Kalendarium

11-13.01.2022 · Viscom, Duesseldorf

16-18.02.2022 · Rema Days, Nadarzyn

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

26-29.04.2022 · Labelexpo, Bruksela

31.05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

Z arkuszy na zwoje

Po trzech miesiącach pracy linia zainstalowana w Mazowieckim Centrum Poligrafii została obłożona w 2/3, przy realizacji głównie prac średnionakładowych.

 

Drukarnia cyfrowa Mazowieckie Centrum Poligrafii, zajmująca się produkcją wydawniczą, zainwestowała w linię produkcyjną firmy Hunkeler typu roll to stack. Nowa inwestycja jest przeznaczona przede wszystkim do cięcia zadrukowanych zwojów na arkusze i tworzenia bloków książek gotowych do dalszej obróbki. Rozwiązanie w trybie inline z rolową maszyną inkjetową jest jedynym tego rodzaju wdrożeniem w Polsce.

Firma, działająca od 2012 roku, specjalizuje się w produkcji wydawniczej korzystając z technologii cyfrowej, która obejmuje książki w różnych rodzajach opraw, a także publikacje czasopism, katalogów oraz instrukcji obsługi. Linia od Hunkeler pozwoliła zwiększyć firmie jej potencjał produkcyjny o około 150 procent. Jak twierdzi założyciel firmy, Wojciech Hunkiewicz, rozwiązanie rolowe w porównaniu do maszyn arkuszowych sprawniej i szybciej radzi sobie z dużą ilością zamówień i pozwala zwiększyć wydajność i elastyczność produkcji.

„Zupełnie świadomie postawiliśmy na najwyższą automatyzację tego rozwiązania, dzięki czemu linia może zastąpić kilka maszyn arkuszowych – w kontekście jej możliwości produkcyjnych. Wdrożona na początku lipca, już po trzech miesiącach jest obłożona w 2/3, realizując zarówno prace wcześniej wykonywane na kilku urządzeniach arkuszowych jednocześnie, jak też zupełnie nowe zlecenia, których nakłady sięgają kilku tysięcy egzemplarzy. O jej potencjale niech świadczy przeprowadzona przez nas kalkulacja, która pokazała, że przy nakładzie rzędu 6,5 tys. egzemplarzy i objętości sięgającej 700 stron produkcja we wdrożonej właśnie linii jest bardziej opłacalna niż skierowanie tego samego zlecenia do druku offsetowego” – podkreśla Wojciech Hunkiewicz.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Podcinanie gałęzi na której się siedzi

Ostatnie podwyżki cen papieru, od 100 do 150 euro za tonę, spowodowane wzrostem cen energii, doprowadziły do przebrania się miarki. Zwłaszcza, że podwyżki te dotyczą również już istniejących umów. Obecne wzrosty cen, przyćmiewają wszystkie dotychczas znane podwyżki. Uderza nie tylko wysokość podwyżki ale również czas jej wejścia w życie.

Irytujące jest również to, że wzrost cen dotyka nie tylko towarów już zamówionych lub już wyprodukowanych ale dotyczy również istniejących kontraktów.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty