Kalendarium

30.01-02.02.2024 · RemaDays, Nadarzyn

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

Kontrowersyjna decyzja UE. Nowe przepisy etykietowania wina

© Photogenica

Od 8 grudnia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe standardy etykietowania wina. Zgodnie z europejskim rozporządzeniem 2021/2117, konsumenci muszą zostać poinformowani o wartości energetycznej i wykazie składników produktów winiarskich, za pomocą kodu QR na etykiecie butelki. Nowe przepisy wywołały wiele kontrowersji w branży.

 

Do identyfikacji zdecydowano się wykorzystać kod QR, aby zapewnić producentom jak największą elastyczność i łatwe wprowadzanie zmian. Wino nie ma jednej określonej receptury dlatego jego producenci muszą mieć możliwość stałego modyfikowania informacji dotyczących wartości energetycznej i wykazu składników. Muszą mieć także dostęp do zarządzania takimi zmiennymi jak roczniki i mieszanki. Tylna etykieta będzie musiała wskazywać wartość energetyczną w kilodżulach lub kilokaloriach na 100 mililitrów, za pomocą symbolu „E”. Jeśli chodzi o dozwoloną listę składników, producenci win wciąż czekają na konkretne zalecenia od UE. Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem UE 2019/934, dopuszcza się 23 substancje jako dodatki do produkcji wina. Są to między innymi regulatory kwasowości, konserwanty i przeciwutleniacze, środki stabilizujące i gazy.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

W trybie kryzysowym...

Drodzy Czytelnicy... Czy coś zauważyliście? Tak, przechodzimy od jednego kryzysu do kolejnego... dwa lata temu covid miał Świat całkowicie pod kontrolą, teraz tematem numer jeden jest inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Głęboko nieludzki akt próby przejęcia władzy, którego konsekwencje Europa odczuwać będzie przez bardzo długi czas. Stawiane są znów stare mury... a do tego znowu stare lęki. I jak to często bywa, ludność cywilna cierpi… na Ukrainie z powodu skutków ataków, a w Rosji z powodu sankcji. Ubogich zawsze dosięga najbardziej... I niestety, jak widzieliśmy, może się to zdarzyć bardzo szybko.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty