Kalendarium

20-23.04.2021 · drupa on-line

18-20.05.2021 · Viscom, Duesseldorf

22-24.06.2021 · InPrint, Monachium

12-15.09.2021 · Fespa, Amsterdam

21-24.09.2021 · Labelexpo, Bruksela

Aby praca sprawiała przyjemność

Data publikacji: wrzesień 2010

 

Firmy Eizo i NEC zaprezentowały ostatnio nowe modele monitorów, które przyprawiają fotografów, projektantów i grafików o szybsze bicie serca. Odznaczają się one bowiem wysoką jakością oraz posiadają cechy, które zdecydowanie ułatwiają prepress i mają kluczowe znaczenie dla efektu końcowego.

 

© EIZO

CG303W pokazuje nasycone, żywe kolory, które trudno uzyskać na zwykłych ekranach LCD.

Model Eizo CG303W to obecnie największy monitor z serii ColorEdge o przekątnej ekranu 29,8 cale, proporcjach 16:10 i rozdzielczości 2560 x 1600. Parametry te sprawiają, że CG303W cieszy się sporą popularnością wśród profesjonalnych użytkowników i zyskuje sobie coraz więcej fanów. Monitor posiada matrycę typu IPS z układem overdrive, system wyrównujący jasność na całej matrycy DUE ze skutecznością ΔE ≤3, na obwodzie ΔE ≤5 i system stabilizacji jasności w czasie. Posiada również fabrycznie ustawione krzywe gamma R G B, LUT 12 bit na kanał.

CG303W pokazuje nasycone, żywe kolory, które trudno uzyskać na zwykłych ekranach LCD. Monitor obsługuje rozszerzoną przestrzeń barwną sRGB/Rec709/EBU/SMPTE-C – 100 proc., Adobe RGB – 98 proc., NTSC: - 93 proc. oraz DCI – 92 proc., dzięki czemu wyświetlany obraz niemal w 100 proc. odpowiada temu, który uzyskujemy w druku offsetowym. Warunkiem otrzymania wiernego odzwierciedlenia obrazu jest homogeniczny rozkład gęstości światła i wysoka „czystość” koloru. Im większe przekątne, tym trudniej uzyskać jednolitość obrazu. Dlatego też Digital Uniformity Equalizer (DUE) koryguje piksel po pikselu wszelkie nierówności luminacji i chrominancji. Dzięki temu kolory wyświetlane są poprawnie zarówno w centrum, jak i przy krawędziach ekranu.

Do sterowania CG303W służy oprogramowanie Eizo ColorNavigator, które dołączane jest do każdego nowo zakupionego monitora. Software pozwala na automatyczne ustawienie i korekcję jasności, punktu białego i krzywej gamma. Dane uzyskane podczas kalibracji przy użyciu ColorNavigator zapisywane są w bazie danych i wyświetlane w tabeli podglądu (LUT). Sama kalibracja jest niezwykle prosta i zajmuje nie więcej niż 5 min. Monitor oferuje ponadto szeroki kąt obrazu niezależnie od ustawienia. Warto zaznaczyć, że CG303W pomyślnie przeszedł testy Fogra „Fogra-Cert Softproofing System”.

 

NEC SpectraView Reference 271

Najnowszy model NEC Display Solutions jest pierwszym 27-calowym, szerokoformatowym monitorem LCD nowej generacji. To referencyjny monitor graficzny przeznaczony przede wszystkim do pracy z aplikacjami, w których kolor ma kluczowe znaczenie, w tym również do systemów prepressowych. Monitor wyposażony został w panoramiczny (16:9), 10-bitowy panel P-IPS, wyświetlający jednocześnie 1,074 mld barw w rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. 14-bitowa trójwymiarowa, programowalna tablica 3D-LUT umożliwia symulację gamutu barwowego dowolnego monitora za pomocą profilu kolorów. Do monitora dołączone jest oprogramowanie NEC MultiProfiler oraz SpectraView Profiler. MultiProfiler pozwala na sterowanie zaawansowanymi funkcjami, w tym symulację gamutu barwowego oraz obsługę trybów PiP (Picture In Picture) lub PbP (Picture by Picture) z poziomu Windows. Natomiast przy użyciu oprogramowania NEC SpectraView Profiler można dokonać sprzętowej kalibracji monitora oraz generować 16 bitowe profile kolorów.

Dodatkową funkcjonalnością monitora jest możliwość jednoczesnego wyświetlania dwóch obrazów pochodzących z różnych źródeł. Monitor posiada również predefiniowane tryby pracy dla aplikacji związanych ze standardami: DICOM, DCI, REC-Bt709, AdobeRGB oraz sRGB. Monitor wyposażony został w układ DUC (Digital Uniformity Control) odpowiadający za równoważenie jednorodności podświetlenia ekranu oraz temperatury barwowej na całej powierzchni ekranu. NEC SpectraView® Reference 271 prócz standardowych złączy D-SUB, 2 x DVI posiada 10-bitowe złącze Display Port zapewniające kompatybilność z nowoczesnymi kartami graficznymi.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Media w czasach koronawirusa...

Kryzys koronawirusowy dotarł do świata mediów. Co prawda jest wystarczająco dużo do relacjonowania, i nie tylko w tematach ekonomicznych, ale i cyfryzacja postępuje bardzo szybko, jak i również związany z nią rodzaj i forma przekazywania informacji. Czy będziemy chcieli przyzwyczaić się do tego nowego świata mediów? Ze względu na obwarowania rządowe, tylko telewizja publiczna lub krajowe agencje prasowe, mogą uczestniczyć w rządowych konferencjach prasowych, a za pośrednictwem tych kanałów mogą zadawać pytania osoby z innych mediów. Niektórym to bardzo na rękę… Można zasadnie zadać pytanie o czynnik filtrujący.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty