Kalendarium

20-23.04.2021 · drupa on-line

18-20.05.2021 · Viscom, Duesseldorf

22-24.06.2021 · InPrint, Monachium

12-15.09.2021 · Fespa, Amsterdam

21-24.09.2021 · Labelexpo, Bruksela

Zielona masa. Papiery ekologiczne.

Data publikacji: styczeń 2012

„W chwili obecnej daje się zauważyć wzrastający trend coraz szerszego wykorzystywania mas z odzysku (…) do produkcji papierów przeznaczonych do drukowania” – pisze Stefan Jakucewicz, guru branży papierniczej, w swojej książce „Papier do drukowania. Właściwości i rodzaje”. Jak zauważa Jakucewicz, stosowanie masy makulaturowej będzie coraz powszechniejsze, gdyż papier recyklingowy nie ustępuje jakością podłożom z masy drzewnej. Obecnie silną pozycję na rynku ma również papier produkowany z drewna z certyfikowanych upraw leśnych (PEFC/FSC), który zyskał popularność wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej producentów i konsumentów. Na łamach naszego magazynu prezentujemy Państwu wybrane papiery ekologiczne (obu typów) z oferty polskich dystrybutorów.

 
Opracował: Jacek Golicz
 
Papier Munken Pure jest jednym z sześciu modeli z kolekcji papierów ozdobnych Munken Design.
Munken Design

Munken Pure, Munken Pure Rough, Munken Lynx, Munken Lynx Rough, Munken Polar oraz Munken Polar Rough to sześć rodzajów papieru w trzech odcieniach i o dwóch wykończeniach powierzchni – szorstkiej i gładkiej. Zaprojektowane zostały specjalnie z myślą o wielobarwnym druku offsetowym. Wyjątkowo szeroki zakres gramatur daje niemal nieograniczone pole ich wykorzystania. Można je z powodzeniem stosować do druku wysokiej jakości materiałów reklamowych, albumów, katalogów, czasopism, druków firmowych, periodyków oraz książek. Obok techniki offsetowej świetnie nadają się do druku laserowego i cyfrowego, również po uprzednim wykonaniu nadruku offsetowego. Można je także stosować w drukarkach atramentowych. Wszystkie papiery Munken Design dostępne są z certyfikatem FSC lub PEFC. Dystrybucja: Europapier-Impap.

 

Papiery z serii Nautilus są w 100 proc. wyprodukowane z makulatury.

Nautilus
Nautilus Universal i Nautilus Super White to papiery w 100 proc. recyklingowe. Nautilus Universal ma naturalny odcień niewybielanego papieru recyklingowego, Nautilus Super White, mimo że całkowicie wyprodukowany z makulatury, osiąga białość wyższą od standardowego offsetu. Papiery można stosować zarówno do zadruku offsetowego, jak i cyfrowego i preprintu. Szeroka gama dostępnych gramatur – od 70 do 250 g/m2, gwarantuje dużą różnorodność zastosowań. Papiery Nautilus są odpowiednie do druku katalogów, broszur, książek, materiałów reklamowych oraz produkcji kopert. Dystrybucja: Europapier-Impap i Igepa Polska (z końcem 2011 roku).

 

Papier Options jest produkowany przy użyciu energii wiatrowej.

Mohawk Via i Mohawk Options
Mohawk Options umożliwia wysoką jakość pełnokolorowych wydruków. Trzy odcienie bieli dodają wyrazu materiałom marketingowym, raportom rocznym, podręcznikom i projektom identyfikacyjnym. Papier idealnie nadaje się do projektów składających się z wielu komponentów, wyprodukowanych na maszynach cyfrowych i offsetowych. Papier Options uzyskał certyfikat FSC; produkowany jest przy użyciu energii wiatrowej. Mohawk Via to kompleksowa i ekonomiczna kolekcja papierów o różnych rodzajach wykończenia – smooth, linen, felt i laid – która charakteryzuje się bardzo bogatą gamą odcieni oraz doskonałą jakością wydruku. Papiery Via produkowane są przy użyciu energii wiatrowej. Via Smoth to gładki papier o gramaturze 90 g/m2 w trzech eleganckich wykończeniach powierzchni i ze znakiem wodnym. Papier jest neutralny pod względem emisji CO2 i bezkwasowy. Cechuje go 30-proc. zawartość włókien recyclingowych (z wyjątkiem modelu Pure White). Via Linen to kolekcja papierów o strukturze płótna charakteryzująca się bardzo bogatą gamą odcieni. Z kolei Via Felt to papier o strukturze filcu. Dodatkowym atutem kolekcji są papiery ekologiczne z wtrąceniami. Via Laid to kolekcja podłoży o strukturze żeberkowanej o bogatej gamie odcieni. Dystrybucja: Europapier-Impap.

 

Circle

CIRCLEgloss Premium White - atutami tego papieru są: błyszczące powleczenie oraz wysokie, jak na papier recyclingowy, parametry bieli. Wyśmienicie sprawdza się w druku kolorowym. Szczególnie zalecany jest do druku broszur, kalendarzy, albumów i materiałów firmowych. CIRCLEsilk Premium White – dzięki swojej powierzchni z powleczeniem silk, a także dzięki wysokiej bieli, sprawdza się nawet w tak wymagających pracach, jak katalogi, fotoalbumy i magazyny ilustrowane. CIRCLEmatt White (dotychczasowa nazwa Recymago) cechuje wyjątkowa biel, matowe powleczenie i nieprzezroczystość nawet w niskich gramaturach Papier ten idealnie sprawdza się w druku broszur, poradników, instrukcji obsługi, ulotek i czasopism. CIRCLEoffset Premium White to papier offsetowy, który dzięki wysokiemu poziomowi bieli i szerokiemu spektrum gramatur jest w stanie sprostać wszelkim wyzwaniom w zakresie druku zaproszeń, ulotek i katalogów. CIRCLEoffset White (dotychczasowa nazwa Resaoffset) – matowa, jednolita, niepowlekana powierzchnia w połączeniu z wyjątkową bielą pozwala spełnić wszystkie wymogi w zakresie druku broszur, ulotek, katalogów, instrukcji obsługi i raportów. CIRCLEpreprint Premium White jest przeznaczony do produkcji spersonalizowanych aplikacji, zarówno w druku inkjetowym, jak i laserowym. Szczególnie polecany jest do druku zaproszeń i papeterii firmowej. Dystrybucja: Igepa Polska (od listopada 2011 roku).

 
Papiery Revive 100 produkowane są w 100 proc. z włókien z odzysku, a kolekcja revive 50 zawiera 50-proc. domieszkę włókien pierwotnych.

Revive 100 i revive 50

Kolekcja revive 100 to sztandarowy produkt z oferty papierów revive. Papiery Revive 100 produkowane są w 100 proc. z włókien z odzysku, posiadają certyfikat FSC i mogą zastępować papier z włókien pierwotnych. Model revive 100 White Silk to papier o jedwabistej powierzchni, bielony w procesie PCF bez użycia związków chloru. Dostępny w gramaturach 90-350 g/m2. Model revive 100 White Gloss to powlekany papier o błyszczącej powierzchni oferowany w gramaturach 90-350 g/m2. Papier revive 100 White Uncoated to wysokiej jakości podłoże niepowlekane, które w porównaniach bieli wypada korzystnie na tle bezdrzewnych produktów offsetowych. Nadaje się do druku cyfrowego i laserowego (gramatura 80-160 g/m2). Dostępny jest w gramaturze 80-300 g/m2. Podłoże revive 100 Natural Matt to papier matowy powlekany, wyprodukowany bez bielenia, charakteryzujący się wysoką nieprzezroczystością. Można go kupić w gramaturach 100-350 g/m2. Model revive 100 Natural Uncoated to papier offsetowy, który gwarantuje wysoką jakość wstępnego zadruku. Nadaje się także do druku cyfrowego i laserowego (gramatura 80-160 g/m2). Jest dostępny w gramaturach: 80-300 g/m2. Kolekcja papierów revive 50 powstaje w 50 proc. z włókien z odzysku i w 50 proc. z włókien pierwotnych – jedne i drugie  oznaczone są certyfikatem FSC. Papier revive 50 White Gloss jest przeznaczony do efektownych wydruków dzięki wyjątkowo wysokiej nieprzezroczystości i bieli oraz gładkiej powierzchni o pięknym połysku. Dostępny w gramaturach: 90-350 g/m2. Model revive 50 White Silk to papier o właściwościach podobnych do wersji White Gloss; cechuje go lekki połysk. Papier jest dostępny w gramaturach 90-350 g/m2. Dystrybucja: Zing.

 
 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Media w czasach koronawirusa...

Kryzys koronawirusowy dotarł do świata mediów. Co prawda jest wystarczająco dużo do relacjonowania, i nie tylko w tematach ekonomicznych, ale i cyfryzacja postępuje bardzo szybko, jak i również związany z nią rodzaj i forma przekazywania informacji. Czy będziemy chcieli przyzwyczaić się do tego nowego świata mediów? Ze względu na obwarowania rządowe, tylko telewizja publiczna lub krajowe agencje prasowe, mogą uczestniczyć w rządowych konferencjach prasowych, a za pośrednictwem tych kanałów mogą zadawać pytania osoby z innych mediów. Niektórym to bardzo na rękę… Można zasadnie zadać pytanie o czynnik filtrujący.

Reklama

Ankieta

Czy poligrafia ma już kryzys za sobą?

Jest zdecydowanie lepiej
Ciągle jest ciężko
Najgorsze jeszcze przed nami
W ogóle nie doświadczyliśmy kryzysu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty