Kalendarium

13-15.11.2024 · TAROPAK, Poznań

04-06.12.2024 · Labeling-Tech Poland

28-31.01.2025 · RemaDays, Nadarzyn

06-09.05.2025 · Fespa, Berlin

AI napędza wzrost gospodarczy. Manufacturing Vision Study 2024

Zebra Technologies Corporation, dostawca rozwiązań cyfrowych umożliwiających przedsiębiorstwom inteligentne łączenie danych, zasobów i ludzi, ogłosił dziś wyniki badania Manufacturing Vision Study 2024. Badanie wykazało, że 54 procent producentów w Europie (61 procent na całym świecie) spodziewa się, że do 2029 roku sztuczna inteligencja będzie motorem napędowym wzrostu gospodarczego.

Prognozy wskazują, że wykorzystanie danych będzie decydującym czynnikiem zwiększającym widoczność zasobów w przedsiębiorstwie. Oznacza to wzrost zapotrzebowania na rozwiązania AI.
© Zebra Technologies Corporation

Z przeprowadzonego na zlecenie firmy Zebra Technologies badania wynika, że 37 procent (41 procent na całym świecie) badanych uważa, że AI napędzi wzrost już w 2024 roku. Ponadto aż 92 procent respondentów priorytetowo traktuje transformację cyfrową. Dodając do tego gwałtowny wzrost popularności AI, badanie jasno wskazuje, że producenci dążą do lepszego zarządzania danymi i wykorzystania nowych technologii, które poprawiają widoczność zasobów i jakość w całym procesie produkcyjnym.

Efektywne wykorzystanie danych
Podczas gdy transformacja cyfrowa jest dla producentów priorytetem, osiągnięcie jej wiąże się z wieloma przeszkodami, w tym kosztami i dostępnością siły roboczej, skalowaniem rozwiązań technologicznych oraz zbieżnością technologii informacyjnych i operacyjnych (IT/OT). Widoczność zasobów jest pierwszym krokiem ku transformacji, a wdrożenie sztucznej inteligencji i innych nowych technologii umożliwia producentom skuteczniejsze wykorzystywanie danych do identyfikowania, reagowania i ustalania priorytetów dla poszczególnych wyzwań i projektów. Dzięki temu firmy mogą osiągać rosnącą wydajność w całym procesie produkcyjnym, która może przynieść największe korzyści. „Producenci mają trudności z efektywnym wykorzystaniem swoich danych, dlatego rozumieją, że muszą wdrożyć sztuczną inteligencję i inne cyfrowe rozwiązania technologiczne, aby stworzyć elastyczne i wydajne środowisko produkcyjne. Zebra pomaga firmom z sektora produkcyjnego pracować z technologią w nowy sposób, umożliwiając automatyzację i rozszerzenie przepływów pracy. Ma to na celu stworzenie dobrze połączonej hali produkcyjnej, w której ludzie i technologia współpracują na dużą skalę” powiedział Enrique Herrera, Industry Principal for Manufacturing w Zebra Technologies. Zebra Technologies udostępnia producentom strategiczne informacje i technologie, które umożliwiają poprawę widoczności zasobów, optymalizację jakości i zwiększenie siły roboczej, co przyczynia się do rozwoju połączonej fabryki.

Kluczowe aspekty działań
Chociaż producenci twierdzą, że transformacja cyfrowa jest strategicznym priorytetem, w pełni połączone fabryki wciąż są nieosiągalne. Widoczność zasobów jest kluczowa dla optymalizacji wydajności, produktywności i jakości w hali produkcyjnej, ale istnieje duża luka w tym zakresie. Tylko 15 procent liderów branży produkcyjnej w Europie (16 procent na całym świecie) twierdzi, że monitoruje produkcję w czasie rzeczywistym (WIP) w całym zakładzie. Podczas gdy 57 procent liderów branży produkcyjnej na świecie (49 procent w Europie) spodziewa się zwiększenia widoczności produkcji i całego łańcucha dostaw do 2029 r., jedna trzecia twierdzi, że kluczową przeszkodą w transformacji cyfrowej jest uzgodnienie przez IT i OT planów inwestycyjnych organizacji. Co więcej, 84 procent europejskich liderów branży produkcyjnej (86 procent na świecie) przyznaje, że ma trudności z dotrzymaniem tempa innowacjom technologicznym i bezpieczną integracją urządzeń, czujników i technologii w swoich zakładach, a także łańcuchu dostaw.

Zintegrowane działania
Badanie Zebra Technologies wykazało, że producenci zmieniają swoje strategie rozwoju, integrując pracowników ze sztuczną inteligencją i innymi technologiami, aby w ciągu najbliższych pięciu lat przekształcić produkcję i zbudować wykwalifikowaną siłę roboczą. Niemal trzy czwarte liderów przemysłu produkcyjnego (71 procent w Europie, 73 procent globalnie) planuje przekwalifikowanie pracowników w zakresie umiejętności korzystania z danych i technologii, a siedmiu na dziesięciu (70 procent na świecie w porównaniu do 62 procent w Europie) spodziewa się zwiększyć liczbę pracowników dzięki technologii zwiększającej mobilność. Narzędzia technologiczne wdrażane przez liderów branży produkcyjnej obejmują tablety (54 procent w Europie, 51 procent na świecie), komputery mobilne (54 procent w Europie, 55 procent na świecie) i oprogramowanie do zarządzania pracownikami (57 procent w Europie, 56 procent na świecie). Ponadto, 61 procent liderów branży produkcyjnej planuje wykorzystać ubieralne komputery mobilne mające na celu wsparcie siły roboczej. Producenci, zarówno w obszarze C-Suite, IT i OT rozumieją, że inicjatywy związane z pracą muszą wykraczać poza poprawę wydajności i produktywności pracowników dzięki technologii. Sześciu na dziesięciu liderów uznaje ciągły rozwój (61 procent w Europie, 65 procent na świecie), przekwalifikowanie/upskilling (66 procent w Europie, 65 procent na świecie) i rozwój ścieżki kariery (63 procent w Europie, 62 procent na świecie) za wysoki priorytet dla swoich organizacji.

Optymalizacji jakości
Dążenie do jak najwyższej jakości nasiliło się, ponieważ producenci we wszystkich segmentach muszą osiągać więcej przy mniejszych zasobach. Badanie Zebra Technologies wskazuje, że dla globalnych liderów produkcji najważniejszymi obecnie problemami związanymi z zarządzaniem jakością są widoczność zasobów w czasie rzeczywistym (28 procent w Europie, 33 procent na całym świecie), nadążanie za nowymi standardami i przepisami (28 procent w Europie, 29 procent na całym świecie), integracja danych (26 procent w Europie, 27 procent na całym świecie) oraz utrzymanie identyfikowalności (23 procent w Europie, 27 procent na całym świecie). Plany wdrażania technologii przez liderów branży produkcyjnej uwzględniają te wyzwania. W ciągu najbliższych pięciu lat wielu z nich planuje wdrożyć robotykę (63 procent w Europie, 65 procent na świecie), wizję maszynową (66 procent w Europie i na świecie), identyfikację radiową – RFID (62 procent w Europie, 66 procent na świecie) oraz stacjonarne skanery przemysłowe (53 procent w Europie, 57 procent na świecie). Większość liderów branży produkcyjnej zgadza się, że rozwiązania automatyzujące są wynikiem różnych czynników, w tym potrzebą dostarczania pracownikom zadań o dużym znaczeniu dla organizacji (69 procent w Europie, 70 procent na świecie), zagwarantowanie odpowiedniego poziomu jakości świadczonych usług (69 procent w Europie i na świecie) oraz zwiększenie elastyczności na linii produkcyjnej (63 procent w Europie, 64 procent na świecie).

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

drupa zaprasza do Düsseldorfu

My wszyscy kreujemy właśnie 2024 rok. W niekończących się obszarach branży poligraficznej i medialnej znajduje się magiczne miejsce, które przyciąga wszystkich przedstawicieli i reprezentantów branży. Miejsce to nazywa się Düsseldorf gdzie od 28 maja do 7 czerwca odbędzie się centrum Galaktyki Gutenberga. Po długich ośmiu latach spotykamy się ponownie na drupie, żadna pandemia nie zakłóci tego wydarzenia tak, jak cztery lata temu… tym razem drupa się odbędzie!

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty