Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Najnowsza Rapida

Nowa generacja modelu Rapida 145 uzyskała nowoczesny design, podobnie jak wszystkie najnowsze maszyny Koenig & Bauer.

© Koenig & Bauer

Koenig & Bauer zaprezentował nową generację wielkoformatowych maszyn offsetowych Rapida 145 i Rapida 164 o nowej konstrukcji i z dodatkowymi funkcjami automatyzacji, które zapewniają zwiększoną wydajność przy wysokiej jakości druku. Rozwiązania przeznaczone są dla druku opakowań, akcydensów oraz drukarni web-to-print.

 

Rapida 145 i Rapida 164 obsługują formaty do 1060x1450 mm  i 1205x1640 mm przy maksymalnej prędkości produkcji do 16 tysięcy arkuszy na godzinę. Zastosowanie pakietu high-speed zwiększa ich prędkość, umożliwiając obsługę do 18 tysięcy arkuszy na godzinę w przypadku modelu Rapida 145 i 17 tysięcy arkuszy na godzinę w przypadku modelu Rapida 164. Jak podkreśla producent, wraz z nowymi udoskonaleniami w zakresie automatyzacji oferują one wydajność na poziomie maszyn średnioformatowych dla dwukrotnie większego formatu.

 

Cyfrowe sterowanie

Nowa generacja maszyn oferuje także ulepszoną obsługę, a jej poszczególne moduły zostały wyposażone w panele dotykowe, które zapewniają wygodne sterowane produkcją.

Pulpit sterowniczy ErgoTronic wyposażony został w monitor dotykowy i ekran ścienny, dzięki temu wszystkie istotne informacje prezentowane w przejrzysty sposób na obu wyświetlaczach. Dodatkowe funkcje pozwalają na monitorowanie produkcji w czasie rzeczywistym i zarządzanie poszczególnymi procesami. Obejmują one m.in. autonomiczne drukowanie zleceń, sterowanie wieloma funkcjami maszyny za pomocą aplikacji, dostęp do CustomerCommunity oraz funkcje uruchamiania poszczególnych programów z wykorzystaniem presetów na podstawie dostarczonych lub wcześniej zapisanych danych. Oprócz tego w zakresie kontroli produkcji trzy różne systemy łączą w sobie kontrolę koloru inline z funkcjami monitorowania produkcji (QualiTronic PrintCheck), porównania wydruku z plikiem PDF (QualiTronic PDFCheck) i kontrolę zawartości arkusza (QualiTronic PDF HighRes).

 

Dla producentów opakowań
Nowa generacja wielkoformatowych maszyn Rapida przynosi znaczące ulepszenia w zakresie druku opakowań. Wcześniejsza generacja umożliwiała stosowanie arkuszy o grubości do 1,2 lub 1,6 mm. W przypadku nowych maszyn zakres obsługiwanych podłoży został poszerzony do 2 mm  poprzez prostą zmianę zespołów drukujących, co stanowi korzyść dla firm, które obsługują tekturę o większej gramaturze lub oferują druk i obróbkę końcową inline. Inne zmiany dotyczą opcji umożliwiających zwiększenie wysokości stosów. Dostępnych jest pięć wariantów, obejmujących zakres od 185 do 925 mm.

 

Usprawnienia detali

Ulepszenia objęły także elementy prowadzące arkusze, co miało kluczowe znaczenie dla wyższych prędkości produkcyjnych do 18 tysięcy arkuszy na godzinę i umożliwiły obsługę szerszego zakresu podłoży, otwierając drzwi do wielu nowych zastosowań w zakresie obróbki końcowej. Maszyna nie wymaga stosowania skomplikowanych systemów hamowania arkuszy ani chwytaków podających, a trwałość prowadników chwytaka z automatycznym system smarowania pozwala uprościć konserwację. To samo dotyczy nowego silnika AC, który jak podkreśla producent, jest nie tylko bezobsługowy, ale także zmniejsza zużycie energii.

 

Rapida 145 wyposażona jest w siedem zespołów drukujących, dwa zespoły lakierujące, zespoły suszące, system podawania z podwójnym stosem oraz w pełni automatyczną logistykę stosu.

© Koenig & Bauer

Wysoka elastyczność

Jeśli chodzi o automatyzację, nowa generacja Rapida wyznacza nowe standardy w druku wielkoformatowym. Podawanie DriveTronic SIS, wymiana płyt z DriveTronic SPC, seryjne wyłączanie nieużywanych jednostek farbowych, system mycia CleanTronic, szybka zmiana form powlekania z DriveTronic SFC i wymiana wałków aniloksowych z funkcją AniSleeve to tylko niektóre z elementów automatyzacji, które umożliwiają równoczesną realizację wielu zadań i przyczyniają się tym samym do krótkich czasów przygotowania.

Wszystkie dotychczasowe funkcje poprzednich modeli Rapida zostały zachowane - począwszy od wielu konfiguracji maszyny, do 16 zespołów drukujących i obróbki końcowej, poprzez dostępne opcje takie jak podajnik z roli na arkusz, automatyczne zespoły uszlachetniające, powlekające i suszące, podwójny system podawania stosu, po szereg elementów logistycznych. Oznacza to, że poszczególne konfiguracje mogą b dostosowane do wymagań drukarni.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Witamy w roku drupy 2024…

Trudno w to uwierzyć. Po ośmioletniej przerwie w tym roku targi drupa ponownie odbędą się w Düsseldorfie. Oczekiwania są wielkie, ale w branży wciąż niewiele słychać.

 

Jeśli pamiętacie, jakie było typowe „uczucie mrowienia” w okresach poprzedzających poprzednie drupy w ostatnich latach, w porównaniu z tą drupą jest ono właściwie prawie zerowe. „Działanie jak zwykle” jest na porządku dziennym i tak postępują firmy. Niewiele już firm zaprasza przedstawicieli mediów na dobrze zorganizowane i merytoryczne konferencje prasowe i prezentacje z odpowiednim wyprzedzeniem przed targami, aby zaprezentować wspaniałe wieści o nowych produktach. Oszczędza to wysiłek organizacyjny, a przede wszystkim koszty podróży.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty