Kalendarium

25-27.04.2023 · LogiMat, Stuttgart

04-10.05.2023 · InterPack, Düsseldorf

23-26.05.2023 · Fespa, Monachium

05-07.09.2023 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

11-14.09.2023 · Labelexpo, Bruksela

Branża przeciwko wojnie

Wielu producentów i dostawców z branży opakowaniowej i poligraficznej przedstawiło swoje stanowisko wobec agresji Rosji na Ukrainę, ograniczając lub całkowicie wstrzymując działalność w Rosji.

© Photogenica

W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, największe międzynarodowe koncerny wycofują się z rynku rosyjskiego. Oprócz gigantów takich jak McDonald’s, Ikea, Apple czy Coca-Cola, i wielu innych firm z najróżniejszych sektorów przemysłu, do podobnych działań dołączają się także firmy z branży opakowań i druku. Produkcję i sprzedaż swoich produktów w Rosji wstrzymała już firma Stora Enso, a jej śladem poszły firmy Heidelberg, UPM, Mondi, Konica Minolta, Canon, Ricoh, Epson oraz Rockwell Automation, ograniczając lub całkowicie zawieszając tamtejszą produkcję i sprzedaż. Canon EMEA wstrzymała wszystkie dostawy produktów do Rosji. Firma UPM wstrzymuje wszystkie dostawy do Rosji oraz zakup drewna z tamtejszych zakładów. Firma Ricoh podjęła decyzję o wstrzymaniu dostaw wszystkich urządzeń do Rosji. Epson wstrzymuje eksport produktów do Rosji i Białorusi. Rockwell Automation zawiesza swoją działalność biznesową i handlową w Rosji i na Białorusi. Do sankcji dołączyły także organizacje FSC i PEFC, które zakazały stosowania drewna w pochodzącego z Rosji i Białorusi w produkcji certyfikowanych przez nie produktach. „W środku Europy trwa straszna, nikczemna i wyniszczająca wojna. Konica Minolta potępia wszelkie akty przemocy i działania wojenne. Oczywiście stosujemy się do sankcji nałożonych przez społeczność międzynarodową, w tym UE, USA i Japonię. Z powodu sankcji oraz wewnętrznych działań podjętych przez rząd rosyjski, płatności między naszą europejską centralą a Konica Minolta Business Solutions Russia zostały na razie zawieszone. Żałujemy, że może to mieć wpływ na naszych kolegów w Rosji, ale liczymy na ich zrozumienie. Nasze myśli i najlepsze życzenia są z naszymi kolegami z Ukrainy. Jesteśmy z nimi w kontakcie i dbamy o to, aby mieli oni zapewnione zakwaterowanie, opiekę medyczną i psychologiczną oraz wyżywienie w momencie wjazdu do sąsiedniego kraju. Pragniemy również wyrazić wdzięczność naszym kolegom z Polski, Węgier, Rumunii, Czech i Słowacji, którzy ze wzruszeniem opiekują się naszymi ukraińskimi kolegami i ich rodzinami. Prosimy również naszych kolegów w Rosji o wyrozumiałość. W końcu wszyscy w Konica Minolta jesteśmy częścią europejskiej rodziny i z pewnością nikt, niezależnie od narodowości, nie popiera wojny” - podkreśla w oficjalnym komunikacie firmy Tadahiko Sumitani, prezes Konica Minolta Business Solutions Europe.

Sytuacja jest dynamiczna i przewiduje się, że jeśli Rosja nie zaprzestanie prowadzenia wojny w Ukrainie, kolejne firmy będą zawieszać prowadzone w kraju działania. Z kolei były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ostrzegł, że Rosja może znacjonalizować własność zagranicznych organizacji, które wycofały się z kraju. Co więcej, jak podaje Business Insider Polska, Rosja zalegalizowała kradzież patentów od osób powiązanych z krajami jej „nieprzyjaznymi”, a lekceważenie przepisów patentowych ma być jednym ze sposobów na obchodzenie zachodnich sankcji.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

W trybie kryzysowym...

Drodzy Czytelnicy... Czy coś zauważyliście? Tak, przechodzimy od jednego kryzysu do kolejnego... dwa lata temu covid miał Świat całkowicie pod kontrolą, teraz tematem numer jeden jest inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Głęboko nieludzki akt próby przejęcia władzy, którego konsekwencje Europa odczuwać będzie przez bardzo długi czas. Stawiane są znów stare mury... a do tego znowu stare lęki. I jak to często bywa, ludność cywilna cierpi… na Ukrainie z powodu skutków ataków, a w Rosji z powodu sankcji. Ubogich zawsze dosięga najbardziej... I niestety, jak widzieliśmy, może się to zdarzyć bardzo szybko.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty