Kalendarium

30.01-02.02.2024 · RemaDays, Nadarzyn

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

Protesty w Iranie. Kara więzienia dla dziennikarek

© Woman in Journalism

Śmierć Mahsy Amini, po jej aresztowaniu przez policję moralności wywołała w 2022 roku w Iranie falę społecznych protestów. Dwie irańskie dziennikarki zostały ówcześnie aresztowane za relacjonowanie wydarzeń związanych ze śmiercią dziewczyny. Niedawno, rok po aresztowaniu, zapadł wyrok skazujący obie kobiety – irański rząd ukarał je karami więzienia.

 

Elaheh Mohammadi, reporterka portalu Ham Mihan została skazana na sześć lat więzienia za „kolaborację z USA, spisek wymierzony w bezpieczeństwo państwa i propagandę wrogą Islamskiej Republice (Iranu)”. Za te same „przestępstwa” fotoreporterka dziennika Szargh, Nilufar Hamedi, usłyszała wyrok siedmiu lat więzienia. Od śmierci Mahsy Amini minął już ponad rok. W rocznicę śmierci młodej Iranki władze starały się udaremnić próby uczczenia jej pamięci. Media państwowe poinformowały o aresztowaniach „kontrrewolucjonistów” i „terrorystów” w różnych miastach i dodały, że udaremniono spiski mające na celu wywołanie zamieszek. Grupa praw człowieka Hengaw poinformowała o ataku sił bezpieczeństwa, które otworzyły ogień w kurdyjskim mieście Mahabad, raniąc co najmniej jedną osobę. W mieście Kermanszah kilka demonstrujących osób zostało rannych.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

W trybie kryzysowym...

Drodzy Czytelnicy... Czy coś zauważyliście? Tak, przechodzimy od jednego kryzysu do kolejnego... dwa lata temu covid miał Świat całkowicie pod kontrolą, teraz tematem numer jeden jest inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Głęboko nieludzki akt próby przejęcia władzy, którego konsekwencje Europa odczuwać będzie przez bardzo długi czas. Stawiane są znów stare mury... a do tego znowu stare lęki. I jak to często bywa, ludność cywilna cierpi… na Ukrainie z powodu skutków ataków, a w Rosji z powodu sankcji. Ubogich zawsze dosięga najbardziej... I niestety, jak widzieliśmy, może się to zdarzyć bardzo szybko.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty