Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Kontrowersyjna decyzja UE. Nowe przepisy etykietowania wina

© Photogenica

Od 8 grudnia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe standardy etykietowania wina. Zgodnie z europejskim rozporządzeniem 2021/2117, konsumenci muszą zostać poinformowani o wartości energetycznej i wykazie składników produktów winiarskich, za pomocą kodu QR na etykiecie butelki. Nowe przepisy wywołały wiele kontrowersji w branży.

 

Do identyfikacji zdecydowano się wykorzystać kod QR, aby zapewnić producentom jak największą elastyczność i łatwe wprowadzanie zmian. Wino nie ma jednej określonej receptury dlatego jego producenci muszą mieć możliwość stałego modyfikowania informacji dotyczących wartości energetycznej i wykazu składników. Muszą mieć także dostęp do zarządzania takimi zmiennymi jak roczniki i mieszanki. Tylna etykieta będzie musiała wskazywać wartość energetyczną w kilodżulach lub kilokaloriach na 100 mililitrów, za pomocą symbolu „E”. Jeśli chodzi o dozwoloną listę składników, producenci win wciąż czekają na konkretne zalecenia od UE. Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem UE 2019/934, dopuszcza się 23 substancje jako dodatki do produkcji wina. Są to między innymi regulatory kwasowości, konserwanty i przeciwutleniacze, środki stabilizujące i gazy.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

drupa zaprasza do Düsseldorfu

My wszyscy kreujemy właśnie 2024 rok. W niekończących się obszarach branży poligraficznej i medialnej znajduje się magiczne miejsce, które przyciąga wszystkich przedstawicieli i reprezentantów branży. Miejsce to nazywa się Düsseldorf gdzie od 28 maja do 7 czerwca odbędzie się centrum Galaktyki Gutenberga. Po długich ośmiu latach spotykamy się ponownie na drupie, żadna pandemia nie zakłóci tego wydarzenia tak, jak cztery lata temu… tym razem drupa się odbędzie!

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty