Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Wyższy standard druku. System Pan4C w MWV Manufacturing.

Data publikacji: kwiecień 2014

Drukarnia opakowaniowa MWV Manufacturing Bydgoszcz została pierwszym polskim użytkownikiem systemu standaryzacji druku Pan4C, którego wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest firma Heidelberg Polska. Tym samym bydgoskie przedsiębiorstwo dołączyło do grona użytkowników tego niezwykłego rozwiązania, wymyślonego i opatentowanego przez Dietera Kirchnera – drukarza i specjalistę w zakresie technologii offsetowej. Twórca Pan4C osobiście nadzorował wdrożenie systemu w MWV Manufacturing Bydgoszcz i przeprowadził szkolenie dla pracowników drukarni.

 

System Pan4C obejmuje zestaw form do standaryzacji prepressu, maszyny drukującej i procesu produkcji offsetowej. Na zdjęciu: arkusz z jedną z form testowych.

System Pan4C powstał w 2004 roku i od tamtego czasu został z powodzeniem zastosowany w wielu europejskich drukarniach. Teraz korzyści z tego rozwiązania odniosą także polscy i zagraniczni klienci MWV Manufacturing Bydgoszcz. Firma zdecydowała się na wdrożenie Pan4C, ponieważ szukała odpowiedniego narzędzia do weryfikacji ustawienia maszyny. Wykorzystywane do tej pory w drukarni formy standaryzacyjne nie dawały pełnego obrazu tego, co działo się w zespole drukującym. Pola pomiarowe oferowały informacje jedynie w miejscach, w których je umieszczono, ale nie odpowiadały na pytanie, jak zachowuje się roztwór nawilżający na całym arkuszu. Dlatego specjaliści z MWV Manufacturing Bydgoszcz szukali narzędzia, które pozwoliłoby na łatwe sprawdzenie zespołu drukującego. Potrzebowali również formy testowej, która oprócz sprawdzenia zespołu pod kątem mechanicznym pozwoliłaby dowiedzieć się, czy wykorzystywane przez drukarnię materiały eksploatacyjne tworzą przyjazne do pracy środowisko chemiczne.

 

Odpowiedź na potrzeby

Pan4C okazało się strzałem w dziesiątkę. „Wdrożenie tego systemu gwarantuje wysoką, stałą i powtarzalną jakość produkcji offsetowej” - podkreśla Halina Anuszewska, koordynator wdrożenia i promocji standaryzacji Pan4C w Polsce ze strony Heidelberg Polska. „Kolejne wymierne korzyści, jakie daje drukarniom to rozwiązanie, to skrócenie czasu narządu i ograniczenie ilości makulatury”. Jak wynika z dotychczasowych doświadczeń MWV Manufacturing Bydgoszcz z systemem Pan4C, wdrożenie standaryzacji daje niezwykłe osiągnięcia, na przykład utrzymanie tolerancji 2-proc. przyrostu na tych samych polach na całej szerokości arkusza (sześć pól pomiarowych w niskich i wysokich tonach) oraz powtarzalność skali szarości poniżej delty E równej 1. To nie wszystko. Standaryzacja Pan4C daje drukarni przede wszystkim stabilność oraz powtarzalność, czyli dokładnie to, czego oczekują klienci z segmentu opakowań kosmetycznych. Pan4C uczy drukarnię zupełnie innego podejścia do standaryzacji – zmusza do tego, by szukać przyczyn problemów w maszynie drukującej, zamiast kompensować je na etapie prepressu.

 

Forma nie kłamie

Na czym polega specyfika systemu Pan4C? W standaryzacji Pan4C kluczowa jest tak zwana „analityczna forma testowa”, na podstawie której można rozpoznać przyczyny większości aspektów technicznych druku offsetowego, takich jak: odciąganie, problemy ze schnięciem, paskowanie, wahania wartości tonalnych, nadmierne emulgowanie farby, nierównomierny druk użytków, rozdział farby, jakość farby, jakość dodatków do wody zwilżającej i środków pomocniczych, poprawność ustawienia i jakość wałków. Wszystkie formy testowe Pan4C mają wspólne pola pomiarowe do kontroli balansu farba-woda. Przy pomocy tych pól można ustalić optymalną ilość środka nawilżającego dla emulsji w każdym zespole drukującym. Ponieważ większość wymienionych wcześniej błędów procesu druku powodowanych jest przeważnie rodzajem, ilością lub zanieczyszczeniem środka nawilżającego, mogą być one usunięte lub zredukowane do minimum na podstawie analizy form testowych Pan4C.

 

Stabilność produkcji

Analityczna forma testowa oraz pozostałe formy systemu Pan4C pozwalają zrealizować podstawowe założenia stabilnej produkcji offsetowej. Przede wszystkim zostaje ustalona jedna dla całej maszyny krzywa CTP z pełnym przeniesieniem danych obrazu. Następuje także optymalny rozdział farby (zostaje zachowany odpowiedni balans farba-woda). Co więcej, rozpoczęcie właściwego druku następuje szybko, co wiąże się ze spadkiem ilości makulatury rozpędowej. Pan4C zapewnia także przyrost punktu na całym arkuszu druku z tolerancją do 2 proc., a także minimalne, niewidoczne wahania wartości tonalnej w druku. Wdrożenie standaryzacji umożliwia ponadto przewidywalny i bezpieczny druk nawet najmniejszych użytków na całym formacie arkusza, jak również szybką dalszą obróbkę. Atutem jest także brak odciągania nawet przy dużym pokryciu farbą oraz optymalna powtarzalność druku, także na kilku maszynach drukujących.

 

Opanować druk

Dlaczego Pan4C to konkurencyjna metoda? „Stosowana powszechnie metoda standaryzacji procesu druku według norm ISO/PSO jest tylko częściowo pomocna, bo nie gwarantuje stabilności procesu druku, a różnice w przyrostach punktu poszczególnych maszyn i zespołów niweluje poprzez ingerencję w krzywą CTP, a tym samym w gradację obrazu” – odpowiada Dieter Kirchner. „Powszechne problemy ze schnięciem farb załatwia się nałożeniem warstwy lakieru dyspersyjnego, co generuje dodatkowe koszty. Z kolei podstawowym założeniem metody standaryzacji Pan4C jest uzyskanie optymalnego i stabilnego druku w maszynie offsetowej poprzez idealne ustawienie balansu farba-woda w każdym zespole drukującym”.

Poprzez standaryzację Pan4C pracownicy uczą się, jak opanować proces druku, co automatycznie prowadzi do wyższej produktywności. Jeśli wystąpią błędy, można je w krótkim czasie
obiektywnie wyjaśnić. Jest to ważne na przykład w przypadku reklamacji materiałowej. Wiele reklamacji dotyczących chociażby papieru jest zazwyczaj trudne do udokumentowania. W przypadku nowych, nieznanych materiałów można ocenić ich właściwości i przydatność, co eliminuje ryzyko, że materiał niewłaściwej jakości doprowadzi do znacznych strat w produkcji.

 

Przetarte szlaki

„Jesteśmy pewni, że Pan4C to dobre i sprawdzone rozwiązanie, o czym świadczy liczba instalacji w Europie” - przekonuje Halina Anuszewska. „Oczekiwania rynku w Polsce odnośnie jakości produkcji poligraficznej, a także świadomość naszych drukarzy są już na tak wysokim poziomie, że system Pan4C znajduje coraz większe zainteresowanie”. System ma już dziesięć lat, a firma Heidelberg Polska oferuje go od 2012 roku. Instalacja w MWV Manufacturing Bydgoszcz to pionierskie na skalę kraju wdrożenie tego rozwiązania, ale jeszcze przed wakacjami Pan4C zyska kolejnego użytkownika w Polsce. Jak zapewnia Halina Anuszewska, wielu klientów interesuje się standaryzacją Pan4C, dlatego Heidelberg Polska spodziewa się dalszych wdrożeń tego rozwiązania na naszym rynku – oczywiście nie tylko wśród drukarń opakowaniowych. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że niedawno właściciel patentu udostępnił Pan4C do druku bez alkoholu IPA, zarówno farbami konwencjonalnymi, jak i UV, co znacznie poszerza krąg potencjalnych klientów.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Witamy w roku drupy 2024…

Trudno w to uwierzyć. Po ośmioletniej przerwie w tym roku targi drupa ponownie odbędą się w Düsseldorfie. Oczekiwania są wielkie, ale w branży wciąż niewiele słychać.

 

Jeśli pamiętacie, jakie było typowe „uczucie mrowienia” w okresach poprzedzających poprzednie drupy w ostatnich latach, w porównaniu z tą drupą jest ono właściwie prawie zerowe. „Działanie jak zwykle” jest na porządku dziennym i tak postępują firmy. Niewiele już firm zaprasza przedstawicieli mediów na dobrze zorganizowane i merytoryczne konferencje prasowe i prezentacje z odpowiednim wyprzedzeniem przed targami, aby zaprezentować wspaniałe wieści o nowych produktach. Oszczędza to wysiłek organizacyjny, a przede wszystkim koszty podróży.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty