcję gramatury wytwarzanych opakowań. W rezultacie współczesne kartony produkowane przez skandynawski koncern są znacznie lżejsze niż kiedyś, przy jednoczesnej wyższej ich jakości i lepszym wyglądzie. Karton opakowaniowy o niższej gramaturze pozwala właścicielom marek spełniać wymagania dyrektywy Unii Europejskiej w zakresie opakowań, która zakłada zminimalizowanie negatywnego wpływu opakowań i odpadów opakowaniowych na środowisko naturalne. Poprawiona wydajność materiałowa redukuje koszty transportu oraz opłaty ponoszone przez firmy z tytułu zanieczyszczenia środowiska.

 

Foto: Stora Enso

W kartonie Performa Bright, a dokładniej w jego środkowej warstwie, znalazła zastosowanie masa CTMP, która zapewnia jego wysoką pulchność i sztywność.

 

Foto: Stora Enso

Stora Enso ulepszyła karton Ensocoat, który idealnie nadaje się do produkcji opakowań luksusowych, głównie ze względu na swoje walory optyczne.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Podcinanie gałęzi na której się siedzi

Ostatnie podwyżki cen papieru, od 100 do 150 euro za tonę, spowodowane wzrostem cen energii, doprowadziły do przebrania się miarki. Zwłaszcza, że podwyżki te dotyczą również już istniejących umów. Obecne wzrosty cen, przyćmiewają wszystkie dotychczas znane podwyżki. Uderza nie tylko wysokość podwyżki ale również czas jej wejścia w życie.

Irytujące jest również to, że wzrost cen dotyka nie tylko towarów już zamówionych lub już wyprodukowanych ale dotyczy również istniejących kontraktów.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty