Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Sappi Europe. Przyszłość Gratkorn zabezpieczona

© Sappi Europe

Sappi Europe ogłasiło zakończenie drugiej fazy trzystopniowego projektu modernizacji fabryki w Gratkorn. Inwestycja o dwucyfrowej wartości liczby milionów euro jeszcze bardziej wzmocni silną pozycję Sappi jako globalnego producenta cienkiego papieru powlekanego.

 

Celem projektu modernizacji jest ułatwienie przejścia na Przemysł 4.0. Osiągnięty kamień milowy zapewni ograniczenie ryzyka przestojów maszyn do absolutnego minimum, gwarantując zrównoważoną produkcję papieru Magno. Papiernia w Gratkorn od wielu lat jest głównym zakładem produkcyjnym i wizytówką serii Magno. Jest to bezdrzewny papier powlekany wykorzystywany przez klientów na całym świecie do produkcji wysokiej jakości produktów drukowanych, takich jak katalogi, książki, czasopisma, raporty roczne i kalendarze. Projekt modernizacji podkreśla zaangażowanie Sappi w spełnianie wysokich wymagań rynku zarówno teraz, jak i w przyszłości.

 

Efektywna modernizacja
W drugiej fazie projektu modernizacji Sappi współpracowało z dostawcami takimi jak Honeywell i Siemens w celu usprawnienia procesów i stworzenia bardziej wydajnego sposób pracy dla pracowników i bardziej spójnej produkcji, co z kolei przełoży się na zwiększenie produktywności. Procesy w Gratkorn działają teraz na jednej platformie automatyzacji. Oznacza to potrzebę mniejszej ilości sprzętu, oszczędności w zakresie kosztów części zamiennych i zmniejszenie kosztów konserwacji. „Ta inwestycja pokazuje, że Sappi wierzy w wydajność i potencjał mediów drukowanych i rozwiązań opartych na papierze. Nieustannie inwestujemy w nasze zakłady produkcyjne, aby zabezpieczyć portfolio w dłuższej perspektywie czasu” wyjaśnił Rens Huijnen, Product Manager w Sappi Europe.

Co dalej?
Kolejna faza modernizacji, która powinna zakończyć się do 2025 roku, skupi się na ogólnych wyzwaniach w branży papierniczej, takich jak zakup części zamiennych do maszyn, które nie są już produkowane. „Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych systemów automatyki i systemów elektrycznych możemy nie tylko zapewnić naszym klientom produkcję papieru na tradycyjnie wysokim poziomie ale także zagwarantować łatwiejsze wsparcie ze strony naszych dostawców” powiedział Dominik Strommer, kierownik projektu modernizacji.
 

Papier etykietowy
Dzięki znacznym inwestycjom zakład w Gratkorn znacznie się rozwinął w ostatnich latach i obecnie oferuje szeroką gamę produktów. Oprócz papierów graficznych w Gratkorn produkowane są również różne rodzaje papieru etykietowego. W 2021 roku firma rozszerzyła swoje portfolio papierów etykietowych niewymagających klejenia na mokro o Parade Label Pro, który nadaje się do wielu różnych zastosowań, takich jak standardowe etykiety na butelki, puszki i słoiki, a także do pakowania różnych produktów w opakowania jednostkowe. W styczniu 2022 roku wprowadzono Parade Face SG, wysokiej jakości półbłyszczący papier do etykiet samoprzylepnych dla szerokiej gamy zastosowań, takich jak żywność, produkty niespożywcze, napoje, produkty zdrowotne i pielęgnacyjne. Ten produkt również ma już ugruntowaną pozycję na rynku.
Po trwającej długoterminowej fazie walidacji, jesienią Sappi Europe oficjalnie wprowadzi na rynek Parade Label WS, trwały, odporny na wilgoć i zasady papier etykietowy. Nowy materiał będzie można wykorzystać do uzyskania doskonałych wyników drukowania i wykańczania w różnych zastosowaniach, w tym opakowań wielokrotnego użytku w przemyśle spożywczym i napojów.

 

Zrównoważony rozwój w Sappi Europe
Sappi Europe nieustannie podejmuje kroki w celu wypełnienia swoich zobowiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu. Zobowiązania te obejmują poprawę stanu gospodarki wodnej, zwiększenie udziału odnawialnej i czystej energii o 11 procent, zmniejszenie całkowitego zużycia energii o 5 procent, zmniejszenie ilości odpadów o 5 procent, a także zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych (zakres 1 i 2) o 25 procent do 2025 roku.
W kontekście tych zmian w latach 2018-2020 dokonano dwóch inwestycji w zakresie odnowienia turbin wodnych w elektrowni Gratkorn. Zwiększyło to produkcję energii elektrycznej z energii wodnej o prawie 10 procent. W ramach całkowitej modernizacji, w 2022 roku kocioł węglowy został zastąpiony kotłem wielopaliwowym, co pozwoliło zmniejszyć emisję CO2 o ponad 30 procent oraz znacznie ograniczyć emisję pyłu i tlenków azotu (NOx). Trwające projekty pozwolą jeszcze bardziej poprawić te imponujące etapy dekarbonizacji. Ponadto wszystkie ścieki z zakładu Gratkorn są natleniane i w pełni oczyszczane w oczyszczalni ścieków, zanim trafią z powrotem do rzeki Mur.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

drupa zaprasza do Düsseldorfu

My wszyscy kreujemy właśnie 2024 rok. W niekończących się obszarach branży poligraficznej i medialnej znajduje się magiczne miejsce, które przyciąga wszystkich przedstawicieli i reprezentantów branży. Miejsce to nazywa się Düsseldorf gdzie od 28 maja do 7 czerwca odbędzie się centrum Galaktyki Gutenberga. Po długich ośmiu latach spotykamy się ponownie na drupie, żadna pandemia nie zakłóci tego wydarzenia tak, jak cztery lata temu… tym razem drupa się odbędzie!

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty