Kalendarium

11-13.01.2022 · Viscom, Duesseldorf

16-18.02.2022 · Rema Days, Nadarzyn

15-17.03.2022 · InPrint, Monachium

26-29.04.2022 · Labelexpo, Bruksela

31.05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

Biblioteka

Mówi się, że „apetyt rośnie w miarę jedzenia”. Z pewnością będzie on jeszcze większy, po zapoznaniu się z przepisami znanych poligrafów, których sekretne recepty na małe co nieco zebrano w książce „Kuchnia poligrafów, czyli Moich Przyjaciół i moja”. Pomysłodawcą i zarazem redaktorem publikacji jest Stefan Jakucewicz. • Świecą w ciemności
 • Dostawca usług poligraficznych Schätzl Druck & Medien i słoweńska firma Hooray Studios nadają spersonalizowanym książkom dla dzieci nowy wymiar: dzięki książce „Blask w ciemności” mały czytelnik, oprócz zwykłej opowieści, może odkryć ukrytą historię, która świeci w ciemności.

  więcej »
 • Błędy w drukowaniu offsetowym a wady papieru
 • Kolejna książka Stefana Jakucewicza pod tytułem „Błędy w drukowaniu offsetowym a wady papieru” ukazała się nakładem warszawskiego wydawnictwa Adamantan s.c. Autor, który ma już na swoim koncie dziesiątki publikacji traktujących o papierze – podłożu, bez którego nawet dziś, w drugiej dekadzie XXI wieku trudno nam się obyć – postanowił tym razem zająć się wadami nośnika jako przyczyną powstawania błędów w druku offsetowym.

  więcej »
 • Papier do drukowania – właściwości i rodzaje
 • Nakładem Michael Huber Polska ukazała się kolejna książka Stefana Jakucewicza. Publikacja „Papier do drukowania – właściwości i rodzaje” została pomyślana jako vademecum traktujące o właściwościach papieru stosowanego w poligrafii, głównie w procesach drukowania. Jak podkreśla Autor we wstępie do książki, w toku prac nad publikacją starał się nie korzystać z materiałów starszych niż dziesięć lat.

  więcej »
 • Barwy Druku. Offset arkuszowy
 • Napisana z pasją i zaangażowaniem, a przede wszystkim w każdym calu profesjonalnie. Tak bardzo lakonicznie można powiedzieć o książce Ewy Rajnsz pt. „Barwy druku. Offset arkuszowy”. Kolejna pozycja Michael Huber Polska w sposób niezwykle przejrzysty i kompleksowy traktuje o szeroko pojętych farbach i lakierach do druku, o problemach z nimi związanymi, o barwach i kolorach, a także o roztworach zwilżających, pokazując jednocześnie ich złożoność.

  więcej »
 • Czym jest projektowanie publikacji?
 • Składająca się z trzech części książka Bhaskaran stanowi bliższe przyjrzenie się projektowaniu publikacji poprzez przedstawienie wszystkich aspektów działalności designera. Autorka wskazuje na ogromną różnorodność ich form, budujących w ostatecznym rozrachunku cały proces tworzenia – od projektu, po gotową publikację.

  więcej »
 • Wolda ’08
 • Elementarz w stylu typografii
 • Powszechnie przyjęło się nazywać rozmaite, wyczerpujące merytorycznie kompendia „dla wtajemniczonych” „bibliami” danego tematu. „Elementarz…” wpisuje się ten nurt znakomicie. Już sam początek, wstęp, wskazuje na to, że nic nie będzie tu traktowane w pośpiechu, powierzchownie. Co więcej w słowach autora podchodzącego do typografii, jako integralnej, autonomicznej sztuki, można dostrzec nawet pewną metafizykę.

  więcej »
 • Niewielki słownik typograficzny
 • Kolejna pozycja w serii Biblioteka Typografii. Słownik niewielki z tytułu, zawiera 500 haseł, ograniczając podejmowaną materię do bardziej „typowej” typografii. Segreguje ją na dwie części – znaki pisma oraz terminy, czyli kwestie dotyczące konstrukcji i klasyfikacji znaków i pism. Nie znaczy to, że nie pojawiają się tu w ogóle pojęcia z innych dziedzin, oddziaływujących bezpośrednio na pracę typografa, takich jak skład publikacji i poligrafia.
  Słownik wykłada znaczenia językiem zwięzłym, ale też niestroniącym od terminów fachowych, które dla laika same w sobie mogą wymagać wyjaśnienia. Przy każdym z zagadnień podano angielski odpowiednik, a ich końcowy indeks pozwala na korzystanie z publikacji także przy obsłudze programów anglojęzycznych. Poręczna fachowa publikacja zawierająca usystematyzowany przekaz, aktualna pod względem treści w odniesieniu do bieżących wymagań praktyki.

  więcej »
 • Poligraficzna sztuka kulinarna
 • Mówi się, że „apetyt rośnie w miarę jedzenia”. Z pewnością będzie on jeszcze większy, po zapoznaniu się z przepisami znanych poligrafów, których sekretne recepty na małe co nieco zebrano w książce „Kuchnia poligrafów, czyli Moich Przyjaciół i moja”. Pomysłodawcą i zarazem redaktorem publikacji jest Stefan Jakucewicz.

  więcej »
 • Komentarz miesiąca

  Podcinanie gałęzi na której się siedzi

  Ostatnie podwyżki cen papieru, od 100 do 150 euro za tonę, spowodowane wzrostem cen energii, doprowadziły do przebrania się miarki. Zwłaszcza, że podwyżki te dotyczą również już istniejących umów. Obecne wzrosty cen, przyćmiewają wszystkie dotychczas znane podwyżki. Uderza nie tylko wysokość podwyżki ale również czas jej wejścia w życie.

  Irytujące jest również to, że wzrost cen dotyka nie tylko towarów już zamówionych lub już wyprodukowanych ale dotyczy również istniejących kontraktów.

  Reklama

  Ankieta

  Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

  Jest zdecydowanie lepiej
  Ciągle jest ciężko
  Najgorsze jeszcze przed nami
  W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

  Ogłoszenia

  Stanowisko:
  Region:
  zobaczy wszystkie oferty