Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Księstwo Postpressu

Data publikacji: grudzień 2010

W dniach od 20 września do 1 października br. w fabryce Heidelberga w Lipsku miało miejsce Postpress Commercial Days, w którym wzięło udział ponad 500 klientów firmy. Producent zaprezentował wszystkie nowości na obszarze rozwiązań introligatorskich, które pokazane zostały na tegorocznych targach Ipex. Szczególną uwagę poświęcono takim zagadnieniom, jak: ekologia, zróżnicowanie oferty, małe nakłady oraz Lean Manufacturing.

 

Tekst: Michael Seidl

 

Graffiti umieszczone przy wejściu na halę produkcyjną informuje o długiej historii zakładów w Lipsku.

Jeszcze tylko soczysta zieleń hali produkcyjnej i pomalowane na ten sam kolor okiennice oraz niektóre z zachowanych elementów konstrukcyjnych wskazują na długą historię zakładu Brehmer, obecnie należącego do firmy Heidelberg. Wraz ze zmianą właściciela i nazwy, w fabryce zagościła – używając określenia niemieckiego koncernu – „introligatorska pasja”. Region Lipsk charakteryzuje wyjątkowa historia związana z przemysłem. Na każdym kroku daje się tu odczuć nieprzeciętna miłość do techniki, a ściślej ujmując, do budowy maszyn. Miasto to jest zatem idealnym miejscem dla rozwoju biznesu. Również Heidelberg słynie z zamiłowania do techniki, nieustannie sięgając do tradycji sprzed lat. W strategii firmy mnóstwo jest pozytywnej energii, siły i olbrzymiej chęci do działania, których nie da się zwyczajnie kupić. Jest to cecha, którą przedsiębiorstwo musi sobie wypracować na przestrzeni wielu lat. Najlepszym tego przykładem jest nowe urządzenie do oprawy klejonej Eurobind Pro, po raz pierwszy zaprezentowane szerszej publiczności z okazji Commercial Days, które swoją światową premierę miało w maju w Birmingham.
Goście Heidelberga mogli osobiście doświadczyć podczas praktycznych pokazów, jak zintegrowany workflow bazujące na systemie Prinect Postpress Manager może przyczynić się do wzrostu produktywności oraz zapewnić większą transparentność w gromadzeniu i przetwarzaniu danych. Można tego dokonać na przykład poprzez bezpośrednie połączenie złamywarki Stahlfolder KH 82 z systemem tnącym L-R-137-T lub, używając terminalu danych, z maszyną Kama ProFold 74.
Wspólnie z firmą Hunkeler pokazano w Lipsku również inne rozwiązania, między innymi złamywak inline Stahlfolder, który można zintegrować z linią produkcyjną mailingów i gazet. „Heidelberg oferuje najszersze spektrum rozwiązań poligraficznych z uwzględnieniem prepressu, druku i introligatorni, jako integralnych części całościowego procesu produkcyjnego”, wyjaśnia Stephan Plenz, członek zarządu firmy Heidelberg, odpowiedzialny za Dział Urządzeń. Jego zdaniem, obecnie zanotować można około 80-procentowy wzrost wielkości rynku począwszy od roku 2008 w sektorach Sheetfeld-Offset i Postpress Commercial. Ogólnie rzecz ujmując, druk w dalszym ciągu się umacnia – wzrost w skali światowej wynosi około 1,6 proc. „Na każdy trend w obróbce po druku odpowiadamy odpowiednim rozwiązaniem, a tym samym umacniamy swoją pozycję na rynku i dajemy naszym klientom możliwość bycia konkurencyjnymi” – dodaje Plenz. – „Dziś nie trudno dostrzec, że rynek zmierza w kierunku automatyzacji, uprzemysłowienia oraz koncepcji Lean Manufacturing, przy jednoczesnym skróceniu czasu przezbrojenia maszyn i minimalizacji ilości makulatury”. Faktem jest, że druk cyfrowy w bardzo małych nakładach gwałtownie zyskuje na popularności, czego przykładem jest chociażby rynek fotoalbumów. Właśnie w tym obszarze Heidelberg oferuje nowoczesne urządzenia do oprawy klejonej, które – dzięki możliwości zastosowania różnych wariantów oprawy miękkiej – pozwalają na osiągnięcie wartości dodanej produktu.

 

Fabryka Heidelberga w Lipsku.

W parze z ekologią
Przy opracowywaniu i wprowadzaniu na rynek każdej innowacji należy zawsze mieć na względzie kwestie związane z ochroną środowiska, a także ekonomiczny aspekt produkcji. Tylko wówczas można wyraźnie minimalizować ilość makulatury. Cel ten da się osiągnąć również dzięki urządzeniu Stahlfolder KH 82, które podczas złamywania redukuje ilość makulatury średnio z 30 do 20 arkuszy na jedno zlecenie. Jest to równoznaczne z zaoszczędzeniem około 2,5 ton papieru i 3,7 ton CO2 rocznie. Z kolei linia do oprawy zeszytowej Stitchmaster ST 450 wyróżnia się dzięki mniejszemu zużyciu energii, gdzie wykorzystuje się 30 proc. mniej sprężonego powietrza. Natomiast opcjonalny moduł tnący zastosowany w Eurobind Pro zmniejsza ilość powstawania szkodliwych substancji. Zamiast 40 ton pyłu papierowego można w skali roku zebrać taką samą ilość resztek papieru, które następnie poddawane są recyklingowi.
Rosnące wymagania klientów, dotyczące zróżnicowania produkcji, można zrealizować poprzez personalizowany mailing bezpośredni za pomocą systemu Stahlfolder Flexomailer lub dzięki zastosowaniu wysoce wydajnej linii do oprawy klejonej Eurobind. Podobnie jak w przypadku maszyn drukarskich, również podczas prac introligatorskich ważnym czynnikiem jest szybka zmiana zlecenia. W przypadku postpressu jest to jednak znacznie trudniejsze i bardziej czasochłonne zadanie, związane z przestawieniem wariantu oprawy.

 

Modułowa konstrukcja maszyny Eurobind Pro sprawdza się w każdym zakładzie.

Różnorodność i specjalizacja
Elastyczność i duże możliwości dostosowania się do potrzeb klientów to bardzo istotne kryteria, zwłaszcza w umacniającym się segmencie produktów klejonych. Modułowa konstrukcja Eurobind Pro sprawia, że użytkownik sam może dobrać odpowiednie komponenty. W zależności od zapotrzebowania, klient ma możliwość wyboru dowolnego wyposażenia opcjonalnego i dodatkowego, m.in. od 4 do 32 samonakładaków, wykładania arkuszy typu Criss-Cross, a także aplikacji kleju hotmelt i/lub PUR oraz wielu innych. Co ważne, już zainstalowane urządzenie można w każdej chwili poszerzyć o kolejne moduły wraz z rozwojem firmy.
Krótko mówiąc, Eurobind Pro jest urządzeniem wyjątkowo uniwersalnym, stworzonym specjalnie z myślą o realizacji małych i dużych nakładów oraz standardowych i nietypowych zleceń. Poza tym obsługuje szeroki wachlarz formatów, substratów i rodzajów opraw. Możliwe jest także broszurowanie bezszwowe, jak np. Broszura Szwajcarska i Otabind.
Już dziś Heidelberg oferuje wiele rozwiązań z zakresu obróbki końcowej i zamierza w przyszłości poszerzyć swoje portfolio urządzeń introligatorskich dla systemów cyfrowych. Biorąc pod uwagę produkcję mniejszych nakładów warto dodać, iż w tym obszarze idealnie sprawdzają się Stahlfolder TH 56 oraz Eurobind 600 i 1300.

 

System pakowania zbiorczego Heidelberga usprawnia końcowy proces produkcyjny.

Nowatorskie pakowanie
Heidelberg, jako jedyny do tej pory producent, przedstawił innowacyjną metodę pakowania zbiorczego, zaprojektowaną dla systemów zszywających Stitchmaster ST 350 i Stitchmaster ST 450. Konkretnie chodzi o urządzenie inline, które instaluje się w linii zaraz za maszyną banderolującą i nakładakiem krzyżowym. W taki oto łatwy sposób proces pakowania zostaje zautomatyzowany i następuje znaczny wzrost produktywności, nawet o 300 kartonów na godzinę. Zaletą tego urządzenia jest możliwość odciążenia pracowników, którzy w tym czasie mogą zająć się innymi pracami. Zgodnie z przeprowadzoną analizą szacuje się, że w ciągu godziny możliwe jest zapakowanie w kartony 60 proc. zszytych produktów. Tradycyjny proces pakowania przedstawia się następująco: przy nakładaku krzyżowym stoją maksymalnie dwie osoby, które ręcznie podnoszą stos użytków i wkładają go do pudełka. Następnie zapełniony karton jest zamykany. Natomiast w wypadku pakowania zbiorczego, zaoszczędzony zostaje czas i wyeliminowane wszelkie czasochłonne czynności manualne. Zastosowanie znajdują tutaj głównie pudełka z tektury falistej ze względu na ich lepsze właściwości barierowe. Chronią one użytki przed uszkodzeniem skuteczniej niż jednowarstwowe pudełka z wiekiem. Ponadto łatwo się je otwiera i ponownie zamyka, co umożliwia wielokrotne stosowanie. System pakowania zbiorczego jest dostępny na rynku od listopada br.

 

Centrum technologii
Produkty firmy Heidelberg produkuje się w dwóch niemieckich miejscowościach: w Ludwigsburgu i Lipsku. W Ludwigsburgu, gdzie wytwarzane są maszyny do falcowania, zatrudnionych jest 300 osób. Mniej więcej tyle samo pracowników zatrudnia fabryka w Lipsku, gdzie znajduje się centrum produkcji systemów do zszywania i oprawy. Dużą wagę przykłada się tam do kierunkowego, fachowego kształcenia. Obecnie zawodu uczą się tam 24 młode osoby. „Nasz system kształcenia zawodowego składa się z edukacji zorientowanej na klienta i na kluczowe procesy produkcji. Wiedza ta stanowi nieodzowny element naszego sukcesu”, wyjaśnia Christian Breyer, kierownik zakładu w Lipsku.

 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Witamy w roku drupy 2024…

Trudno w to uwierzyć. Po ośmioletniej przerwie w tym roku targi drupa ponownie odbędą się w Düsseldorfie. Oczekiwania są wielkie, ale w branży wciąż niewiele słychać.

 

Jeśli pamiętacie, jakie było typowe „uczucie mrowienia” w okresach poprzedzających poprzednie drupy w ostatnich latach, w porównaniu z tą drupą jest ono właściwie prawie zerowe. „Działanie jak zwykle” jest na porządku dziennym i tak postępują firmy. Niewiele już firm zaprasza przedstawicieli mediów na dobrze zorganizowane i merytoryczne konferencje prasowe i prezentacje z odpowiednim wyprzedzeniem przed targami, aby zaprezentować wspaniałe wieści o nowych produktach. Oszczędza to wysiłek organizacyjny, a przede wszystkim koszty podróży.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty