Adres strony:  http://printernet.pl/pg/pl/rozmowa/innowacje_we_flekso.html

Innowacje we flekso

 

Carsten Bastion, regionalny dyrektor sprzedaży w regionie północnym i środkowym EMEA w DuPont Advanced Printing.

W ostatnim czasie DuPont świętował 45 lat innowacji tworzonych z myślą o rynku fleksograficznym. To jednak nie jedyny powód do dumy dla amerykańskiej firmy – rewolucyjny system obróbki płyt flekso Cyrel Fast doczekał się w tym roku 1500 instalacji.

 

Technologia termicznej obróbki płyt Cyrel Fast, którą DuPont wprowadził na rynek w 2000 roku, została stworzona we współpracy z wiodącymi użytkownikami technologii flekso oraz największymi drukarniami na świecie. System bazuje na technologii suchej, termicznej obróbki płyt drukowych, w której całkowicie zrezygnowano z użycia środków chemicznych, rozpuszczalników i płynów wymywających. Oprócz widocznych korzyści dla środowiska naturalnego, system oferuje szybsze, bezpieczniejsze dla operatora oraz efektywniejsze kosztowo rozwiązanie do obróbki płyt fleksograficznych dla szerokiego spektrum zastosowań w przemyśle opakowaniowym, w tym w sektorze etykiet oraz opakowań giętkich. Teraz DuPont może świętować okrągłą, 20. rocznicę technologii Cyrel Fast. Jest to niezwykle istotny fakt, gdyż technologia ta otworzyła przed przemysłem fleksograficznym zupełnie nowe obszary i jednocześnie zapowiedziała jej triumf w branży opakowaniowej.

 

PRINT&PUBLISHING: W jaki sposób firma zaopatruje tak duży rynek, jakim jest branża fleksograficzna? Jak postrzegają Państwo rozwój w pięciu obszarach branży, w których są Państwo aktywni jako DuPont?
Carsten Bastian: Jak najbardziej pozytywnie. DuPont jest jednym ze światowych liderów w dziedzinie fleksografii. Jest także uznawany za dostawcę kompleksowych rozwiązań, oferowanych pod egidą marki Cyrel. W segmencie opakowań elastycznych klienci polegają na naszej unikalnej technologii płyt z wbudowanym płaskim Cyrel Easy i rozwiązaniu do obróbki termicznej Cyrel Fast, aby stale podnosić jakość, produktywność, umożliwiać zrównoważony rozwój i innowacje, spełniając oczekiwania naszych klientów. Jeśli chodzi o obsługę rynków globalnych, spełniły się nasze oczekiwania co do sprzedaży.

P&P: W marcu tego roku wprowadzono na rynek 1500-ny system Cyrel Fast. Jakie są zalety tego systemu i czy jest on przyjazny dla środowiska?

C.B.: DuPont Cyrel Fast 2000 TD jest przyjaznym dla środowiska systemem do obróbki płyt fleksograficznych, który eliminuje stosowanie rozpuszczalników i związaną z tym obsługę, nie wymaga również żadnych dodatków, takich jak procesy obróbki na bazie wody. Najnowsze generacje praktycznie nie powodują emisji LZO i dlatego tworzą bezpieczne, niskoemisyjne środowisko pracy. Jeśli obliczy się korzyści w zakresie emisji na przestrzeni pięciu lat, procesory Cyrel Fast pomogły zmniejszyć emisję CO2 odpowiadającą 175 milionom kilometrów pokonanych przez samochody osobowe.

P&P: Jak zmienił się system termicznej obróbki fleksograficznych płyt drukowych Fast na przestrzeni lat i ile jest obecnie instalacji tego rozwiązania w Polsce?

C.B.: Cyrel Fast świętował swoją premierę na targach drupa 2000 w Düsseldorfie. Od tego czasu, na przestrzeni 20 lat, rozwiązanie znacznie ewoluowało. Opracowaliśmy nie tylko całkowicie nowe systemy tworzenia płyt, ale także znacznie poprawiono ślad ekologiczny. Kombinacja technologii Cyrel Easy & Fast wraz z naświetlarką Cyrel Digital Imager (CDI) oraz Crystal XPS firmy Esko to doskonała oferta, która zapewnia najwyższą wydajność oraz jakość płyt flekso. Korzyści są oczywiste: uproszczenie procesu tworzenia płyt wraz z uzyskaniem najwyższej jakości, przy mniejszej liczbie koniecznych ingerencji ze strony operatora. Nie ma konieczności wdrażania dodatkowego etapu polegającego na stosowaniu folii lub materiału do laminowania. Ponadto osiągnięto 75-procentową redukcję czasu obróbki matryc w porównaniu z technologią, w której konieczne jest użycie rozpuszczalnika. Tutaj zaznaczyć należy, iż proces ten nie wymaga stosowania żadnych rozpuszczalników (czy też wody) ani dodatków. Najnowsze systemy Cyrel Fast wymagają również znacznie mniej czynności konserwacyjnych w porównaniu do systemów pierwszej generacji, w których nadal stosuje się bębny chłodzące. Cieszymy się, że Polska jest również silnym rynkiem dla naszej oferty Fast. Obecnie mamy bowiem tutaj ponad 20 instalacji i wiele projektów, które pozwolą na znaczne podwyższenie tej liczby w kolejnych miesiącach.

P&P: DuPont wprowadził na rynek w 2019 roku również specjalną płytę Cyrel DLC dla branży tektury falistej. Czy mógłby Pan nam coś więcej o tym opowiedzieć?

C.B.: Obecnie istnieją dwa główne trendy na rynku tektury falistej. Po pierwsze, w branży widoczne jest coraz większe zapotrzebowanie na podłoża z recyklingu. Materiał ten jest mniej jednorodny, ma tendencję do występowania większych różnic między partiami, do pylenia, a ponadto włókna z recyklingu są krótsze, co zmniejsza wytrzymałość wkładki. W skrócie, tworzy się coraz większe zapotrzebowanie na podłoże, które jest trudne do zadruku. Po drugie, istnieje zapotrzebowanie na cieńsze wkładki tekturowe, co jeszcze bardziej skomplikowałoby proces drukowania, ponieważ górna warstwa (powierzchnia zadrukowana) staje się cieńsza, dopasowuje się do dolin rowków, dlatego konieczny jest większy docisk w druku, aby otrzymać równomierne pokrycie farbą. Jednakże większy docisk może zagrozić integralności i wytrzymałości pudełka. Dlatego opracowaliśmy miękką płytę Cyrel DLC, która zapewnia znacznie lepszy transfer farby na słabej jakości podłożach. Stąd Cyrel DLC jest idealną płytą dla rynku tektury falistej.

 

P&P: Czym jest technologia Cyrel Easy Brite Screens?
C.B.:
Jest to technologia, która opiera się na rastrowaniu. W jej procesie nadawana jest specjalna mikrostruktura na powierzchni płyty, a biblioteka tych mikrostruktur to właśnie Easy Brite Screens. Jest ona stosowana w celu poprawy transferu białej farby, zwiększenia równomierności pokrycia oraz zmniejszenia jej zużycia. Technologia ta dedykowana jest do rodziny płyt z płaskim punktem Cyrel Easy pomaga w redukowaniu ziarnistości, efektu moiré oraz poprawieniu krycia. Kryteria te można zweryfikować za pomocą autorskiego indeksu Cyrel Easy Brite, co skutkuje niższymi kosztami produkcji, poprawioną stabilnością oraz powtarzalnością całego procesu przy minimalnej liczbie koniecznych interwencji ze strony operatora.


P&P:
Które z innowacji dostępnych w portfolio marki mogą potencjalnie zmienić oblicze branży, tak jak zrobił to Cyrel Fast?
C.B.:
Jesteśmy obecni na tym rynku od 45 lat i przez ten czas niezmiennie koncentrowaliśmy się na naszych mocnych stronach na rynku fleksograficznym, kontynuując wprowadzanie innowacji w zakresie rozwiązań, a także wysokiej jakości obsługę i wsparcie, które oferujemy naszym klientom. Jest jeszcze wiele do odkrycia i stworzenia w fleksografii i cieszę się, że jesteśmy częścią tej branży.

P&P: Jak produkty DuPont wyróżniają się na tle innych rozwiązań na rynku?
C.B.:
Jesteśmy firmą odnoszącą sukcesy w wielu różnych dziedzinach – zakładam, że wynika to z połączenia wysokiej jakości produktów oraz usług dostosowanych dla naszych klientów, zespołu najlepszych profesjonalistów w dziedzinie flekso, wspieranych przez sieć lokalnych dystrybutorów i partnerów, dzięki którym odnieśliśmy tak wielki sukces na przestrzeni lat – trudno jest wskazać jeden konkretny powód. Myślę, że wszystkie te elementy zsumowane razem przekładają się na zaufanie naszych klientów, co bardzo doceniamy.

P&P:
Po 45 latach produkty DuPont są znane i cenione w branży fleksograficznej. Czym jeszcze mogą nas Państwo zaskoczyć oraz jakie nowości przygotowują Państwo na targi drupa w Düsseldorfie?
C.B.:
Nasza plany są ogólnie znane – skupimy się na dalszych innowacjach i tworzeniu dodatków do naszej rodziny produktów Cyrel Easy, a także na dalszych udoskonaleniach i uzupełnieniach w ofercie technologii Cyrel Fast. Ponadto pracujemy również nad rozszerzeniem oferty tuszy do druku cyfrowego na inne rynki, poza branżę produktów tekstylnych oraz do użytku domowego i biurowego, na których działamy z sukcesem już od ponad 35 lat. Obecnie przewidujemy również znaczny wzrost zastosowania naszych tuszy dla druku komercyjnego. Czekamy na wszystkich odwiedzających w Düsseldorfie, gdzie będziemy mogli szczegółowo omówić te kwestie.

 

P&P: Serdecznie dziękujemy za rozmowę.

C.B.: Również dziękuję.