Kalendarium

11-13.01.2022 · Viscom, Duesseldorf

16-18.02.2022 · Rema Days, Nadarzyn

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

26-29.04.2022 · Labelexpo, Bruksela

31.05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

Odnawialnie w Kirkniemi

W fabryce Kirkniemi w Finlandii odbywa się produkcja papierów powlekanych do druku offsetowego, przeznaczonego do tworzenia katalogów, broszur i różnego rodzaju drukowanych publikacji.

© Sappi

Firma Sappi podpisała umowę na dużą inwestycję w energię odnawialną w fabryce Kirkniemi, która znajduje się w Lohja w Finlandii i gdzie odbywa się produkcja powlekanych papierów z gamy Galerie przeznaczonych do druku offsetowego. Zakład produkcyjny obejmuje trzy maszyny papiernicze i ma roczną zdolność produkcyjną wynoszącą 750 000 ton, przy czym ponad 90% produkcji fabryki jest przeznaczone na eksport. Oprócz tego w zakładzie produkowane jest 300 tysięcy ton rocznie bielonej masy celulozowej. Projekt o wartości ponad 10 mln euro będzie stanowił znaczący wkład w realizację proekologicznej strategii firmy, w tym redukcji emisji dwutlenku węgla. Kirkniemi jest jednym z ostatnich zakładów wykorzystujących węgiel jako część swojego zapotrzebowania na energię. Jak podkreśla firma, dzięki nowej inwestycji emisja gazów cieplarnianych zostanie zredukowana o 90%, co odpowiada 230 000 ton dwutlenku węgla rocznie. Projekt ma zostać ukończony na początku 2023 roku.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Podcinanie gałęzi na której się siedzi

Ostatnie podwyżki cen papieru, od 100 do 150 euro za tonę, spowodowane wzrostem cen energii, doprowadziły do przebrania się miarki. Zwłaszcza, że podwyżki te dotyczą również już istniejących umów. Obecne wzrosty cen, przyćmiewają wszystkie dotychczas znane podwyżki. Uderza nie tylko wysokość podwyżki ale również czas jej wejścia w życie.

Irytujące jest również to, że wzrost cen dotyka nie tylko towarów już zamówionych lub już wyprodukowanych ale dotyczy również istniejących kontraktów.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty