Kalendarium

20-23.04.2021 · drupa on-line

18-20.05.2021 · Viscom, Duesseldorf

22-24.06.2021 · InPrint, Monachium

12-15.09.2021 · Fespa, Amsterdam

21-24.09.2021 · Labelexpo, Bruksela

Jeszcze lepiej. Technologia Full HD Flexo od Esko.

Data publikacji: czerwiec 2013

Dotychczas połączenie techniki druku wypukłego z gęstą farbą do rotograwiury było problematyczne. Obecnie jest to prostsze dzięki usprawnieniu wytwarzania form drukowych do fleksodruku przez wprowadzenie technologii HD Flexo. Od czasu swojej premiery podczas ostatniej drupy została ona unowocześniona i udoskonalona, zwłaszcza pod kątem producentów opakowań giętkich. O sukcesie nowej wersji świadczy fakt, że w przeciągu ostatnich miesięcy została ona wdrożona w ponad 20 przedsiębiorstwach na całym świecie.  

 

Wprowadzona w 1995 roku technologia Digital Flexo stanowiła przełom w dziedzinie wytwarzania form drukowych do fleksodruku. W 2009 roku pojawiła się znacznie bardziej zaawansowana technologia HD Flexo, a już trzy lata później – Full HD Flexo, która zyskuje coraz większą popularność. Powyższy wykres pokazuje stałą gęstość optyczną uzyskiwaną przy zastosowaniu poszczególnych technologii. 

„Fleksograficzni klienci naszej firmy domagali się technologii łączącej korzyści HD Flexo z wysoką gęstością optyczną cechującą druk rotograwiurowy i w pełni kontrolowanego cyfrowego procesu wytwarzania form drukowych. Full HD Flexo spełnia te wymagania i wprowadza druk fleksograficzny na nowy poziom jakości i powtarzalności, bez ograniczeń standardowego druku flekso. Nasza opatentowana technologia zwiększa możliwości druku fleksograficznego, sprawiając, że nie ustępuje on jakości uzyskiwanej na podłożach giętkich przez rotograwiurę czy offset” – skomentował Jürgen Andresen, wiceprezes działu fleksograficznego Esko.

 

Bez kompromisów

Technologia HD Flexo szybko ustanowiła nowe standardy w branży dzięki możliwości uzyskania w druku wartości tonalnych w krytycznym dla flekso zakresie 1-10 proc., przejść tonalnych do zera, wyraźnej czcionki i wyeksponowanych detali graficznych. Wszystko to jest możliwe przez wykorzystanie farb do rotograwiury o stałej gęstości, żywych kolorów i powtarzalnego procesu wytwarzania klisz drukowych. Unikalny kształt punku Full HD Flexo pozwala otrzymać formę drukową optymalną dla druku jasnych i ciemnych partii projektu oraz obszarów apli. „Porzuciliśmy dyskusję na temat przewagi płaskich punktów nad okrągłymi lub odwrotnie i stworzyliśmy najlepszą możliwą kombinację punktów na jednej płycie. Pozwoliło nam to na zróżnicowanie krycia farby na podłożu dla różnych części projektu na jednej płycie. To ogromny krok naprzód dla firm drukujących na opakowaniach giętkich, które podkreślają również wysoką wydajność, powtarzalność i szybkość drukowania” – dodaje Jan Buchweitz, Senior Product Manager Digital Flexo w firmie Esko.

 

Fleksograficzny cud

Technologia Full HD Flexo opiera się na połączeniu obrazowania w wysokiej rozdzielczości 4000 ppi z cyfrowo kontrolowanym światłem UV w naświetlarce cyfrowej CDI. Naświetlanie UV uzyskiwane jest za pomocą światła LED-owego, które dostarcza potrzebnej mocy UV do zapewnienia pełnej kontroli nad polimeryzacją. Cyfrowe sterowanie wszystkimi ustawieniami tego procesu zapewnia powtarzalność wytwarzania form drukowych, długotrwałą stabilność i wysoką jakość, która przekracza możliwości standardowego naświetlania UV. Ponadto Full HD Flexo współpracuje ze wszystkimi popularnymi płytami fleksograficznymi i tulejami (m.in. marek DuPont, Flint, MacDermid i Asahi), dzięki czemu pozostawia użytkownikom wolność wyboru dostawcy i płyty, na której najlepiej im się pracuje. Obecnie Esko planuje uruchomienie programu certyfikacji dla klientów, dystrybutorów i partnerów, bazującego na standardach stosowanych dotychczas przy HD Flexo (ma on obejmować m.in. weryfikację próbek produkcyjnych firmy ubiegającej się o certyfikację). Producenci opakowań giętkich z całego świata, którzy dotychczas korzystali z oprogramowania Esko, mogą bez problemu przejść na Full HD Flexo. Aplikacja dla wytwórców etykiet i tektury falistej ma być gotowa pod koniec 2013 r.

 

 

 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Media w czasach koronawirusa...

Kryzys koronawirusowy dotarł do świata mediów. Co prawda jest wystarczająco dużo do relacjonowania, i nie tylko w tematach ekonomicznych, ale i cyfryzacja postępuje bardzo szybko, jak i również związany z nią rodzaj i forma przekazywania informacji. Czy będziemy chcieli przyzwyczaić się do tego nowego świata mediów? Ze względu na obwarowania rządowe, tylko telewizja publiczna lub krajowe agencje prasowe, mogą uczestniczyć w rządowych konferencjach prasowych, a za pośrednictwem tych kanałów mogą zadawać pytania osoby z innych mediów. Niektórym to bardzo na rękę… Można zasadnie zadać pytanie o czynnik filtrujący.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty