Kalendarium

11-13.01.2022 · Viscom, Duesseldorf

16-18.02.2022 · Rema Days, Nadarzyn

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

26-29.04.2022 · Labelexpo, Bruksela

31.05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

Aby praca sprawiała przyjemność

Data publikacji: wrzesień 2010

 

Firmy Eizo i NEC zaprezentowały ostatnio nowe modele monitorów, które przyprawiają fotografów, projektantów i grafików o szybsze bicie serca. Odznaczają się one bowiem wysoką jakością oraz posiadają cechy, które zdecydowanie ułatwiają prepress i mają kluczowe znaczenie dla efektu końcowego.

 

© EIZO

CG303W pokazuje nasycone, żywe kolory, które trudno uzyskać na zwykłych ekranach LCD.

Model Eizo CG303W to obecnie największy monitor z serii ColorEdge o przekątnej ekranu 29,8 cale, proporcjach 16:10 i rozdzielczości 2560 x 1600. Parametry te sprawiają, że CG303W cieszy się sporą popularnością wśród profesjonalnych użytkowników i zyskuje sobie coraz więcej fanów. Monitor posiada matrycę typu IPS z układem overdrive, system wyrównujący jasność na całej matrycy DUE ze skutecznością ΔE ≤3, na obwodzie ΔE ≤5 i system stabilizacji jasności w czasie. Posiada również fabrycznie ustawione krzywe gamma R G B, LUT 12 bit na kanał.

CG303W pokazuje nasycone, żywe kolory, które trudno uzyskać na zwykłych ekranach LCD. Monitor obsługuje rozszerzoną przestrzeń barwną sRGB/Rec709/EBU/SMPTE-C – 100 proc., Adobe RGB – 98 proc., NTSC: - 93 proc. oraz DCI – 92 proc., dzięki czemu wyświetlany obraz niemal w 100 proc. odpowiada temu, który uzyskujemy w druku offsetowym. Warunkiem otrzymania wiernego odzwierciedlenia obrazu jest homogeniczny rozkład gęstości światła i wysoka „czystość” koloru. Im większe przekątne, tym trudniej uzyskać jednolitość obrazu. Dlatego też Digital Uniformity Equalizer (DUE) koryguje piksel po pikselu wszelkie nierówności luminacji i chrominancji. Dzięki temu kolory wyświetlane są poprawnie zarówno w centrum, jak i przy krawędziach ekranu.

Do sterowania CG303W służy oprogramowanie Eizo ColorNavigator, które dołączane jest do każdego nowo zakupionego monitora. Software pozwala na automatyczne ustawienie i korekcję jasności, punktu białego i krzywej gamma. Dane uzyskane podczas kalibracji przy użyciu ColorNavigator zapisywane są w bazie danych i wyświetlane w tabeli podglądu (LUT). Sama kalibracja jest niezwykle prosta i zajmuje nie więcej niż 5 min. Monitor oferuje ponadto szeroki kąt obrazu niezależnie od ustawienia. Warto zaznaczyć, że CG303W pomyślnie przeszedł testy Fogra „Fogra-Cert Softproofing System”.

 

NEC SpectraView Reference 271

Najnowszy model NEC Display Solutions jest pierwszym 27-calowym, szerokoformatowym monitorem LCD nowej generacji. To referencyjny monitor graficzny przeznaczony przede wszystkim do pracy z aplikacjami, w których kolor ma kluczowe znaczenie, w tym również do systemów prepressowych. Monitor wyposażony został w panoramiczny (16:9), 10-bitowy panel P-IPS, wyświetlający jednocześnie 1,074 mld barw w rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. 14-bitowa trójwymiarowa, programowalna tablica 3D-LUT umożliwia symulację gamutu barwowego dowolnego monitora za pomocą profilu kolorów. Do monitora dołączone jest oprogramowanie NEC MultiProfiler oraz SpectraView Profiler. MultiProfiler pozwala na sterowanie zaawansowanymi funkcjami, w tym symulację gamutu barwowego oraz obsługę trybów PiP (Picture In Picture) lub PbP (Picture by Picture) z poziomu Windows. Natomiast przy użyciu oprogramowania NEC SpectraView Profiler można dokonać sprzętowej kalibracji monitora oraz generować 16 bitowe profile kolorów.

Dodatkową funkcjonalnością monitora jest możliwość jednoczesnego wyświetlania dwóch obrazów pochodzących z różnych źródeł. Monitor posiada również predefiniowane tryby pracy dla aplikacji związanych ze standardami: DICOM, DCI, REC-Bt709, AdobeRGB oraz sRGB. Monitor wyposażony został w układ DUC (Digital Uniformity Control) odpowiadający za równoważenie jednorodności podświetlenia ekranu oraz temperatury barwowej na całej powierzchni ekranu. NEC SpectraView® Reference 271 prócz standardowych złączy D-SUB, 2 x DVI posiada 10-bitowe złącze Display Port zapewniające kompatybilność z nowoczesnymi kartami graficznymi.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Podcinanie gałęzi na której się siedzi

Ostatnie podwyżki cen papieru, od 100 do 150 euro za tonę, spowodowane wzrostem cen energii, doprowadziły do przebrania się miarki. Zwłaszcza, że podwyżki te dotyczą również już istniejących umów. Obecne wzrosty cen, przyćmiewają wszystkie dotychczas znane podwyżki. Uderza nie tylko wysokość podwyżki ale również czas jej wejścia w życie.

Irytujące jest również to, że wzrost cen dotyka nie tylko towarów już zamówionych lub już wyprodukowanych ale dotyczy również istniejących kontraktów.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty