Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Dni Drukarstwa. Drukarskie święto w Nowym Targu

© Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu

 

W dniach 17-18 maja 2024 roku Miejskie Centrum Kultury – Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu świętowało Dni Drukarstwa. Już po raz trzeci było można spotkać się z żywą historią druku typograficznego podczas pokazów druku, warsztatów oraz wykładów. Dni Drukarstwa wsparła firma MMR Group PrintSolutions.

Po raz kolejny uruchomiona została także zabytkowa maszyna drukarska Helbig & Müller in Wien z 1848 roku, na której powstał wydruk z okolicznościowej formy elastomerowej w formacie 650mm x 450mm od MMR Group PrintSolutions.

 

Hołd dla Franza Kafki

Tegoroczne Dni Drukarstwa w Nowym Targu były hołdem hołdem dla Franza Kafki, w setną rocznicę jego śmierci. Panowie Eryk Woźniak i Janusz Karpiński, którzy zrewitalizowali 176-letnią maszynę drukarską Helbig & Müller in Wien, wykonali pamiątkowe wydruki Aforyzmów z Zürau autorstwa Kafki, w formie książki leporello. Do współpracy zaproszony został prof. Zbigniew Bajek, polski artysta współczesny i profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, którego wystawę pt. Granice Tożsamości można było zwiedzać w trakcie 3. Dni Drukarstwa.


Najstarsza maszyna w Polsce

W 2021 roku w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu, po raz pierwszy od ponad 60 lat, uruchomiono zrewitalizowaną, austriacką maszynę drukarską Helbig & Müller in Wien z 1848 roku. Pierwsze odbitki wykonano dzięki zastosowaniu formy elastomerowej CONTI LaserLine CML 1,72 mm, wygrawerowanej w Studiu Flekso MMR Group PrintSolutions w Gdyni. Jest to obecnie najstarsza maszyna drukująca w Polsce.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

drupa zaprasza do Düsseldorfu

My wszyscy kreujemy właśnie 2024 rok. W niekończących się obszarach branży poligraficznej i medialnej znajduje się magiczne miejsce, które przyciąga wszystkich przedstawicieli i reprezentantów branży. Miejsce to nazywa się Düsseldorf gdzie od 28 maja do 7 czerwca odbędzie się centrum Galaktyki Gutenberga. Po długich ośmiu latach spotykamy się ponownie na drupie, żadna pandemia nie zakłóci tego wydarzenia tak, jak cztery lata temu… tym razem drupa się odbędzie!

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty