Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

“Razem sięgniemy po złoto”

 „Dzięki niezrównanej stabilności, zoptymalizowanemu przenoszeniu atramentu i szerokiemu zakresowi tonów, jakie zapewnia druk fleksograficzny, płyty Flexcel NX zapewniają szeroką gamę kolorów, która jest warunkiem aplikacji takich jak złote kolory w CMYK. Wyniki projektu są wyraźnym dowodem na to, że innowacje będą nadal napędzać rosnący sukces fleksografii ” - dodaje Nilgun Turan, kierownik ds. marketingu w Miraclon Europe.

© Zecher

Zecher, producent wałków rastrowych z siedzibą w Paderborn w Niemczech, pomyślnie zrealizował projekt mający na celu pokazać korzyści wynikające z wykorzystania fleksodruku w różnych aplikacjach opakowaniowych przy użyciu kolorów procesowych CMYK. Projekt, realizowany we współpracy z wieloma partnerami, w tym z firmą Miraclon, która była odpowiedzialna za dostarczenie płyt drukowych, miał na celu udowodnić, że przy użyciu fleksodruku można uzyskać jednolite odwzorowanie kolorów obrazu na wielu różnych podłożach, tak aby opakowanie mogło zapewnić konsumentom pozytywne wrażenia zakupowe.

 

Aby podkreślić praktyczne znaczenie projektu, do jego realizacji wybrano złożone obrazy, które zwykle można spotkać na opakowaniach żywności, kawy, tytoniu, kosmetyków i karmy dla zwierząt. We wszystkich tych opakowaniach obecne były subtelne gradienty oraz drobne szczegóły w wysokich zakresach tonalnych. Szczególnym wyzwaniem dla fleksodruku okazał się bogaty w kontrast obraz przedstawiający twarz kobiety całkowicie pokrytą złotym makijażem. Motyw ten był także inspiracją dla motta projektu „Razem sięgniemy po złoto” (Together for Golden Results”).

Wykonano trzy opakowania. Pierwszym z nich było opakowanie elastyczne, wydrukowane na folii BOPP. Drugim zadrukowane opakowanie z tektury falistej, pokrytej z jednej strony papierem o gramaturze 135 g/cm². Trzecie stanowiło torbę papierową wykonaną z powlekanego na biało papieru kraft o gramaturze 100 g/cm². Wszystkie opakowania wykonano przy użyciu wałków rastrowych anilox firmy Zecher wyposażonych w technologię grawerowania SteppedHex. Metoda ta charakteryzuje się naprzemienną geometrią komórek, która pozwala zoptymalizować jakość druku.

 

Trzy zastosowania, jedna technologia

Wszystkie trzy aplikacje zostały wykonane przy użyciu płyt Flexcel NX, w których zastosowano raster Kodak Maxtone SX zoptymalizowany pod kątem systemu Flexcel NX i rastra 60 l/cm (152 lpi). Zasoby techniczne do produkcji opakowania elastycznego zostały zapewnione przez producenta maszyn i systemów Windmöller & Hölscher (W&H) w jego Centrum Technologii Druku w Lengerich w Niemczech. W obiekcie znajduje się także system Flexcel NX Ultra firmy Miraclon, dzięki czemu płyty drukowe mogły zostać wykonane na miejscu. Zadruk tektury falistej został wykonany w firmie Christiansen Print w Ilsenburgu w Niemczech przy użyciu płyt Flexcel NX od Schawk Goslar, natomiast papierowa torba została wydrukowana w Stenqvist Austria za pomocą płyt Flexcel NX firmy Flex-Punkt Druckformen.

 

„Złote wyniki”

Pomimo opóźnienia spowodowanego pandemią, wyniki projektu, jak podkreślają sami wykonawcy, były prawdziwie „złote”. Wszyscy zaangażowani byli pod wrażeniem efektów, jakie udało się uzyskać - nie tylko pod względem spójności kolorów na wszystkich podłożach, ale także pod względem wyjątkowej jakości obrazu w gradientach i drobnych szczegółach. Równie imponujące było odwzorowanie złotej twarzy przy użyciu samych możliwości druku fleksograficznego CMYK bez kolorów dodatkowych.

„Opierając się na technologii fleksodruku, udało nam się zaprezentować wysoką spójność kolorów i wyniki porównywalne dla szerokiej gamy produktów i podłoży. Projekt potwierdził, że nasza technologia grawerowania za pomocą wałków rastrowych Zecher SteppedHex zapewnia najwyższy poziom spójności kolorów w różnych zastosowaniach fleksograficznych, a technologia płyt Flexcel NX firmy Miraclon była tego niezastąpioną częścią. Takie wyniki są w pełni osiągalne również w warunkach produkcyjnych, po precyzyjnym dopasowaniu wszystkim parametrów druku”- mówi Jörg Rohde, dyrektor ds. technologii w firmie Zachar.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Witamy w roku drupy 2024…

Trudno w to uwierzyć. Po ośmioletniej przerwie w tym roku targi drupa ponownie odbędą się w Düsseldorfie. Oczekiwania są wielkie, ale w branży wciąż niewiele słychać.

 

Jeśli pamiętacie, jakie było typowe „uczucie mrowienia” w okresach poprzedzających poprzednie drupy w ostatnich latach, w porównaniu z tą drupą jest ono właściwie prawie zerowe. „Działanie jak zwykle” jest na porządku dziennym i tak postępują firmy. Niewiele już firm zaprasza przedstawicieli mediów na dobrze zorganizowane i merytoryczne konferencje prasowe i prezentacje z odpowiednim wyprzedzeniem przed targami, aby zaprezentować wspaniałe wieści o nowych produktach. Oszczędza to wysiłek organizacyjny, a przede wszystkim koszty podróży.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty