Adres strony:  http://printernet.pl/pg/pl/news/pogorszenie_sytuacji_w_90.html

Pogorszenie sytuacji w 90% firm poligraficznych w Polsce!

 

Niezależnie od faktu rozmiaru rzekomej „pandemii”, ilości osób zakażonych lub tych faktycznie chorych, decyzje rządu polskiego o zamknięciu gospodarki praktycznie z dnia na dzień okazały się być dramatyczne w skutkach dla niemal całej gospodarki. Najbardziej ucierpiały takie branże jak turystyczna, gastronomiczna, eventowa ale wszystkie inne odczuły skutki równie dotkliwie w tym poligrafia. Wynika to nie tylko z rozmów z przedstawicielami poszczególnych firm ale również z wyników ankiety, którą przygotował dr hab. Inż. Prof. UW Wiesławem Cetera z katedry Technologii Informacyjnych Mediów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Przeprowadził on bowiem ankietę wśród 191 podmiotów poligraficznych, z której wynika iż aż około 90 procent (!) firm odnotowało pogorszenie sytuacji w prowadzonym przedsiębiorstwie oraz spadek popytu. Aż 56 procent przedsiębiorstw uznaje swoją sytuacje gospodarczą jako złą. Około 47 procent firm odnotowało straty w sprzedaży w porównaniu do okresu przed pandemią o ponad 50 procent, u 12 procent sprzedaż spadła o 41-50 procent, a 17 procent odnotowało spadek na poziomie 21-40 procent. Według analizy, u jedynie 4 procent wykorzystywane są pełne moce produkcyjne (na które składają się pracownicy, wyposażenie, środki  transportu, maszyny itp.), u 2 procent wykorzystywanych jest 90 procent mocy, 80 procent mocy u 5 procent przedsiębiorstw, następnie analogicznie do spadku wykorzystywanych mocy 3, 7, 13, 14, 20, 14, i 14 procent. W zakresie wykorzystywanych technologii i usług, około 35 procent ankietowanych zakłada zwiększenie wykorzystywania druku cyfrowego. Jeśli chodzi o druk offsetowy, zmniejszenie użytkowania tej technologii nastąpi u 41 procent ankietowanych, a 30 procent deklaruje zmniejszenie oferowanych usług introligatorskich.

Jeśli chodzi o zmiany w zatrudnieniu, według badań 67 procent przedsiębiorstw pozostało w tym zakresie bez zmian, u 31 procent zatrudnienie spadło, a u 1 procenta wzrosło. Ponad 43 procent ankietowanych uważa, że zatrudnienie w ich przedsiębiorstwie spadnie w okresie najbliższego roku, 49 oczekuje, że zostanie ono bez zmian.

W zakresie finansów, 74 procent przedsiębiorstw odnotowało pogarszającą się sytuację finansową, u 19 procent pozostaje ona bez zmian, a u 5 procent sytuacja polepszyła się. Jeśli chodzi o opóźnienie w płatnościach za wykonywane usługi, zarówno brak opóźnień jak i ich zmniejszenie zauważyło 3 procent firm, 32 procent nie zauważyło zmian, natomiast u 61 procent opóźnienia te zwiększyły się. Bieżące ceny usług spadają u 39 procent, a u 52 procent pozostają bez zmian. W okresie następnych 3 lat, 53 procent ankietowanych nie planuje żadnych inwestycji, a około 63 procent nie planuje zakupu nowych maszyn i urządzeń.

Warto dodać iż przeprowadzone badanie zostało na grupie 191 podmiotów, z których ponad 70 procent ankietowanych istnieje na rynku od ponad 15 lat, 20 procent funkcjonuje w branży od 8 do 15 lat. Około 48 procent badanych zatrudnia mniej niż 10 pracowników, 34 procent zatrudnia od 10 do 49 pracowników, 14 procent to przedsiębiorstwa z liczbą pracowników od 50 do 249. W 2019 roku ponad 74 procent badanych firm osiągnęło do 10 milionów złotych rocznych przychodów, 12 procent od 11 do 25 milionów, 4 procent od 26 do 50 milionów, pozostałe osiągnęły ponad 50 milionów rocznych przychodów.

 

Szczegółowe wnioski z przeprowadzonej ankiety w formie raportu zostaną wkrótce opublikowane.

 

Źródło: Wyniki badań ankietowych przeprowadzone przez dr hab. Inż. Prof. UW Wiesława Ceterę z katedry Technologii Informacyjnych Mediów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW.