Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Heidelberg. 100 procent przygotowania do drupy

Na targach drupa, jedną z prezentowanych przez Heidelberga maszyn będzie nowy Speedmaster XL 106 z generacji Peak Performance. Jest to zorientowana na przyszłość maszyna drukująca o wysokiej wydajności dzięki funkcjom chmury i rozbudowanego wyposażeniu w oprogramowanie AI.

© Heidelberg

Heidelberger Druckmaschinen opublikował wstępne dane za miniony rok obrotowy 2023/2024. Pomimo trudnych warunków gospodarczych i geopolitycznych, a także presji kosztowej na materiały, energię i personel, Heidelberg zdołał utrzymać sprzedaż na stabilnym poziomie około 2,4 mld euro (w poprzednim roku: 2,435 mld euro), a skorygowaną marżę EBITDA na poziomie 7,2 procent.

 

Wolne przepływy pieniężne wyniosły około 50 mln euro, przy czym w roku sprawozdawczym nie uwzględniono żadnych pozycji specjalnych, takich jak sprzedaż aktywów nieoperacyjnych. Oznacza to, że w minionym roku obrotowym osiągnięto najwyższe wolne przepływy pieniężne od ponad 10 lat, gdyby wolne przepływy pieniężne z poprzednich lat zostały skorygowane o zawarte w nich pozycje specjalne. Wyniki te podkreślają realizację programu poprawy stabilności finansowej firmy. "Byliśmy w stanie osiągnąć nasze cele finansowe w trudnych warunkach gospodarczych. Wyniki Heidelberga są solidne, a nasz program tworzenia wartości jest ważnym elementem, który będzie pozycjonował firmę w przyszłości” powiedział Ludwin Monz CEO Heidelberg.

 

Program tworzenia wartości
W ramach programu tworzenia wartości Heidelberg zidentyfikował ponad 250 działań mających na celu zwiększenie produktywności i wzmocnienie podstawy finansowej, które są na bieżąco wdrażane. W roku obrotowym 2023/2024 działania zainicjowane na wczesnym etapie wdrażania programu z powodzeniem zrekompensowały znaczny negatywny wpływ spadku wielkości produkcji i rosnących kosztów. Działania mające na celu optymalizację kapitału obrotowego netto miały również pozytywny wpływ na wolne przepływy pieniężne. "Wskaźnik rentowności i wolnych przepływów pieniężnych jest dowodem naszej dyscypliny finansowej i zdolności do osiągania wiarygodnych wyników nawet w trudnym otoczeniu rynkowym. W roku finansowym, który charakteryzował się spadkiem zamówień w całej branży, osiągnęliśmy nasze cele i zrealizowaliśmy prognozy dzięki programowi tworzenia wartości, który zainicjowaliśmy na wczesnym etapie" powiedziała Tania von der Goltz, dyrektor finansowy Heidelberg.

 

Nowy robot współistniejący Heidelberg "StackStar C" nie wymaga ogrodzenia ochronnego, ponieważ wyposażony jest w innowacyjną koncepcję bezpieczeństwa, która współpracuje między innymi z mobilnymi znacznikami. "StackStar C" odciąża ludzi w dalszym przetwarzaniu materiałów drukowanych.

© Heidelberg

Wartość zamówień

Napływające w minionym roku obrotowym 2023/2024 zamówienia były satysfakcjonujące. Chociaż firma odnotowała spadek w tym zakresie o około 6 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, to dzięki dobrej pozycji rynkowej, Heidelberg rozwijał się lepiej niż wskazywała na to średnia w branży. Po słabszym trzecim kwartale (508 mln euro), sytuacja uległa znacznej poprawie w czwartym kwartale, w którym wartość zamówień wyniosła nieco poniżej 600 mln euro. Ten pozytywny rozwój był napędzany przez silny biznes w Azji, w szczególności w Chinach.

 

Innowacje na targach drupa
Heidelberg przygotował się solidnie do udanych targów drupa z innowacjami technologicznymi, które wspierają drukarnie w ich największych wyzwaniach. Automatyzacja i cyfryzacja łańcucha wartości, a także rozwiązania dla bardziej zasobooszczędnej produkcji są w centrum uwagi w obu segmentach firmy. Innowacyjne produkty w dziedzinie druku offsetowego, cyfrowego i fleksograficznego, uzupełnione o robotykę współpracującą do przetwarzania końcowego produktów drukowanych, pokażą przyszłościowe kierunki rozwoju firmy. Heidelberg będzie w jeszcze większym stopniu polegać na swojej szerokiej i ugruntowanej bazie klientów, a także na globalnie zorganizowanej i wiodącej w branży sprzedaży i usługach dla przyszłego sukcesu firmy, aby z zyskiem realizować ambicje wzrostu w nowych segmentach rynku.

Komentarz miesiąca

drupa zaprasza do Düsseldorfu

My wszyscy kreujemy właśnie 2024 rok. W niekończących się obszarach branży poligraficznej i medialnej znajduje się magiczne miejsce, które przyciąga wszystkich przedstawicieli i reprezentantów branży. Miejsce to nazywa się Düsseldorf gdzie od 28 maja do 7 czerwca odbędzie się centrum Galaktyki Gutenberga. Po długich ośmiu latach spotykamy się ponownie na drupie, żadna pandemia nie zakłóci tego wydarzenia tak, jak cztery lata temu… tym razem drupa się odbędzie!

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty