Kalendarium

11-13.01.2022 · Viscom, Duesseldorf

16-18.02.2022 · Rema Days, Nadarzyn

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

26-29.04.2022 · Labelexpo, Bruksela

31.05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

Adobe Creative Suite 5. Treść bez ograniczeń.

Publikowanie treści w świecie, w którym współistnieją ze sobą różnorodne media elektroniczne i drukowane wymaga zaawansowanych rozwiązań, które sprostają wyzwaniu crossmedialności. Z każdą wersją pakietu Creative Suite, Adobe oferuje kolejne możliwości tworzenia i upowszechniania tekstu, grafiki, animacji, dźwięku i video. Także w najnowszej odsłonie kreatywnej serii znalazły się narzędzia zaskakujące swoją innowacyjnością.

 

Aplikacje wchodzące w skład pakietu Creative Suite 5 pozwalają na tworzenie materiałów dla mediów każdego rodzaju, od tradycyjnego druku, poprzez film, strony internetowe i interaktywne aplikacje, po urządzenia przenośne. Pakiety zawierają nowe, pełne aktualizacje podstawowych narzędzi twórczych, a jednocześnie udostępniają projektantom i programistom znacznie rozbudowane funkcje ułatwiające współpracę. Polskich użytkowników z pewnością ucieszą też niższe ceny – nawet do 30 proc. w stosunku do wersji w innych językach europejskich.

 

Dla sieci i urządzeń mobilnych

W nowych pakietach po raz pierwszy pojawiły się funkcje integracji oprogramowania z usługami i zasobami online, a także narzędzia do mierzenia efektywności internetowych działań marketingowych i ich optymalizacji. Pakiety Creative Suite zapewniają dostęp do technologii Omniture, które umożliwiają pozyskiwanie, zapisywanie i analizowanie informacji wygenerowanych przez serwisy internetowe oraz inne źródła. Pojawia się też zupełnie nowa aplikacja o nazwie Adobe Flash Catalyst, pozwalająca na projektowanie treści interaktywnych Flash bez konieczności tworzenia kodu. Rodzina produktów Adobe CS5 umożliwia również tworzenie treści i aplikacji przeznaczonych dla odtwarzacza Flash Player 10.1 oraz Adobe AIR 2, zoptymalizowanych pod kątem uzyskania wysokiej wydajności na urządzeniach przenośnych.

Oprogramowanie Flash Professional CS5 pozwala projektantom i programistom tworzyć, testować oraz udostępniać treści internetowe na różnorodnych platformach i urządzeniach przenośnych, w tym smartfonach, komputerach typu tablet, netbookach, smartbookach i innych urządzeniach elektronicznych powszechnego użytku. Użytkownicy mogą przygotować się do umieszczania treści w przeglądarce za pomocą programu Flash Player 10.1 lub jako samodzielnej aplikacji za pomocą programu AIR2, gdy produkty te będą już dostępne. Ponadto, przy użyciu nowego narzędzia o nazwie Packager for iPhone (udostępnianego z programem Flash Professional) można również tworzyć aplikacje AIR przeznaczone do wdrożenia na urządzeniach iPhone oraz iPad (zgodnie z wymaganiami i pozwoleniami Apple). Planowana jest także obsługa systemów Android, BlackBerry oraz Palm webOS.

 

Magiczny dwudziestolatek

Na szczególną uwagę zasługują nowe wersje legendarnego już Photoshopa, który w tym roku świętował swoje dwudzieste urodziny (pisaliśmy o tym w lutowym numerze PRINT & PUBLISHING). Photoshop CS5 i CS5 Extended, obecnie 64-bitowe aplikacje działające na platformach Mac i Windows, będą dostępne jako samodzielne programy lub jako główne elementy rodziny produktów Adobe Creative Suite 5. Nowy Photoshop zawiera ponad 30 funkcji i rozszerzeń zaproponowanych bezpośrednio przez społeczność użytkowników programu, między innymi: automatyczne prostowanie obrazów, narzędzie do kadrowania oparte na regule trójpodziału, paletę kolorów i możliwość zapisu obrazów 16-bitowych jako plików JPEG. Na pozór drobne rozszerzenia sugerowane przez użytkowników mają bezpośredni wpływ na usprawnienie codziennie wykonywanych czynności. Bezpośrednio w oprogramowaniu zawarty jest także nowy panel Mini Bridge, umożliwiający szybkie przeglądanie plików i zarządzanie nimi.

Wersja CS5 zawiera narzędzia i funkcje kontroli procesu tworzenia, dzięki którym wykonywanie zaawansowanej obróbki obrazów oraz ich montaż są łatwiejsze niż kiedykolwiek. Wyjątkowa, inteligentna funkcja wypełniania z uwzględnieniem zawartości (Content-Aware Fill) niemal w magiczny sposób pozwala usunąć dowolny obiekt lub element obrazu, sprawdzić jego otoczenie i bez żadnego problemu wypełnić puste miejsce.

Użytkownicy na pewno docenią też technologię Refine Edge, pozwalającą wykonać prawie niemożliwe do tej pory operacje wydzielenia obrazu. Jej innowacyjność polega na precyzyjnym identyfikowaniu i maskowaniu nawet najbardziej skomplikowanych rodzajów krawędzi, takich jak liście lub włosy, z jednoczesną eliminacją składników koloru tła.

Dla fotografów przydatne mogą być dostępne w programie Photoshop CS5 zaawansowane funkcje HDR (high dynamic range). Przy łączeniu wielu ujęć w jeden obraz HDR oprogramowanie pozwala zachować pełny zakres tonalny całej sceny z wyjątkową szybkością i dokładnością. Nowa funkcja HDR Pro umożliwia niezwykle efektywne usuwanie przypadkowych obiektów oraz zapewnia większe możliwości dopasowywania i korygowania tonów. Dzięki obsłudze tonów HDR użytkownicy mogą odtworzyć znakomitą jakość obrazu HDR na pojedynczym ujęciu.

Wśród funkcji malowania warto wymienić opcję pędzel mieszający (Mixer Brush), pozwalającą na wykorzystanie na jednym pędzlu nieograniczonej kombinacji kolorów, a także Bristle Tips, realistycznie odtwarzającą pociągnięcia pędzla. Duże wrażenie robi także funkcja zawijanie marionetki (Puppet Warp). Pozwala on użytkownikom w precyzyjny sposób przemieścić lub zniekształcić dowolny element obrazu, na przykład wyprostować na zdjęciu wygiętą rękę albo zmieniać perspektywę krajobrazu. 

 
Nowy wymiar 3D

Wersja CS5 Extended obejmuje całą funkcjonalność produktu Photoshop CS5 oraz dodatkowe narzędzia do edytowania obrazów 3D i treści z grafiką ruchomą. Nowa technologia Adobe Repoussé umożliwia tworzenie trójwymiarowych znaków i grafiki na podstawie dowolnej warstwy tekstu, kształtu albo maski. Pozwala także skręcać i obracać projektowane elementy i dodawać do nich trzeci wymiar. Zwiększenie realistyczności trójwymiarowych obiektów i poprawienie ich wyglądu możliwe jest dzięki nowej bibliotece materiałów. Użytkownicy są w stanie wzbogacić sposób prezentacji obiektów poprzez szybkie tworzenie cieni za pomocą nowego modułu. W przypadku ruchomej grafiki można w prosty sposób (przez naciśnięcie jednego klawisza) użyć narzędzi do malowania, umieszczania tekstu i powielania bezpośrednio na wielu klatkach sekwencji wideo.

 
W zasięgu telefonu

Kolejnym highlightem najnowszego pakietu Adobe jest InDesign CS5. Nowa wersja popularnej aplikacji do składu pozwala połączyć świat tradycyjnych drukowanych mediów i nowych internetowych kanałów komunikacji. Nowy InDesign oferuje bowiem narzędzia i usługi zwiększające efektywność pracy redakcyjnej. Użytkownicy są w stanie tworzyć i udostępniać online recenzje dokumentu w ramach programu. Odpowiednie narzędzia pozwalają zgłaszać komentarze za pomocą przeglądarki. Program ułatwia użytkownikom szybkie tworzenie, edytowanie i publikowanie dokumentów. Wśród nowych i ulepszonych funkcji wspomagających produktywność i prace produkcyjne warto wymienić uproszczone metody wyboru i edycji obiektu, wykorzystanie różnych rozmiarów stron w jednym pliku źródłowym, śledzenie zmian tekstu w dokumencie programu, a także zupełnie nowy panel Warstwy (Layers), przypominający panele dostępne w programach Illustrator CS5 oraz Photoshop CS5. Nowe funkcje produkcyjne obejmują czcionki instalowane w dokumencie, eksport pliku PDF w tle oraz obsługę aplikacji Adobe Bridge za pośrednictwem panelu szybkiego dostępu.

Program ułatwia także tworzenie publikacji dedykowanych na urządzenia mobilne. Pozwala użytkownikom na bezpośrednie dodawanie plików dźwiękowych MP3, filmów, materiałów interaktywnych oraz animacji, bez konieczności używania znaczników czasowych ani pisania kodu. W ten sposób powstają rozbudowane, interaktywne dokumenty przeznaczone na platformę Flash. Strony opracowane w programie InDesign można udostępniać na różnorodnych urządzeniach bezprzewodowych, takich jak laptopy i telefony komórkowe. Rozszerzona obsługa standardowego formatu EPUB pozwala na udostępnianie książek elektronicznych na czytnikach: Sony Reader, „nook” firmy Barnes and Noble, a także na komputerach typu tablet.

 
Foto 1: Adobe
Pakiet Creative Suite 5 zawiera aplikacje, które pozwalają na tworzenie materiałów dla mediów każdego rodzaju: od druku, poprzez film, strony internetowe i interaktywne aplikacje, po urządzenia przenośne.
  
Foto 2: Adobe

Technologia Refine Edge pozwala wykonać skomplikowane, prawie niemożliwe do tej pory operacje wydzielenia obrazu.

 

Foto 3: Adobe

Nowa wersja programu InDesign oferuje między innymi uproszczone metody wyboru i edycji obiektu, wykorzystanie różnych rozmiarów stron w jednym pliku źródłowym, a także śledzenie zmian tekstu w dokumencie programu.

 

Data publikacji: kwiecień 2010

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Podcinanie gałęzi na której się siedzi

Ostatnie podwyżki cen papieru, od 100 do 150 euro za tonę, spowodowane wzrostem cen energii, doprowadziły do przebrania się miarki. Zwłaszcza, że podwyżki te dotyczą również już istniejących umów. Obecne wzrosty cen, przyćmiewają wszystkie dotychczas znane podwyżki. Uderza nie tylko wysokość podwyżki ale również czas jej wejścia w życie.

Irytujące jest również to, że wzrost cen dotyka nie tylko towarów już zamówionych lub już wyprodukowanych ale dotyczy również istniejących kontraktów.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty