Kalendarium

11-13.01.2022 · Viscom, Duesseldorf

16-18.02.2022 · Rema Days, Nadarzyn

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

26-29.04.2022 · Labelexpo, Bruksela

31.05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

Agfa zamyka oddział Ipagsa

Oddział Ipagsa zostanie zlikwidowany w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

© Agfa

Agfa odnotowała znaczny wzrost sprzedaży w dziale Offset Solutions w drugim kwartale 2021. Jednak pomimo pozytywnych wyników, firma podjęła decyzję o zamknięciu jednego z oddziałów Ipagsa w Hiszpanii. Ma to związek z przeprowadzaną obecnie restrukturyzacją. Oddział Offset Solutions jest największym oddziałem firmy. Obecnie trwają prace nad przekształceniem go w osobną firmę, przy czym prezes Pascal Juery rozważa dwie z możliwych opcji, jaką jest sprzedaż lub fuzja oddziału. Sprzedaż w dziale Offset Solutions wzrosła w drugim kwartale o 20,1 procent rok do roku i wyniosła 183 milionów euro. Skorygowany zysk EBITA w II kw. wyniósł 8 milionów euro, co oznacza znaczny zwrot w porównaniu z ubiegłoroczną stratą w wysokości 2,8 milionów. W II kwartale 2019 roku sprzedaż w dziale offsetowym wyniosła 207 milionów euro przy skorygowanym wyniku EBITDA na poziomie 8,4 milionów. „Podjęliśmy wiele działań mających na celu przywrócenie rentowności tego biznesu, w tym działania kosztowe i przegląd modelu przychodów”- podkreśla Pascal Juery. Dodał on także, że dział Offset Solutions był „najbardziej dotknięty” przez inflację kosztów w całej grupie. W ramach trwającej restrukturyzacji zamknięty zostanie oddział Ipagsa, zajmujący się produkcją płyt drukowych i systemów CTP, który Agfa nabyła zaledwie trzy lata temu w celu stworzenia tańszej oferty dla „rynków wrażliwych cenowo”. Z kolei sprzedaż w dziale Digital Print & Chemicals, obejmującym produkcję folii oraz chemikalia, wzrosła o 23,3 procent do 81 milionów, a skorygowana EBITDA zwiększyła się o 88 procent do 6,8 milionów euro. W całym półroczu łączna sprzedaż i skorygowany zysk EBITDA wyniosły odpowiednio 836 i 56 milionów euro.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Podcinanie gałęzi na której się siedzi

Ostatnie podwyżki cen papieru, od 100 do 150 euro za tonę, spowodowane wzrostem cen energii, doprowadziły do przebrania się miarki. Zwłaszcza, że podwyżki te dotyczą również już istniejących umów. Obecne wzrosty cen, przyćmiewają wszystkie dotychczas znane podwyżki. Uderza nie tylko wysokość podwyżki ale również czas jej wejścia w życie.

Irytujące jest również to, że wzrost cen dotyka nie tylko towarów już zamówionych lub już wyprodukowanych ale dotyczy również istniejących kontraktów.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty