Kalendarium

24-26.09.2019 · FACHPACK, Norymberga

30.09-03.10.2019 · 4PrintWeek, Poznań

30.09-03.10.2019 · Taropak, Poznań

08-09.10.2019 · IFRA World Publishing Expo, Berlin

24-27.10.2019 · Międzynarodowe Targi Książki, Kraków

Strajk papierni w Finlandii

Około 9 000 pracowników papierni w Finlandii rozpoczęło trzytygodniowy strajk po zerwaniu negocjacji płacowych. Oczekuje się, że wydarzenia te wpłyną na ilość zapasów i czas realizacji niektórych zamówień. Według agencji Reuters kolejne 6000 pracowników tartaków i innych zakładów związanych z leśnictwem dołączyło do strajku, zwiększając całkowitą liczbę pracowników biorących udział w akcji do około 15 000. Pracodawcy powiedzieli, że odpowiedzą trzydniową blokadą pracowników w 12 zakładach produkcyjnych od 10 lutego, chyba że do tego czasu dojdzie do porozumienia. Mediacja sporu pracowniczego między związkiem papierniczym Paperiliitto a Fińską Federacją Przemysłu Leśnego odbywała się w ostatni wtorek stycznia, ale nie przyniosła rozwiązania. Strajki i lokaut zostaną zakończone wcześniej niż ogłoszono, jeśli negocjowane wyniki zostaną osiągnięte i zaakceptowane przez administrację stron jako nowy układ zbiorowy”.
Reuters donosi, że podczas gdy związki zawodowe dążyły do ​​podniesienia płac i zmniejszenia godzin pracy, pracodawcy reprezentowani przez Fińską Federację Przemysłu Leśnego argumentowali, że siła robocza jest już zbyt droga w porównaniu z krajami takimi jak Szwecja i Niemcy. Na skutek tego, negocjacje ze związkami zawodowymi przeciągają się, a strajki paraliżują obecnie produkcję w całej Finlandii. Do firm dotkniętych problemami należą UPM-Kymmene, Stora Enso i Metsä Board. UPM skomentował, że ​​w wyniku akcji robotniczej produkcja we wszystkich fińskich celulozowniach i papierniach UPM, fabryce etykiet, a także tartakach ustała. Firma stara się realizować zamówienia klientów wykorzystując zapasy lub zlecając prace poza Finlandią.

Komentarz miesiąca

Przyszłość druku

We wrześniu zebrał się zespół ekspertów drupy, składający się z osobistości świata poligrafii: właścicieli firm, naukowców i analityków. Centralnym punktem rozmów było zagadnienie „PRINT 2030 – 2.0”. Określono dziesięć trendów, które będą miały wpływ na branżę. Analizowano również jak wdrożyć te zdefiniowane i precyzyjnie określone procesy w życie drukarń, tak aby firmy podążały drogą druku przyszłości.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty