Kalendarium

20-23.04.2021 · drupa on-line

18-20.05.2021 · Viscom, Duesseldorf

22-24.06.2021 · InPrint, Monachium

12-15.09.2021 · Fespa, Amsterdam

21-24.09.2021 · Labelexpo, Bruksela

Monitoring monitorów. Nowości na rynku.

Data publikacji: maj 2013

W zeszłym roku na naszych łamach zamieściliśmy przegląd aktualnej oferty monitorów graficznych („Print & Publishing” nr 178/2012). W ciągu ostatnich sześciu miesięcy na rynku pojawiło się kilka nowych i wartych wzmianki produktów z tego sektora. Na tej i kolejnej stronie prezentujemy Państwu aż dwanaście nowych monitorów dla grafików, fotografów, projektantów i operatorów DTP.  

 

Opracował: Jacek Golicz

 

Nowości wprowadzili niemal wszyscy najwięksi producenci monitorów graficznych: HP, Eizo, NEC oraz iiyama. W większości przypadków nowe produkty stanowią poszerzenie znanych już linii monitorów, jednak dzięki nim profesjonalni użytkownicy mogą wybierać z jeszcze bardziej zróżnicowanego asortymentu. W aktualnej ofercie znajdziemy monitory z matrycami różnego typu (PVA, IPS), zarówno z podświetleniem LED, jak i LCD. Nowości zabrakło tylko w ofercie Apple i Samsunga. Pierwszy z producentów swój ostatni monitor graficzny wprowadził na rynek w 2010 roku (27-calowy LED Cinema Display). Nieco „młodszy” jest monitor marki Samsung z zeszłego roku – S27B970D o przekątnej ekranu 27 cali.

 

 

HP ZR2330w

Monitor LED ZR2330w IPS HP o przekątnej 23 cale oferuje rozdzielczość Full HD 1, kontrast dynamiczny 1000000:1 i szybki czas reakcji (5 ms). Dzięki rozdzielczości własnej 1920 x 1080 pikseli ekran zapewnia precyzyjne wyświetlanie tekstu, grafiki i wideo. Kąt podglądu wynosi 178° w poziomie i w pionie. Jasność monitora to 250 cd/m². Zintegrowany koncentrator z dwoma portami USB, wejścia VGA, DVI oraz DisplayPort (z obsługą HDCP na DVI i DisplayPort) umożliwiają podłączenie różnych urządzeń peryferyjnych.

 

 

 

 

 

Eizo ColorEdge CG276

Monitor LCD z matrycą 27 cali. Układ ASIC dokonuje w czasie rzeczywistym korekty wyświetlanego obrazu, technologia DUE utrzymuje na tym samym poziomie temperaturę barw i jasność, a oprogramowanie Eizo ColorNavigator oraz wbudowany czujnik ułatwiają kalibrację. W tym modelu kolory RGB regulowane są indywidualnie z zastosowaniem przestrzennej tablicy 3D LUT. Monitor wyświetla 97 proc. przestrzeni Adobe RGB.

 

 

 

 

 

Eizo ColorEdge CX270

Monitor LCD z matrycą 27 cali. Do przeprowadzenia pierwszej kalibracji konieczny jest zewnętrzny kalibrator, natomiast wbudowany czujnik wraz z oprogramowaniem ColorNavigator czuwa nad tym, aby wybrane ustawienia zachowywane były na tym samym poziomie. Układ ASIC dokonuje w czasie rzeczywistym korekty wyświetlanego obrazu, a technologia DUE utrzymuje na tym samym poziomie temperaturę barw i jasność. Monitor ma szeroki gamut kolorów i wyświetla 97 proc. przestrzeni Adobe RGB.

 

 

 

 

 

Eizo ColorEdge CG246

Monitor LCD z matrycą 24,1 cala i kalibracją sprzętową, który zalicza się do klasy A według FOGRA. Posiada opatentowany układ wyrównujący jasność i kolory. Charakteryzuje się szerokim gamutem i wyświetla 97 proc. przestrzeni kolorów Adobe RGB. Posiada oprogramowanie ColorNavigator oraz wbudowany czujnik wykonujący automatycznie kalibrację. Zdefiniowane tryby wyświetlania – charakterystyczne dla standardów broadcastowych – ułatwiają codzienną pracę.

 

 

 

 

 

Eizo ColorEdge CX240

Monitor LCD z matrycą 24,1 cala. Posiada wbudowany czujnik do autokorekcji, a także opatentowany układ wyrównujący jasność i kolory, dzięki czemu jasność jest jednorodna zarówno w centralnym punkcie, jak i w rogach matrycy, a barwy zostają poprawnie odwzorowane na całej powierzchni. Monitor wyświetla 97 proc. przestrzeni barw Adobe RGB.

 

 

 

 

 

 

Eizo ColorEdge CS230

23-calowy monitor LCD, który posiada wbudowany czujnik do autokorekcji kolorystycznej oraz opatentowany układ wyrównujący jasność i kolory. Opcjonalne oprogramowanie ColorNavigator współpracuje z szeroką gamą urządzeń pomiarowych i zapewnia kalibrację sprzętową, bezpośrednio wykorzystując tabelę kolorów dostępną w elektronice monitora.

 

 

 

 

 

 

NEC SpectraView 552

Nowoczesny monitor wielkoformatowy przeznaczony do pracy z kolorem wszędzie tam, gdzie potrzebne jest idealne odwzorowanie barw. Został wyposażony w 55-calowy panel PVA, wyświetlający obraz o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, oraz 10-bitową elektronikę umożliwiającą pełną sprzętową kalibrację kolorów i linearyzację panelu. Monitor dostarczany jest standardowo z oprogramowaniem SpectraView Profiler.

 

 

 

 

 

 

NEC SpectraView 241

24-calowy monitor LCD z 10-bitowym panelem P-IPS. Wyświetla 1,074 mld barw w rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli. 14-bitowa, trójwymiarowa tablica 3D-LUT pozwala na symulację gamutu barwowego dowolnego monitora. Monitor posiada predefiniowane tryby pracy dla aplikacji związanych ze standardami: DICOM, DCI, REC-Bt709, AdobeRGB oraz sRGB. Wyposażony został w układ DUC równoważący jednorodność podświetlenia ekranu oraz temperaturę barwową na całej jego powierzchni.

 

 

 

 

 

iiyama XB2380HS 

23-calowy monitor z podświetleniem LED i matrycą w technologii IPS. Wyświetla obraz w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 pikseli, a jego kontrast wynosi 5000000:1 ACR. Wyjątkowo dobre kąty widzenia (178° w pionie/poziomie) pozwolą na komfortowe użytkowanie. Monitor został wyposażony w stopkę z regulacją wysokości i funkcją PIVOT (obrót ekranu do trybu portretowego) oraz trzy wejścia sygnału: analogowe VGA oraz cyfrowe DVI-D i HDMI.

 

 

 

 

 

 

iiyama X2485WS 

24-calowy monitor z matrycą IPS. Wyświetla obraz w rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli, a jego kontrast wynosi 5000000:1 ACR. Kąty widzenia: 178° w pionie/poziomie. Monitor został wyposażony w dwa głośniki stereo, analogowe wejście VGA (D-Sub) oraz cyfrowe DVI i DisplayPort.

 

 

 

 

 

 

iiyama XB2485WSU 

24-calowy monitor z matrycą IPS. Wyświetla obraz w rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli, a jego kontrast wynosi 5 000 000:1 ACR. Kąty widzenia: 178° w pionie/poziomie. Posiada stopkę z regulacją wysokości i funkcją PIVOT (obrót ekranu do trybu portretowego), trzy wejścia sygnału (analogowe VGA D-Sub, cyfrowe DVI i DisplayPort) oraz cztery porty USB.

 

 

 

 

 

 

iiyama XB2776QS 

27-calowy monitor LCD z matrycą IPS. Jego rozdzielczość wynosi 3,7 megapiksela – niemal 60 proc. więcej niż w przypadku rozdzielczości Full HD. Monitor posiada szeroki wachlarz wejść obejmujący złącza HDMI, DisplayPort, DVI i VGA zapewnia kompatybilność z szeregiem różnych urządzeń. Stopka z regulacją wysokości i funkcją PIVOT gwarantuje komfort użytkowania.

 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Media w czasach koronawirusa...

Kryzys koronawirusowy dotarł do świata mediów. Co prawda jest wystarczająco dużo do relacjonowania, i nie tylko w tematach ekonomicznych, ale i cyfryzacja postępuje bardzo szybko, jak i również związany z nią rodzaj i forma przekazywania informacji. Czy będziemy chcieli przyzwyczaić się do tego nowego świata mediów? Ze względu na obwarowania rządowe, tylko telewizja publiczna lub krajowe agencje prasowe, mogą uczestniczyć w rządowych konferencjach prasowych, a za pośrednictwem tych kanałów mogą zadawać pytania osoby z innych mediów. Niektórym to bardzo na rękę… Można zasadnie zadać pytanie o czynnik filtrujący.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty