Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Co wybrać? Status quo form fleksograficznych.

Data publikacji: wrzesień 2012

Możliwości przygotowania fleksograficznych form drukowych jest wiele. W związku z tym niektóre firmy zajmujące się prepressem zadają sobie pytanie, w jaką technologię zainwestować. Zasadniczo, opcje są dwie: bezpośrednia grawiura płyt elastomerowych za pomocą lasera i naświetlanie płyt fotopolimerowych.

 

Opracowanie: Izabela E. Kwiatkowska

 
Rozpoczęcie produkcji form fleksograficznych techniką grawiury laserowej nie jest skomplikowane. Można krok po kroku inwestować w kolejne, coraz bardziej zaawansowane urządzenia, aż do skompletowania pełnej linii produkcyjno-wykończeniowej.

W obrębie obu tych technologii istnieje jeszcze wiele różnych wariantów. Jeśli chodzi o wytwarzanie płyt elastomerowych, mamy do dyspozycji lasery diodowe i włókniste, a także liczne rodzaje materiałów elastomerowych i różnorodne sposoby modulowania punktów rastra. W przypadku fotopolimerów w grę wchodzą takie techniki przetwarzania, jak na przykład: HD Flexo, Flat-Top-Dots, Round-Top-Dots, nyloflex NExT, LuX, DigiFlow czy Flexcel NX.

 
Co wybrać?

Możliwe są różne rozwiązania koncepcyjne i technologiczne w dziedzinie produkcji form drukowych. Popularność samego tematu form fleksodrukowych jest bardzo duża. Zainteresowanie branży jest ogromne albowiem technologia zmienia się bardzo szybko co powoduje, że producenci form fleksograficznych muszą być z wiedzą na ten temat na bieżąco aby sprostać wymaganiom rynku.

Sam fakt, że w ciągu minionych dwóch lat nowe techniki przetwarzania, materiały, nowe firmy fleksograficzne oraz technologie rastrowania nie tylko znacznie zmieniły panujące warunki ramowe i workflow we fleksodruku, ale i spowodowały, że tak przed maszyną, jak przed człowiekiem stoją zupełnie inne wymagania co do jakości efektów produkcji fleksograficznej. W czasie tegorocznej drupy przedstawiono wiele rozwiązań w sektorze produkcji form fleksograficznych. Niejedna firma może być zdezorientowana przy podejmowaniu decyzji. Tym artykułem postaram się uporządkować aktualną wiedzę na temat bogatej oferty systemów i technologii form fleksograficznych dostępnych na rynku .

 
Do nafarbienia płyt fleksograficznych o większej rozdzielczości rastra i ulepszonej strukturze powierzchni trzeba stosować wałki rastrowe o wyższej liniaturze.
Szerokie horyzonty

Aby móc zaproponować swoim klientom odpowiednie rozwiązania techniczne dostosowane do różnorodnych wymagań rynkowych, niektóre firmy proponują system do grawiury laserowej form elastomerowych. Tu na przykład dostawcą tej technologii mogą być firmy która posiadają urządzenia wykorzystujące laser diodowy. Przetwarzanie laserowe wymaga jednak znalezienia odpowiedniego materiału elastomerowego. Wspomniana technologia naświetlania została zaprezentowana jako nowość na tegorocznych targach drupa na stoisku Kodaka. Elastomerowe formy drukowe wykonane techniką laserowej grawiury bezpośredniej świetnie sprawdzają się w druku wysokich i powtarzalnych nakładów, gdzie reprodukcja obrazu i jednolita, wysoka jakość odgrywają kluczowe znaczenie. Co więcej, zastosowanie tej techniki pozwala firmom zajmującym się fleksodrukiem na wejście w nowe sektory rynku.

 

Grawiura laserowa - prostsze, niż myślisz

Czy jednak druk fleksograficzny – z uwagi na różnorodność dostępnych form drukowych i technik ich obróbki – rzeczywiście jest tak łatwy do zastosowania? Tak, mimo że każda kolejna generacja systemów do produkcji płyt rzutuje na dalsze procesy fleksodruku, których jakość trzeba dostosować do bardziej zaawansowanych form i urządzeń. Do nafarbienia nowoczesnych płyt fleksograficznych o większej rozdzielczości rastra i ulepszonej strukturze powierzchni trzeba na przykład stosować wałki rastrowe o znacznie wyższej liniaturze. Tylko w ten sposób można w pełni wykorzystać potencjał nowej technologii, który polega na zdolności do lepszego transferu farby i – co za tym idzie – do osiągania znacznie bardziej zadowalających efektów w druku.

Na obecną chwilę mamy na rynku dostępnych około 60 rodzajów płyt fleksograficznych . To w połączeniu z różnymi technologiami przetwarzania daje nam tysiące różnych kombinacji. Natomiast obróbka płyt elastomerowych metodą grawiury laserowej jest prostym, dwuetapowym procesem cyfrowym, opartym na samej grawiurze i czyszczeniu płyty drukowej. Dlatego produkcja form fleksograficznych techniką grawiury laserowej nie jest skomplikowana. Do zainstalowania systemu laserowego i systemu zaopatrującego w tuleje fleksograficzne wystarczy powierzchnia około 25 m2. Takie wyposażenie tworzy już bazę do sukcesywnej rozbudowy całego parku maszynowego opartego na grawiurze bezpośredniej. Potem krok po kroku można inwestować w kolejne, coraz bardziej zaawansowane urządzenia, aż do skompletowania pełnej, w 100 proc. automatycznej linii produkcyjno-wykończeniowej. Jako prosty, dwuetapowy proces, grawiura bezpośrednia gwarantuje wysoką stabilność produkcji i precyzyjną powtarzalność w procesie wytwarzania elastomerowych form do fleksodruku. Wydajny laser wytrawia w płycie elastomerowej dokładny, trójwymiarowy wzór oparty na informacji o wartościach tonalnych.

 
Porównanie technologii Flexcel NX (po lewej) z naświetlaniem LAM (po prawej)

Fotopolimery liderem we fleksodruku

Pomimo prostoty procesu wytwarzania, płyty elastomerowe nadal nie są powszechnie stosowane. To fotopolimerowe płyty drukowe są liderem branży, a ich udział w rynku wynosi ponad 90 proc. Technologia ablacji laserowej stała się standardem w produkcji płyt drukowych i jest obecnie wykorzystywana we wszystkich segmentach, w których swoje zastosowanie znajduje fleksodruk.

Na szczególną uwagę zasługuje technologia cyfrowej produkcji form drukowych HD Flexo, w której naświetla się właśnie fotopolimerowe formy drukowe. Innowacyjność HD Flexo polega na wysokiej rozdzielczości 4000 dpi, która pozwala na formowanie bardzo dokładnych punktów, a co za tym idzie – precyzyjną reprodukcję przejść tonalnych, apli oraz szczegółów w światłach. Zaletą technologii HD Flexo jest to, że umożliwia ona tworzenie dwóch rodzajów punktów. Przy zastosowaniu wyższej energii naświetlania powstają punkty o płaskim wierzchołku – typowe również dla analogowego procesu produkcji płyt fleksograficznych. Niższa energia oznacza powstanie małych punktów w kształcie stożka, które dają obraz o lepszej jakości. W przypadku przygotowania form do druku opakowań giętkich i etykiet stosuje się zazwyczaj punkty o płaskim wierzchołku.

Nie można zaprzeczyć, że technologia cyfrowej produkcji HD Flexo stworzyła nowy standard we fleksografii. Jest ona odpowiedzią na coraz wyższe wymagania dotyczące jakości form fleksograficznych. W połączeniu ze zmianami, jakie zaszły w zakresie oferowanych materiałów i maszyn do fleksodruku, HD Flexo może śmiało konkurować z innymi technologiami produkcji form drukowych i ma wystarczający potencjał, by dostarczyć wymiernych korzyści w postaci niezrównanej jakości produktów poligraficznych.

 
Podsumowanie

Bezpośrednia grawiura płyt elastomerowych za pomocą lasera czy naświetlania płyt fotopolimerowych? Decyzja nie jest jednoznaczna. Warto pamiętać, że każda z tych technologii stawia przed użytkownikiem inne wymagania i „daje w zamian” różne efekty. Pewnym jest, że wyboru nigdy nie można dokonywać pochopnie.

 
 
 

 

 

 

 
 

 

 
 
 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Witamy w roku drupy 2024…

Trudno w to uwierzyć. Po ośmioletniej przerwie w tym roku targi drupa ponownie odbędą się w Düsseldorfie. Oczekiwania są wielkie, ale w branży wciąż niewiele słychać.

 

Jeśli pamiętacie, jakie było typowe „uczucie mrowienia” w okresach poprzedzających poprzednie drupy w ostatnich latach, w porównaniu z tą drupą jest ono właściwie prawie zerowe. „Działanie jak zwykle” jest na porządku dziennym i tak postępują firmy. Niewiele już firm zaprasza przedstawicieli mediów na dobrze zorganizowane i merytoryczne konferencje prasowe i prezentacje z odpowiednim wyprzedzeniem przed targami, aby zaprezentować wspaniałe wieści o nowych produktach. Oszczędza to wysiłek organizacyjny, a przede wszystkim koszty podróży.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty