Kalendarium

25-27.04.2023 · LogiMat, Stuttgart

04-10.05.2023 · InterPack, Düsseldorf

23-26.05.2023 · Fespa, Monachium

05-07.09.2023 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

11-14.09.2023 · Labelexpo, Bruksela

Świt lustrzanek. 25-lecie Canon EOS.

Data publikacji: grudzień 2012

W tym roku Canon świętuje 25-lecie serii EOS. Debiutując na rynku w marcu 1987 roku, była ona pierwszą na świecie serią produktów posiadających całkowicie elektroniczny system montażu. Obecnie stanowi jedną z najbardziej rozpoznawalnych linii profesjonalnych lustrzanek, wymiennych obiektywów i akcesoriów. Wielu zawodowych fotografów nie wyobraża sobie bez niej swojej codziennej pracy. EOS to skrót od Electro Optical System (ang. system elektrooptyczny), a zarazem imię greckiej bogini będącej uosobieniem świtu. Pierwszymi produktami z serii EOS były trzy wymienne obiektywy EF oraz aparat EOS 650 SLR. W lipcu bieżącego roku oferta Canona poszerzyła się o kompaktowe aparaty bezlusterkowe EOS M. Na kolejnych stronach prezentujemy kamienie milowe w rozwoju serii Canon EOS. 

 

Pierwszy model z serii EOS – EOS 650 – pojawia się na rynku w 1987 roku. Aparat posiada mocowanie obiektywu Canon EF – nowy standard, który zastąpił stosowany wcześniej Canon FD. Zamiast elementów mechanicznych zastosowano tam elektryczne styki. 

W 1989 roku Canon wprowadza do sprzedaży pierwszy model z serii „1” – EOS-1. Aparat robi zdjęcia z prędkością 5,5 klatek na sekundę i posiada precyzyjny autofokus, dzięki czemu szybko zyskuje popularność w fotografii newsowej, sportowej i modowej. 

Rok 1992 jest rokiem premiery aparatu EOS 5QD – pierwszej lustrzanki z systemem Eye Control Focus. Pozwala on ustawiać ostrość na podstawie jednego z punktów na matówce, na który w danej chwili spogląda osoba wykonująca zdjęcie. W debiutującym w 1995 roku aparacie EOS 55 technologia Eye Control Focus znalazła także zastosowanie w wykonywaniu zdjęć w formacie pionowym. 

     
W 1993 roku hitem staje się model EOS 500 – mała i lekka lustrzanka przeznaczona dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią. Ulepszona wersja EOS 500, EOS 500N, trafia do sprzedaży w 1996 roku. Następca aparatu EOS-1, EOS-1N, trafia do sklepów w 1994 roku. Posiada pięciopunktowy autofokus, szesnastostrefowy system pomiaru światła, sterowanie pracą flesza z aparatu oraz funkcję wykonywania zdjęć seryjnych. Model EOS-3 z 1998 roku oferuje 45 punktów ostrości i 21-strefowy system pomiaru światła. Młodsza od niego o rok lustrzanka EOS-300 jest kolejnym kompaktowym aparatem do zastosowań półprofesjonalnych. XX wiek Canon zamyka premierą modelu EOS-1V.

 

     
Wraz z nadejściem nowego tysiąclecia Canon wprowadza na rynek nowe lustrzanki z serii EOS. W sprzedaży pojawia się pierwsza lustrzanka cyfrowa EOS o nazwie EOS D30. Aparat ten posiada matrycę CMOS z rozdzielczością 3,11 megapiksela.

 

Pod koniec 2001 roku do sklepów trafia cyfrowa lustrzanka dla profesjonalnych fotografów newsowych i sportowych – EOS-1D z matrycą CCS o rozdzielczości 4 megapikseli i z opóźnieniem migawki wynoszącym 55 milisekund.

 

Rok po roku Canon wprowadza kolejne nowości. W 2002 EOS D60, a w 2003 EOS 10D – pierwszy aparat z serii EOS z procesorem graficznym Canon DIGIC (digital integrated circuit, czyli cyfrowy układ scalony).

 

     
 W tym samym roku ma miejsce premiera aparatu EOS 300D przeznaczonego zarówno dla profesjonalistów, jak i hobbystów. W lustrzance w pełni wykorzystano możliwości obiektywu EF, matrycy CMOS oraz procesora DIGIC.  W 2005 roku producent prezentuje aparat EOS 5D z pełnoklatkową matrycą CMOS o rozdzielczości 12,8 megapiksela. Niewątpliwą zaletą lustrzanki jest wysoka jakość obrazu uzyskiwana dzięki dziewięciopunktowemu układowi AF z sześcioma punktami wspomagającymi.    W 20. rocznicę wprowadzenia na rynek linii EOS Canon oddaje w ręce użytkowników model EOS-1D Mark III. Rozdzielczość 10,1 megapiksela i możliwość wykonywania nawet dziesięciu zdjęć na sekundę czynią z tego aparatu najszybszą lustrzankę cyfrową na świecie.

 

Kolejnym kamieniem milowym w rozwoju serii EOS staje się debiutujący w 2008 roku model EOS 5D Mark II. Może on nagrywać filmy w rozdzielczości Full HD i wykonywać zdjęcia seryjne z prędkością 3,9 klatki na sekundę. Rok później na rynku pojawia się EOS 7D – pierwsza lustrzanka cyfrowa z matrycą CMOS o rozdzielczości 18 megapikseli.

Rok 2011 zapoczątkowuje nową erę w historii aparatów Canon EOS. W sklepach pojawia się model EOS-1D X, który oferuje wyjątkowe połączenie wysokiej prędkości, rozdzielczości i jakości obrazu. Aparat nagrywa filmy Full HD. 

Początek nowego dziesięciolecia jest także momentem wejścia firmy Canon na rynek urządzeń dla branży kinowej. Producent prezentuje profesjonalną linię Cinema EOS System, która obejmuje obiektywy, kamery cyfrowe i lustrzanki. 

   

W marcu 2012 roku Canon przedstawia pełnoklatkową lustrzankę cyfrową EOS 5D Mark III, która wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 22,3 megapiksela z szybkością 6 klatek na sekundę i rejestruje filmy Full HD.

   

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

W trybie kryzysowym...

Drodzy Czytelnicy... Czy coś zauważyliście? Tak, przechodzimy od jednego kryzysu do kolejnego... dwa lata temu covid miał Świat całkowicie pod kontrolą, teraz tematem numer jeden jest inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Głęboko nieludzki akt próby przejęcia władzy, którego konsekwencje Europa odczuwać będzie przez bardzo długi czas. Stawiane są znów stare mury... a do tego znowu stare lęki. I jak to często bywa, ludność cywilna cierpi… na Ukrainie z powodu skutków ataków, a w Rosji z powodu sankcji. Ubogich zawsze dosięga najbardziej... I niestety, jak widzieliśmy, może się to zdarzyć bardzo szybko.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty