Kalendarium

11-13.01.2022 · Viscom, Duesseldorf

16-18.02.2022 · Rema Days, Nadarzyn

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

26-29.04.2022 · Labelexpo, Bruksela

31.05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

Zapanują nad kolorem

Data publikacji: marzec 2011

 

Firma X-Rite wprowadza na rynek szóstą generację oprogramowania InkFormulation 6 i ColorQuality 6. Najnowsze wersje tych programów mają pomóc w lepszym wykorzystaniu materiałów bazowych. Automatycznie określą także właściwą grubość warstwy farby i pomogą w wyeliminowaniu największych zanieczyszczeń. Co ważne, oba produkty są zgodne z nowym standardem XRGA firmy X-Rite, który pozwala na porównywanie pomiarów uzyskiwanych przy wykorzystaniu wszystkich urządzeń tego producenta.

 

Program InkFormulation 6 pozwala na bardzo szybkie obliczanie optymalnej i możliwie najtańszej receptury dla stosowanej techniki drukowania, rodzaju farby, iluminantu, biorąc pod uwagę ceny pigmentów oraz składniki i materiały wykorzystywane w całym procesie. Przyspiesza proces recepturowania farby (także w przypadku farb płynnych i specjalnych), gwarantując stabilne, powtarzalne rezultaty przy wykorzystaniu szerokiej gamy podłoży (m.in. folii transparentnych i metalizowanych) dla różnych grubości farby. Program ma też zapewnić wzrost dokładności odwzorowania barw, znacznie przyspieszając osiągnięcie wzorcowego odcienia barwy.

W wersji 6 zastosowano udoskonalony moduł obsługi materiałów bazowych (Basic Material Module), dzięki któremu użytkownicy mogą pracować z całą paletą dodatków w ramach jednego zestawu receptur stosowanych w drukarni bądź mieszalni farb. Pozwala on na wymianę jednego dodatku bez konieczności ponownego wpisywania w programie całej bazy kolorantów lub tworzenia jej od podstaw. Nowa wersja tego modułu w znaczny sposób upraszcza obsługę baz kolorantów podstawowych i samych receptur, dając użytkownikom jeszcze większą kontrolę nad nimi.

Nowy moduł kalibracji grubości farby (Film Thickness Calibration Module) pozwala z kolei na szybkie i dokładne określenie właściwej grubości powłoki farbowej w druku fleksograficznym, rotograwiurowym i w sitodruku. Oznacza to wyeliminowanie konieczności ponownej kontroli znanych już receptur pod kątem różnych liniatur rastra czy pojemności kałamarzyków cylindra, i ręcznego dopasowywania grubości warstwy. Są one po prostu wprowadzane do programu jako kolejne parametry. Nowy moduł umożliwia automatyczne obliczanie wymaganej grubości warstwy farby i zastosowanie jej dla całego zestawu kolorantów.

 

Nieograniczona komunikacja

InkFormulation generuje również porady dotyczące redukcji resztek farb powstałych w kolejnych procesach, co zapewnia możliwość wykorzystania każdej ich nadwyżki w nowych recepturach. InkFormulation 6 posiada ponadto wysoką elastyczność w zakresie wymiany informacji z sieciowymi bazami danych oraz oferuje zaawansowane funkcje komunikacji internetowej, dzięki czemu drukarnie i dostawcy farb z różnych miejsc świata mogą w wydajny sposób wymieniać informacje o wzorcach barwnych i przebiegu recepturowania, oraz jakości druku. Nowa wersja jest też kompatybilna z formatem wymiany danych nowej generacji CxF (Color Exchange Format), będącym standardem w dziedzinie komunikacji o barwie, pozwalając na jednoznaczne przekazanie wszystkich ważnych aspektów procesów recepturowania farb. Na wszystkich jego etapach kolory są definiowane i zachowywane jako pliki CxF, dzięki czemu można je z powodzeniem wymieniać pomiędzy różnymi urządzeniami i aplikacjami znajdującymi zastosowanie w całym workflow produkcyjnym.

Obecni użytkownicy oprogramowania X-Rite Color Master, którzy zdecydują się na zakup InkFormulation 6, także będą mogli bez problemu importować swoje bazy danych do IFS (Ink Formulation Software). InkFormulation 6 zawiera cyfrową bibliotekę barw, w skład której wchodzą pakiety: Pantone Plus Series (C, U), Pantone Goe System (C, U), Pantone Matching System (M) oraz HKS (E, K, N, Z). Biblioteki te zostały zmierzone bez użycia filtra oraz z filtrami polaryzacyjnymi, typu D65 i UVcut (dotyczy wyłącznie bibliotek Pantone). Program

 
Cztery wymiary koloru

InkFormulation 6 jest dostępny w czterech wersjach. InkFormulation PrinterBasic to niskobudżetowy system zaprojektowany z myślą o małych i średnich drukarniach. Jego użytkownicy mogą w łatwy i szybki sposób recepturować własne farby, pracując w oparciu o bazę danych dostarczoną przez wybranego producenta. W połączeniu z ręcznymi urządzeniami firmy X-Rite (np. Spectroeye) stanowi on – zdaniem producenta – idealne rozwiązanie dla drukarń, które do tej pory nie korzystały z własnego systemu recepturowania.

InkFormulation PrinterPro pozwala na recepturowanie farb bez konieczności tworzenia i przechowywania bazy danych kolorantów. Program umożliwia import i pracę z bazami danych dostarczanymi przez producentów farb. W jego skład wchodzi program ColorQuality gwarantujący precyzyjny pomiar, stałą kontrolę i właściwą dokumentację wyników.

Kolejna wersja oprogramowania – InkFormulation Manufacturer – została zaprojektowana z myślą o producentach farb graficznych, umożliwiając im tworzenie, przechowywanie i modyfikowanie bazy danych z kolorantami. To zaś pozwala na budowanie i utrzymywanie kompletnych baz danych z kolorantami uwzględniającymi wszystkie stosowane rodzaje farb.

Ostatnia wersja to InkFormulation Online – internetowe rozwiązanie typu „web-client” przeznaczone dla producentów i dostawców farb, umożliwiające klientom dostęp (przy użyciu standardowej przeglądarki internetowej) do scentralizowanych i łatwo aktualizowanych baz danych zawierających receptury stosowanych przez nich farb oraz bazy kolorantów. Drukarnie, które nie życzą sobie instalowania lokalnego systemu recepturowania farb, mogą dzięki tej wersji uzyskać łatwy dostęp do właściwych baz danych z recepturami uwzględniającymi ich wymagania w zakresie mieszania i korekty farb.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Podcinanie gałęzi na której się siedzi

Ostatnie podwyżki cen papieru, od 100 do 150 euro za tonę, spowodowane wzrostem cen energii, doprowadziły do przebrania się miarki. Zwłaszcza, że podwyżki te dotyczą również już istniejących umów. Obecne wzrosty cen, przyćmiewają wszystkie dotychczas znane podwyżki. Uderza nie tylko wysokość podwyżki ale również czas jej wejścia w życie.

Irytujące jest również to, że wzrost cen dotyka nie tylko towarów już zamówionych lub już wyprodukowanych ale dotyczy również istniejących kontraktów.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty