Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Ekologiczne zobowiązania Siegwerk

Firma Siegwerk dołączyła do dwóch inicjatyw promujących zrównoważoną produkcję opakowań - 4evergreen oraz CosPaTox.

© Siegwerk

Siegwerk, jeden z wiodących dostawców farb drukowych i powłok do zastosowań w produkcji opakowań i etykiet, w pierwszym kwartale 2021 roku dołączył do dwóch inicjatyw promujących gospodarkę o obiegu zamkniętym w branży opakowaniowej. W ten sposób firma konsekwentnie realizuje swoją strategie mającą na celu transformacje firmy w przedsiębiorstwo oferujące rozwiązania opakowaniowe zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pierwsza inicjatywa, 4evergreen, jest międzybranżowym sojuszem, w którym członkowie poszczególnych branż reprezentują cały łańcuch wartości produkcji opakowań i którego celem jest optymalizacja produkcji opakowań z celulozy pod kątem ich cyrkularności, a także wpływu na klimat. 4evergreen dąży do tego, aby do roku 2030 podnieść ogólny poziom recyklingu opakowań na bazie włókien do 90 procent. Cel ten ma zostać osiągnięty dzięki inicjatywom grupy, która skupia się na różnych aspektach zbiórki, sortowania i recyklingu, jak również na projektowaniu opakowań na bazie włókien, zgodnych z ideą GOZ.  Druga inicjatywa - CosPaTox - to projekt UE mający na celu ustanowienie normy jakości dla pokonsumenckich recyklatów z tworzyw sztucznych, pochodzących z mieszanych strumieni surowców. Główną przeszkodą dla wprowadzenia surowców z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu jest niedostatek jakościowo akceptowalnych recyklatów. Chociaż w wielu krajach UE zebrano i przetworzono już dość dużą ilość nadających się do wykorzystania odpadów pokonsumenckich, nie spełniają one wymogów prawnych dotyczących bezpieczeństwa żywności. Oprócz określenia bezpiecznych pod względem toksykologicznym poziomów progowych, projekt CosPaTox ma na celu stworzenie ustandaryzowanej metodologii badań analitycznych, która może być stosowana przez podmioty zajmujące się recyklingiem.

„Obie inicjatywy, choć różne, są odzwierciedleniem holistycznego podejścia firmy Siegwerk do kwestii tworzenia systemu opakowań o charakterze obiegowym. Po pierwsze - nie chodzi konkurencję papier kontra tworzywa sztuczne, ale o znalezienie najlepszego rozwiązania opakowaniowego w celu stworzenia rozwiązania zgodnego z zasadami GOZ. Po drugie, chodzi o zaspokojenie potrzeb w obecnie panującym systemie, takich jak np. braki wysokiej jakości recyklatów” - mówi Alina Marm, dyrektor Siegwerk Circular Economy Hub.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Witamy w roku drupy 2024…

Trudno w to uwierzyć. Po ośmioletniej przerwie w tym roku targi drupa ponownie odbędą się w Düsseldorfie. Oczekiwania są wielkie, ale w branży wciąż niewiele słychać.

 

Jeśli pamiętacie, jakie było typowe „uczucie mrowienia” w okresach poprzedzających poprzednie drupy w ostatnich latach, w porównaniu z tą drupą jest ono właściwie prawie zerowe. „Działanie jak zwykle” jest na porządku dziennym i tak postępują firmy. Niewiele już firm zaprasza przedstawicieli mediów na dobrze zorganizowane i merytoryczne konferencje prasowe i prezentacje z odpowiednim wyprzedzeniem przed targami, aby zaprezentować wspaniałe wieści o nowych produktach. Oszczędza to wysiłek organizacyjny, a przede wszystkim koszty podróży.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty