Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Hybrydowe zaskoczenie. Innowacje KBA.

Data publikacji: czerwiec 2012

Również dla firmy KBA targi drupa były okazją do tego, by zaprezentować owoce swojej długoletniej pracy nad rozwojem maszyn poligraficznych nowej generacji. Producent wysokiej klasy systemów offsetowych i tym razem pokazał przemyślane rozwiązania, które wnoszą wiele nowego do branży druku.

 

Tekst: Michael Seidl

 
Nowa wieża lakierująca z jednoczesną wymianą form DriveTronic SFC oraz system wymiany tulei wałków aniloksowych AniSleeve – to komponenty, które znacznie usprawniają druk.

Celem KBA było zdefiniowanie nowego punktu odniesienia w wielkoformatowym druku offsetowym. Najnowsza generacja maszyn Rapida Jumbo miała na drupie swoją oficjalną premierę. Pokazano sześciokolorowy model Rapida 145 z nową wieżą lakierującą, potrójnym systemem wykładania i automatyczną logistyką stosu. Maksymalny format zadruku wynosi 105 x 145 cm, prędkość druku to 17 tys. ark./godz. (15 tys. przy druku z systemem odwracania arkusza). Maszynę Rapida 145 wyposażono w wiele opcji i modułów znanych z pełnoformatowego modelu Rapida 106. Są wśród nich: system nakładania bez marki bocznej DriveTronic SIS, system bezpośredniego napędu cylindrów DriveTronic SPC pozwalający na jednoczesną wymianę form drukowych, system synchronicznego mycia CleanTronic Synchro, nowy program szybkiego mycia układu nadawania farby CleanTronic ReInk, nowa wieża lakierująca z jednoczesną wymianą form DriveTronic SFC oraz system wymiany tulei wałków aniloksowych AniSleeve. Inne opcje automatyzujące produkcję, w jakie wyposażono maszynę Rapida 145, to konsola ErgoTronic, systemy kontroli jakości kolorystycznej i pomiaru barw QualiTronic ColorControl oraz oszczędzająca energię suszarka VariDry Blue. Ostatni ze wspomnianych komponentów ma być w przyszłości dostępny także w maszynach średnioformatowych.

 

Rapida 105 z modułem inkjetowym

Na targach prezentowano również maszynę Rapida 105, która należy do całkowicie nowej serii systemów średnioformatowych. Urządzenie powstało na bazie modelu Rapida 106, ale zostało wzbogacone o wiele opcji automatyzujących produkcję. Na drupie producent pokazał specjalną wersję modelu Rapida 105, która drukuje z prędkością wyższą niż standardowa (17 tys. ark./godz. zamiast 16,5 tys.). Maszyna posiada system odwracania arkusza typu 4/4. Na targach zaprezentowano jej hybrydową wersję, w której połączono dwie technologie: offsetową i inkjetową.

Tak skonfigurowany system posiadał pięć konwencjonalnych (offsetowych) zespołów drukujących i jedną wieżę lakierującą, jak również dwa moduły inkjetowe Delta 105iUV firmy Atlantic Zeiser, pozwalające na produkcję spersonalizowaną i nadrukowywanie kodów. W urządzeniu można zainstalować maksymalnie osiem głowic inkjetowych. Z myślą o drukarniach opakowaniowych zastosowano tu system inspekcji arkusza QualiTronic Mark. Za sprawą systemu AirTronic Drum arkusz prowadzony pod głowicą inkjetową jest przytrzymywany próżniowo przez cylinder ssący, co pozwala na instalację modułu inkjetowego w odległości zaledwie 1 mm od arkusza. Co więcej, system suszący UV-LED sprawia, że użytki wychodzą z maszyny gotowe do bezpośredniej obróbki końcowej.

Maszynę Rapida 145 wyposażono w wiele opcji i modułów znanych z pełnoformatowego modelu Rapida 106, jak na przykład system nakładania bez marki bocznej DriveTronic SIS.

Istnieje wiele możliwości zastosowania modułów inkjetowych w offsetowych maszynach arkuszowych. Jednym z przykładów jest oznaczanie arkuszy przeznaczonych do kontroli za pomocą systemu atramentowego alphaJET-tempo produkowanego przez firmę KBA-Metronic. Ciekawą możliwością jest również nadruk zabezpieczeń w postaci kodów kreskowych, numerycznych i kodów QR lub kombinacji różnych typów oznakowań. Jeśli chodzi o przykładowe aplikacje, hybrydowa wersja maszyny offsetowej KBA sprawdzi się w produkcji druków z zabezpieczeniami, opakowań, etykiet czy kuponów loteryjnych. Urządzenie może drukować na różnych mediach: powlekanych, laminowanych, błyszczących i niewsiąkliwych.

 

betaJET do znakowania

Wchodząca w skład grupy KBA firma KBA-MePrint, która zajmuje się rozwojem technologii cyfrowego i analogowego znakowania, pokazała na drupie swoje nowe rozwiązanie przeznaczone dla producentów opakowań. Rozwiązanie pod nazwą betaJET to termiczny system inkjetowy przeznaczony do instalacji w systemach udaFORMAXX. System betaJET sprawdzi się w znakowaniu produktów dla sektorów, które mają na uwadze zabezpieczenie opakowań przed sfałszowaniem, jak na przykład branża farmaceutyczna.

 
 

 

 

 
 
 
 

 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Witamy w roku drupy 2024…

Trudno w to uwierzyć. Po ośmioletniej przerwie w tym roku targi drupa ponownie odbędą się w Düsseldorfie. Oczekiwania są wielkie, ale w branży wciąż niewiele słychać.

 

Jeśli pamiętacie, jakie było typowe „uczucie mrowienia” w okresach poprzedzających poprzednie drupy w ostatnich latach, w porównaniu z tą drupą jest ono właściwie prawie zerowe. „Działanie jak zwykle” jest na porządku dziennym i tak postępują firmy. Niewiele już firm zaprasza przedstawicieli mediów na dobrze zorganizowane i merytoryczne konferencje prasowe i prezentacje z odpowiednim wyprzedzeniem przed targami, aby zaprezentować wspaniałe wieści o nowych produktach. Oszczędza to wysiłek organizacyjny, a przede wszystkim koszty podróży.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty