Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Maszyna, która dojrzewa

Data publikacji: kwiecień 2011

 

Konstruktorzy maszyn drukujących wciąż potrafią zaskakiwać pomysłowością. Przykładem jest KBA Rapida 106, która od czasu swojej premiery rynkowej na targach drupa 2008, przechodzi nieustanny proces technologicznego udoskonalania. Kolejne pakiety oprogramowania, wzbogacone funkcje w części nakładania i wykładania oraz szerokie spektrum dodatkowych systemów uczyniły z niej „mistrza świata w czasie narządu” i jednocześnie najbardziej wydajną maszynę w swojej klasie produktowej. Co dziś ma do zaoferowania KBA Rapida 106?

 

© KBA

 

Konsola ErgoTronic jest dostępna w kilku wersjach o różnym stopniu automatyzacji.

System DriveTronic SIS (Sensoric Infeed System), choć nie jest zupełnie nowym rozwiązaniem, to wciąż unikalnym w skali całego rynku. Nie wymaga on żadnego wstępnego przygotowania, w związku z tym nie występują błędy w zakresie ustawiania tj. dociągania arkusza oraz rysowania szczególnie wrażliwych podłoży drukowych. Tryb jego pracy jest niezwykle prosty: czujnik określa boczną pozycję arkusza znajdującego się na stole spływowym, a kiedy arkusz zbliża się do punktu przekazania do pierwszego zespołu drukującego, listwa z łapkami na bębnie przekazującym dostosowuje jego pozycję zgodnie z ustawieniami z konsoli operatora. Margines marki bocznej wynosi tu +/- 5 mm. Transport arkusza w linii nakładania jest wspierany przez próżniowe elementy napędowe, co zapewnia jego spokojne prowadzenie aż do marek przednich.

 

Niezależny napęd cylindrów płytowych
W systemie niezależnego napędu cylindrów płytowych DriveTronic SPC (Simultaneous Plate Change) każdy cylinder posiada osobny napęd, co oznacza eliminację sprzęgieł i innych dodatkowych napędów. Wyeliminowanie mechanizmu łączącego cylinder płytowy i główną jednostkę napędową umożliwia jednoczesną realizację niemal wszystkich procesów narządzania maszyny KBA Rapida. To zaś oznacza znaczące oszczędności czasowe. Ponieważ procesy zachodzą równolegle, czas niezbędny na wymianę płyt nie jest już uwzględniany w kalkulacji zlecenia: wynosi on zero sekund, niezależnie od liczby zespołów drukujących. We współpracy z wysokowydajnym systemem mycia CleanTronic Synchro, system DriveTronic SPC pozwala na pełne wykorzystanie potencjału technologii niezależnych napędów.

 

© KBA

 

System DriveTronic SIS, choć nie jest zupełnie nowym rozwiązaniem, to wciąż unikalnym w skali całego rynku.

Jednoczesne mycie
CleanTronic Synchro to dwuelementowy system mycia. Obciągi gumowe myte są w części umieszczonej nad cylindrem dociskowym, do której jest bardzo łatwy dostęp. Druga część systemu mycia znajduje się pod cylindrem dociskowym i może zostać łatwo i szybko wyjęta z maszyny za pośrednictwem specjalnych szyn. Programy mycia dla każdego zespołu drukującego mogą być dobierane indywidualnie. Dzięki systemowi CleanTronic Synchro, procesy mycia i wymiany płyt mogą odbywać się w tym samym czasie.

 

Wstępne pasowanie i nie tylko
KBA DriveTronic Plate-Ident to kolejne ulepszenie wprowadzone w maszynie KBA Rapida 106. Jest to element automatyzujący jej pracę przy użyciu wielu funkcji. Pierwsza z nich pozwala na rozpoznawanie otworów pasowania z formy drukowej. Bardzo często, w przypadku gdy płyta nie jest właściwie spozycjonowana (co może wynikać z błędnie wykonanego kołkowania lub odchyleń w powłoce gumowej), mogą powstawać zakłócenia procesu wymiany form. KBA Rapida 106 to jedyna na rynku maszyna drukująca wyposażona w optyczny system rozpoznawania otworów pasowania. Dwie kamery, umieszczone na każdym z uchwytów płyty, rozpoznają – za pomocą znaków pasowania – jej umieszczenie w odniesieniu do otworu pasowania. System zatrzymuje proces wymiany płyt, jeśli przekroczona zostanie granica tolerancji, pozwalając jednak na większą elastyczność niż istniejące rozwiązania.

DriveTronic Plate-Ident to system optyczny, który mierzy pozycję płyty za pomocą znaków pasowania. Dzięki temu mierzone wartości mogą być wykorzystane do wstępnego pasowania. Proces pasowania może być dzięki temu ukończony jeszcze przed uzyskaniem pierwszej odbitki, a w wielu przypadkach nie wymaga żadnych dodatkowych korekt, oszczędzając czas i redukując ilość odpadów.

Przy zakładaniu płyt, zwłaszcza w przypadku tak szybkiej maszyny, jak KBA Rapida 106, może mieć miejsce omyłkowe ich założenie na niewłaściwe zespoły drukujące. DriveTronic Plate-Ident sprawdza zachowane dane zlecenia i porównuje z danymi w konsoli operatora, skanując naświetlony na płycie kod Data-Matrix. System natychmiast rozpoznaje, czy płyta znajduje się we właściwym zespole drukującym i czy została założona jej odpowiednia wersja językowa. Funkcja ta również pomaga uniknąć niepotrzebnych opóźnień w produkcji i zbędnej makulatury rozruchowej.

 

© KBA

 

Forma drukowa z naświetlonymi znakami pasowania i kodem Data-Matrix.

Usprawnienie lakierowania

Koncepcja automatyzacji produkcji zakłada jej maksymalną wszechstronność. W przypadku narządzania maszyny, maksymalna prędkość całego systemu jest równa najwolniejszej jego części. W przypadku wielu maszyn offsetowych „wąskie gardło” stanowi wieża lakierująca. Bardzo często trzeba przeznaczyć cztery bądź pięć minut na wymianę formy do lakierowania, co wpływa na całkowity czas narządzania. Firma KBA zadbała o automatyzację i optymalizację także tego procesu – stworzony przez nią system stał się swego rodzaju punktem odniesienia dla innych rozwiązań rynkowych. Półautomatyczna zmiana form do lakierowania w maszynie KBA Rapida 106 zajmuje niespełna dwie minuty. To zaś oznacza oszczędność rzędu 33,3 proc. w porównaniu z innymi maszynami.

 

Wyższa prędkość
System wykładania KBA AirTronic to nowe rozwiązanie KBA wspomagające wysokowydajną produkcję realizowaną na różnych podłożach. Nowe, aerodynamiczne wózki z łapki optymalizują przepływ powietrza, chroniąc przed turbulencjami i redukując ilość niezbędnej energii. Rozmieszczenie i kształt dysz znajdujących się w systemie prowadzenia arkusza zostały zoptymalizowane w zakresie pomiarów przepływu. Dynamiczny hamulec spowalnia przepływ nawet najlżejszych arkuszy, gwarantując właściwe ułożenie stosu na wykładaniu. Automatyczne pozycjonowanie pierścieni ssących eliminuje konieczność ręcznej interwencji operatora. Poprzez znaczącą redukcję ilości powietrza niezbędnego do całego procesu, firma KBA zredukowała też ilość powietrza znajdującego się w stosie. Co więcej, wszystkie cyfrowo sterowane funkcje mogą być wstępnie ustawiane i zapisywane. Operator może wstępnie ustawić strumień powietrza wdmuchiwanego do systemu AirTronic na podstawie informacji o podłożach uzyskanych z bazy danych.

 

© KBA

 

Dynamiczny system hamowania arkuszy w systemie wykładania.

Stabilna jakość
W celu optymalnego wykorzystania potencjału, jaki oferuje maszyna Rapida 106, firma KBA zaleca stosowanie systemu kontroli kolorystycznej QualiTronic, który w przypadku maszyn z systemem odwracania arkusza mierzy gęstości wszystkich arkuszy przy pełnej prędkości produkcyjnej i po obu stronach arkusza (przed i po odwracaniu). Wartości z dziesięciu kolejnych arkuszy stanowią punkt referencyjny dla automatycznej kontroli ustawienia kałamarzy farbowych. Za sprawą systemu QualiTronic, czasochłonne porównywanie metodą ręczną odchodzi do przeszłości.

 

Kontrola i koordynacja
Operator maszyny KBA Rapida 106 ma do dyspozycji konsolę ErgoTronic, która zapewnia mu podgląd wszystkich funkcji. Indywidualne, przyjazne dla użytkownika menu dodatkowo wspomaga intuicyjną nawigację. Program automatycznej zmiany zleceń obsługuje i koordynuje cały proces narządzania – a wszystko za pomocą jednego przycisku. Opcja zdalnej diagnozy daje operatorowi poczucie, że jego maszyna znajduje się pod stałą opieką specjalistów z zakładów KBA w Radebeul. KBA Rapida 106 jest dostępna w szerokiej gamie konfiguracji aż do 16 zespołów drukujących, lakierujących i suszących i może zostać wyposażona w liczne opcje automatyzujące jej pracę.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

drupa zaprasza do Düsseldorfu

My wszyscy kreujemy właśnie 2024 rok. W niekończących się obszarach branży poligraficznej i medialnej znajduje się magiczne miejsce, które przyciąga wszystkich przedstawicieli i reprezentantów branży. Miejsce to nazywa się Düsseldorf gdzie od 28 maja do 7 czerwca odbędzie się centrum Galaktyki Gutenberga. Po długich ośmiu latach spotykamy się ponownie na drupie, żadna pandemia nie zakłóci tego wydarzenia tak, jak cztery lata temu… tym razem drupa się odbędzie!

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty