Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Karty na stół. Premierowa instalacja Kongsberg i-XE10 Auto.

Data publikacji: luty 2013

Stołowe plotery tnąco-bigujące Kongsberg produkcji firmy Esko to bezsprzecznie najlepsze w tej kategorii urządzenia na rynku. Niewątpliwym atutem marki Kongsberg jest ponad 20-letnia tradycja w konstruowaniu tego typu maszyn. Liczba zainstalowanych w Polsce ploterów Kongsberg w ostatnich latach przekroczyła 100 egzemplarzy, a zdecydowana większość z nich (ok. 90 proc.) nadal pracuje, co jest świadectwem ich trwałości i niezawodności.

 

Kongsberg i-XE10 Auto posiada obszar pracy o wymiarach 800 x 660 mm. Maksymalny format obrabianego arkusza wynosi 800 x 1100 mm. Ploter pracuje z prędkością 80 m/min.

Przez wiele lat głównym odbiorcą tych urządzeń byli producenci z branży opakowaniowej, a w szczególności przetwórcy tektury falistej. W ostatnich latach coraz więcej ploterów Kongsberg trafia też do klientów z branży Sign & Display. Rosnące zainteresowanie producentów reklam tym rozwiązaniem wiąże się z istotnymi modyfikacjami w konstrukcji maszyn. Zastosowane w nich innowacyjne rozwiązania polepszają funkcjonalność, szybkość i precyzję pracy. Sprawia to, że plotery tej marki są traktowane jako w pełni wartościowe urządzenia przemysłowe dla producentów z branży reklamowej.

Ploter Kongsberg i-XE10 Auto został wprowadzony do sprzedaży w 2010 roku. Jest on najmniejszym ploterem tnącym Esko oraz najszybszym na świecie w kategorii stołowych ploterów tnących. W porównaniu z obecnymi na polskim rynku konkurencyjnymi ploterami jego prędkość pracy jest średnio ponad dwa razy większa. Jest to rozwiązanie przeznaczone w głównej mierze do obróbki po druku w drukarniach cyfrowych, oraz mało- i średnioformatowych drukarniach offsetowych przy produkcji gadżetów reklamowych, opakowań i etykiet klasy premium, a także spersonalizowanych druków wymagających wysokiej jakości wykończenia. Przy niskich i średnich nakładach jest to zdecydowanie lepsza i tańsza alternatywa niż tradycyjna technologia oparta na sztancowaniu wykrojnikiem. Istotnym atutem tego plotera jest szeroki zakres obrabianych materiałów – oprócz papieru, tektur litych i falistych, można na nim obrabiać tworzywa sztuczne, np. folie samoprzylepne, folie magnetyczne, arkusze PVC, pleksi, poliwęglanu itp.

 

Pierwszy użytkownik

Premierowa instalacja plotera Kongsberg i-XE10 Auto miała miejsce w listopadzie 2012 roku w drukarni D&D z Gliwic. W finansowaniu urządzenia pomogła UE za sprawą Regionalnego Programu Operacyjnego. Ploter został zainstalowany przez autoryzowanego dealera firmy Esko, firmę DM System z Krakowa. Firma D&D to marka znana i ceniona na polskim rynku poligraficznym. Istnieje i prężnie rozwija się od 1994 roku. Jej profil produkcji to przede wszystkim druk cyfrowy najwyższej jakości. Istotnym wydarzeniem w rozwoju firmy było wprowadzenie w 2002 roku unikalnego w skali światowej sytemu web-to-print. Wprawdzie już od kilku lat do wykańczania po druku drukarnia D&D używała plotera tnącego, ale rosnące potrzeby skłoniły ją do inwestycji w prawdziwie produkcyjny system i wybór padł oczywiście na najnowszy i najszybszy model Kongsberga. Opinia osób związanych z obsługą tego plotera w drukarni D&D jest jednoznaczna: „Praca na Kongsbergu jest łatwa i przyjemna. Ploter jest niesamowicie precyzyjny i dokładny, a przy tym bardzo szybki. Ogólne wrażenia z dotychczasowej obsługi są jak najbardziej pozytywne. Jedyne, czego można sobie życzyć, to dalszej bezawaryjnej pracy tego urządzenia”.

Obszar pracy plotera Kongsberg i-XE10 Auto to 800 x 660 mm, a maksymalny format obrabianego arkusza z wyłączoną funkcją auto – 800 x 1100 mm. Ploter charakteryzuje się wysoką prędkością cięcia na poziomie 80 m/min i przyspieszeniem ruchu głowicy tnącej do 12 m/s. Spośród innych innowacyjnych i unikalnych funkcji plotera Kongsberg i-XE10 Auto należy wymienić:

  • szeroki wybór narzędzi do cięcia i bigowania dostosowanych do specyficznych własności obrabianych materiałów, takich jak PVC, polipropylen, tektura, papier, arkusze folii oraz inne materiały stosowane w druku i reklamie;
  • automatyczny podajnik arkuszy – doskonałe rozwiązanie dla seryjnej produkcji, może podawać arkusze z jednej lub dwóch palet równolegle;
  • automatyczny odbiornik arkusza z separacją i odrzuceniem odpadu z arkusza (wycięte przedmioty są zbierane na automatycznie podnoszonym stole);
  • system i-Cut Vision – w pełni automatycznie lokalizuje położenie paserów na obrazie, co pozwala na szybkie oraz dokładne wycięcie uprzednio zadrukowanych materiałów (system ten potrafi nawet dopasować ścieżkę cięcia do lokalnych deformacji materiałów elastycznych, takich jak np. flagi i elastyczne folie);
  • szybką wymianę oprzyrządowania w trakcie pracy – narzędzia po zamontowaniu są automatycznie rozpoznawane i gotowe do pracy.

Dzięki tym parametrom maszyna wyznacza nowe standardy dla ploterów tnących i po raz kolejny podnosi poprzeczkę do poziomu trudnego do osiągnięcia dla konkurencji. Reasumując, ploter Kongsberg i-XE10 Auto jest idealnym rozwiązaniem dla drukarni cyfrowych oraz offsetowych, które stawiają na nisko- i średnionakładową produkcję wysokiej jakości druków. Więcej informacji na temat plotera mogą Państwo znaleźć na stronie www.plotery-tnace.pl.

 

 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Witamy w roku drupy 2024…

Trudno w to uwierzyć. Po ośmioletniej przerwie w tym roku targi drupa ponownie odbędą się w Düsseldorfie. Oczekiwania są wielkie, ale w branży wciąż niewiele słychać.

 

Jeśli pamiętacie, jakie było typowe „uczucie mrowienia” w okresach poprzedzających poprzednie drupy w ostatnich latach, w porównaniu z tą drupą jest ono właściwie prawie zerowe. „Działanie jak zwykle” jest na porządku dziennym i tak postępują firmy. Niewiele już firm zaprasza przedstawicieli mediów na dobrze zorganizowane i merytoryczne konferencje prasowe i prezentacje z odpowiednim wyprzedzeniem przed targami, aby zaprezentować wspaniałe wieści o nowych produktach. Oszczędza to wysiłek organizacyjny, a przede wszystkim koszty podróży.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty