Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Instalacje i zamknięcia

Nowa linia produkcyjna w zakładzie Forshaga w Szwecji umożliwi firmie zwiększenie mocy produkcyjnych w zakresie zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych.
© Stora Enso

Stora Enso zakończyła instalację linii produkcyjnej z technologią barierowych lakierów dyspersyjnych w zakładzie Forshaga w Szwecji, tym samym rozpoczynając tamtejszą produkcję i zwiększając wydajność w zakresie najnowszych produktów w ofercie firmy. Instalacja jest częścią inwestycji o wartości 10 milionów euro, którą firma zapowiedziała jeszcze w 2020 roku. Nowa technologia umożliwia produkcję bardziej zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych. Ułatwia wykorzystanie odnawialnych materiałów z włókien drzewnych w wymagających zastosowaniach końcowych, takich jak opakowania do żywności. Produkty wytwarzane na nowej linii produkcyjnej mają być również łatwiejsze do przetworzenia w procesie recyklingu. Charakteryzują się niższym śladem węglowym i mogą b kompostowane w zakładach przemysłowych. Od zeszłego roku zakład w Forshaga stał się centrum kompetencyjnym działu Packaging Materials Stora Enso, którego zadaniem jest opracowywanie i produkcja nowych technologii i produktów z materiałów pochodzenia biologicznego.

Jednocześnie firma podjęła ostateczną decyzję o zamknięciu fabryki celulozy i papieru Veitsiluoto w Finlandii w III kwartale tego roku. Nadal trwają negocjacje dotyczące zakładu w Kvarnsveden w Szwecji, który również ma zostać zamknięty. Papiernia Veitsiluoto posiada trzy maszyny papiernicze o wydajności 790 000 ton rocznie. Jedna z maszyn produkuje bezdrzewny papier niepowlekany do użytku biurowego, a druga - papier powlekany używany do produkcji gazet i opakowań. Z kolei zakład w Kvarnsveden ma roczną zdolność produkcyjną 565 000 ton i ma dwie maszyny papiernicze wytwarzające papier gazetowy. Posiada również zintegrowaną celulozownię, specjalizującą się w produkcji masy termomechanicznej z drewna miękkiego (TMP) o rocznej wydajności 900 000 ton, która również ma zostać zamknięta. Oczekuje się, że zmiany pociągną za sobą około 104 mln euro kosztów związanych z restrukturyzacją i zwolnieniami oraz 127 milionów euro odpisu z tytułu utraty wartości.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Witamy w roku drupy 2024…

Trudno w to uwierzyć. Po ośmioletniej przerwie w tym roku targi drupa ponownie odbędą się w Düsseldorfie. Oczekiwania są wielkie, ale w branży wciąż niewiele słychać.

 

Jeśli pamiętacie, jakie było typowe „uczucie mrowienia” w okresach poprzedzających poprzednie drupy w ostatnich latach, w porównaniu z tą drupą jest ono właściwie prawie zerowe. „Działanie jak zwykle” jest na porządku dziennym i tak postępują firmy. Niewiele już firm zaprasza przedstawicieli mediów na dobrze zorganizowane i merytoryczne konferencje prasowe i prezentacje z odpowiednim wyprzedzeniem przed targami, aby zaprezentować wspaniałe wieści o nowych produktach. Oszczędza to wysiłek organizacyjny, a przede wszystkim koszty podróży.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty