Kalendarium

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

13-15.11.2024 · TAROPAK, Poznań

04-06.12.2024 · Labeling-Tech Poland

28-31.01.2025 · RemaDays, Nadarzyn

Forma w dobrej formie. Produkcja płyt z DuPont.

Data publikacji: maj 2012

Globalny popyt na opakowania systematycznie rośnie, co sprawia, że firmy działające na tym rynku muszą dostosować się do zmieniających się warunków. Pozycja lidera w zakresie technologii ma tutaj istotne znaczenie, ponieważ umożliwia szybką reakcję na zmianę potrzeb konsumentów.

 
Najnowszy model Cyrel Fast 3000 TD to system do obróbki płyt wielkoformatowych, który uzupełnia rodzinę maszyn opartych na technologii Fast.

Szybki rozwój technologiczny można zaobserwować zwłaszcza w sektorze druku fleksograficznego. W ciągu ostatnich 50 lat druk fleksograficzny urósł do rangi kluczowej technologii w produkcji opakowań. O ile na początku historii rozwoju fleksografii jakość druku była dość niska, o tyle systematyczny proces ulepszania form drukowych, farb i samych maszyn drukujących doprowadził do olbrzymiego skoku jakościowego.

Szeroko zakrojone analizy pokazały, że dostawcy usług prepressowych i druku muszą się obecnie zmierzyć z problemem precyzyjnego druku apli przy zachowaniu istniejącego workflow. Dlatego firma DuPont zaprezentowała na targach drupa 2012 kolejną generację cyfrowych płyt drukowych Cyrel przeznaczonych do obróbki opartej na zastosowaniu wody lub rozpuszczalnika. Nowe płyty Cyrel pozwalają na druk jednolitych płaszczyzn o pełnym kryciu, zapewniają niski przyrost wartości tonalnej oraz zapewniają wysoką wytrzymałość mechaniczną.

 
Niezrównana jakość

Charakterystyczną cechą nowych fleksograficznych płyt drukowych Cyrel DSP (do obróbki przy użyciu rozpuszczalników) i Cyrel DFP (do obróbki termicznej w technologii Fast) jest ich innowacyjna powierzchnia, która stanowi czynnik decydujący o precyzyjnej reprodukcji apli. Do produkcji tych płyt nie potrzeba żadnych zmian w istniejącym workflow produkcyjnym. Co więcej, płyty te są kompatybilne ze wszystkimi stosowanymi obecnie technologiami obrazowania LAM, czyli ablacji laserowej. Skok jakościowy, jaki wykonały najnowsze płyty Cyrel, można przyrównać jedynie do wprowadzenia warstw PQ i S w analogowych płytach Cyrel.

Obie płyty, które DuPont zaprezentował na drupie, wykazują podobne właściwości, jak inne płyty cyfrowe Cyrel nadające się do przetwarzania w systemie naświetlania Cyrel DigiFlow. Ich najważniejszą cechą jest zdolność do druku opakowań giętkich o rozdzielczości rastrowej powyżej 60 l/cm. Pełna reprodukcja stabilnych w całym nakładzie punktów rastrowych sprawia, że linie, tekst i elementy graficzne są drukowane z dużą dokładnością. Płyty Cyrel DSP i DFP to rozwiązanie preferowane w sytuacjach, gdy specyfika zlecenia wymaga wysokiej gęstości rastrów tonalnych przy jednoczesnym minimalnym przyroście wartości tonalnej i konieczności zachowania istniejącego workflow produkcyjnego.

 

Więcej do zaoferowania

 

Naświetlarka Cyrel DigiFlow 2000 EC stanowi uzupełnienie konwencjonalnego i termicznego procesu obróbki płyt drukowych.

Kolejną nowością w ofercie DuPont jest płyta Cyrel DFR do obróbki termicznej w systemie Cyrel Fast. Płyta o wysokiej rozdzielczości oferuje stabilną reprodukcję obrazu i idealną powtarzalność w całym nakładzie. Nadaje się ona do zastosowania w druku przy użyciu każdego rodzaju farby i podłoża. Dodatkowo, płyta jest łatwa w montażu i demontażu.

Na targach drupa firma DuPont przedstawiła również nową serię fotopolimerowych płyt fleksograficznych, które znajdują zastosowanie w procesach uszlachetniania i lakierowania wydruków offsetowych. Przy uszlachetnianiu pudełek składanych za pomocą fotopolimerowych płyt DuPont można używać lakierów wodnych, lakierów UV i farb metalicznych. Do najczęstszych zastosowań należą opakowania na produkty spożywcze, wyroby tytoniowe, kosmetyki i leki.

W zależności od wybranej technologii naświetlania i sposobu przetwarzania formy drukowej, DuPont oferuje cztery różne fleksograficzne płyty lakiernicze: dwie analogowe (Cyrel VSA dla technologii rozpuszczalnikowej i Cyrel VTA dla technologii Fast) oraz dwie cyfrowe (Cyrel VSD do obróbki przy zastosowaniu rozpuszczalników i Cyrel VTD, którą przetwarza się w systemie Fast). Płyty te gwarantują uzyskanie najlepszych efektów w aplikacji lakierów i farb specjalnych.

 
Innowacyjne koncepcje

Na targach drupa mogliśmy zobaczyć innowacyjne metody wytwarzania fleksograficznych form drukowych. Na wystawie prezentowano między innymi nowoczesną naświetlarkę Cyrel DigiFlow 2000 EC przeznaczoną dla płyt średniego formatu. Urządzenie stanowi uzupełnienie zarówno konwencjonalnego, jak i termicznego procesu obróbki płyt drukowych. System cechuje się zdolnością do utrzymania wymaganej temperatury w całym cyklu naświetlania.

Firma DuPont opracowała także rozwiązanie przeznaczone do bezrozpuszczalnikowego wytwarzania fleksograficznych form drukowych. Rozwiązaniem tym jest urządzenie Cyrel Fast 3000 TD, które może przetwarzać płyty o maksymalnym formacie 1270 x 2030 mm. Opatentowana technologia Cyrel Fast zapewnia stabilną jakość i precyzyjną reprodukcję obrazu. Model Cyrel Fast 3000 TD wypełnia lukę w rodzinie maszyn opartych na technologii Fast, będąc odpowiednim systemem do obróbki płyt wielkoformatowych.

 
Nie tylko promocja

Stoisko firmy DuPont na targach drupa 2012 stanowiło odzwierciedlenie licznych osiągnięć w dziedzinie druku fleksograficznego na przestrzeni ostatnich lat. Opisane powyżej nowości w portfolio producenta pozwalają przekonać się o skali postępu, jaki obserwujemy w nowoczesnej fleksografii. Przedstawione na targach drupa rozwiązania DuPont spełniają najważniejsze wymagania branży opakowaniowej, takie jak: krótki czas dostawy, wysoka produktywność, sprawny serwis i zrównoważenie środowiskowe. DuPont wykorzystał tegoroczną wystawę do tego, by pokazać nie tylko swoje własne produkty, ale i możliwości, jakie niesie ze sobą fleksografia w ogóle.

 
Widoki na przyszłość

Według danych, jakimi dysponuje firma DuPont, między 2012 a 2015 rokiem światowy rynek opakowaniowy ma zwiększyć się o 4 proc. Przewiduje się, że w tym samym okresie produkcja opakowań giętkich wzrośnie o 3 proc. Takie prognozy pozwalają wierzyć, że druk fleksograficzny utrzyma swoją silną pozycję na rynku druku opakowań lub nawet wysunie się w tym sektorze na prowadzenie.

Jako międzynarodowe przedsiębiorstwo posiadające regionalne centra technologiczne, bogate portfolio obejmujące innowacyjne produkty oraz globalną sieć usług serwisowych świadczonych na miejscu, DuPont jest obecnie w czołówce producentów rozwiązań fleksograficznych i ma istotny wkład w rozwój fleksografii.

 
 

 

 

 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

drupa zaprasza do Düsseldorfu

My wszyscy kreujemy właśnie 2024 rok. W niekończących się obszarach branży poligraficznej i medialnej znajduje się magiczne miejsce, które przyciąga wszystkich przedstawicieli i reprezentantów branży. Miejsce to nazywa się Düsseldorf gdzie od 28 maja do 7 czerwca odbędzie się centrum Galaktyki Gutenberga. Po długich ośmiu latach spotykamy się ponownie na drupie, żadna pandemia nie zakłóci tego wydarzenia tak, jak cztery lata temu… tym razem drupa się odbędzie!

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty