Kalendarium

19-22.03.2024 · Fespa, Amsterdam

19-21.03.2024 · LogiMat, Stuttgart

28.05-07.06.2024 · drupa, Düsseldorf

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Wielozadaniowa Rapida 76

Firma Koenig & Bauer prezentuje najnowszą wersję maszyny Rapida 76, przeznaczoną do produkcji w formacie B2. Oprócz dotychczasowych korzyści, urządzenie oferuje szereg nowych możliwości, takich jak kompleksowa automatyzacja, szeroki wachlarz potencjalnych zastosowań, specjalne techniki pomiarowe i kontrolne oraz dużą gama dostępnych usług cyfrowych.

Maszyna Rapida 76 weszła właśnie w nowy etap rozwoju. Urządzenie pracuje w formacie B2 przy rozmiarach arkusza 530 x 750 mm, (format specjalny 605 x 750 mm) i wyróżnia się niezwykle wysokim stopniem automatyzacji, niewielkim zapotrzebowaniem zajmowanej powierzchni oraz wysoką wydajnością pracy do 18.000 arkuszy na godzinę. Maszyna różni się od swojej poprzedniczki także pod względem budowy dzięki nowo opracowanemu designowi, który na rynku został już dostrzeżony i nagrodzony.

Zarówno te już sprawdzone, jak i nowe funkcje automatyzacyjne czynią z maszyny Rapida 76 wyjątkowo wydajne narzędzie produkcyjne. Istotną cechą jest obecność komponentów niezależnych napędów DriveTronic, umożliwiających prostą obsługę bez konieczności stosowania skomplikowanych przekładni oraz równoległe prowadzenie procesów zmiany zlecenia i narządzania. Dostępna jest także usługa wstępnego ustawiania wszystkich komponentów maszyny. Obok stanowiska sterowania ErgoTronic wyposażonego w ekran typu Wallscreen, maszyna dysponuje ekranami dotykowymi, gwarantującymi pełen komfort obsługi. Rapida 76 to odpowiedni instrument produkcyjny dla tych producentów, którzy swoją pracę opierają głównie na zleceniach w formacie B2.

W formacie B2 urządzenie osiąga prędkość do 18000 arkuszy na godzinę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wysoka wszechstronność

Uzyskanie maksymalnej wszechstronności produkcyjnej maszyny Rapida 76 osiągalne jest dzięki możliwości zastosowania do jedenastu zespołów drukujących i uszlachetniających, dopasowanych do indywidualnych wymagań produkcyjnych. Mogą to być dziesięciokolorowe maszyny z automatycznym odwracaniem arkusza, umożliwiające druk 5x5 z dodatkową wieżą lakierującą, przeznaczone na przykład do produkcji okładek lub maszyny do produkcji opakowań z możliwością nanoszenia podwójnego lakierowania, przeznaczone np. do produkcji opakowań dla przemysłu farmaceutycznego. Inną możliwą opcją są warianty podwyższone, umożliwiające tworzenie wyższych stosów produktów (dla druku na kartonach) oraz warianty przedłużenia wykładania dla zastosowania różnych rodzajów lakierowania. Dostępne są także rozdzielacze farbowe dla druku typu „Iris”. Dzięki szerokiemu wachlarzowi rozwiązań z dziedziny techniki pomiarowej z inspekcją arkusza inline włącznie, Rapida 76 jest narzędziem umożliwiającym także zastosowania specjalne, w tym produkcję dokumentów z zabezpieczeniami.

Kamera zainstalowana w maszynie wykorzystywana jest przez trzy systemy:  system sterowania nafarbieniem, inspekcji arkusza oraz porównywania plików PDF.

  Ta półformatowa maszyna wykazuje swoją elastyczność także w odniesieniu do stosowania różnego rodzaju farb oraz sposobów uszlachetniania. Obok farb konwencjonalnych pozwala na użytkowanie farb oraz lakierów UV. Poza systemami suszącymi typu IR/TL do dyspozycji są także systemy UV-, HR-UV- oraz LED-UV.

 

 Specjalność Koenig & Bauer
Obok powyżej wymienionych zalet, maszyna posiada inne niespotykane w tej klasie formatów rozwiązania dostępne dla jej użytkowników. Tak jak w przypadku innych maszyn Rapida, także w tym modelu istnieje możliwość rozsprzęglania nieużywanych w procesach produkcyjnych zespołów farbowych. Pozwala to na redukcję zużycia wałków oraz obniżenie czasów narządu. Ponowne zasprzęglenie zespołów drukujących następuje poprzez naciśnięcie jednego przycisku na stanowisku sterowania. Ponadto, Rapida 76 pozwala na wymianę form drukowych bez konieczności zaginania krawędzi form drukowych przed ich wprowadzeniem do maszyny, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze zautomatyzowaną, czy też symultaniczną wymianą form drukowych. Kałamarz farbowy ColorTronic gwarantuje wysoki stopień powtarzalności produkcji dzięki typowemu dla maszyn Rapida rozwiązaniu umożliwiającemu dozowanie farby bez powstawania efektów ubocznych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu rakli strefowych oraz specjalnej mechaniki, pozwalającej na dociskanie kałamarza farbowego zawsze z taką samą siłą. System ten nie wymaga także stosowania folii w kałamarzu farbowym. Powłoka EasyClean pozwala na niezwykle szybką zmianę farby. Symultaniczna wymiana wszystkich form drukowych na maszynie trwa 45 sekund. W połączeniu z rozwiązaniem CleanTronic Synchro, możliwe jest równoległe mycie cylindrów gumowych i dociskających oraz wybranych zespołów farbowych. Skraca to istotnie czasy narządzania i pozostawia do dyspozycji więcej czasu na sama produkcję. To samo dotyczy automatycznej wymiany form lakierujących.

Obok urządzenia myjącego obciągi gumowe, Rapida 76 dysponuje także urządzeniem do mycia cylindra dociskowego.

myjka

  

Pomiar i regulacja
Zorientowane na użytkownika rozwiązania z zakresu techniki pomiarowej i regulacyjnej przyczyniają się do skrócenia czasów narządzania, zmniejszenia ilości makulatury oraz zabezpieczenia wysokiej, stabilnej jakości druku. Rapida 76 może zostać wyposażona w systemy służące pomiarom i regulacji registru, sterowaniu farbowemu oraz inspekcji arkusza. Wszystkie systemy inline pracują w oparciu o wspólną kamerę, co zmniejsza nakłady konserwacyjne i ułatwia obsługę.

 W maksymalnej dostępnej wersji wyposażenia system ErgoTronic ICR reguluje register na pojedynczym arkuszu z poziomu stanowiska sterowania. Z kolei QualiTronic ColorControl zapewnia wygodną regulację nafarbienia. Kamera zainstalowana po ostatnim zespole drukującym lub lakierującym, względnie po ostatnim zespole przed odwracaniem przekazuje automatycznie gęstości optyczne i reguluje strefy farbowe w procesie inline. Opcjonalnie istnieje możliwość rozbudowy systemu o regulację balansu szarości (QualiTronic InstrumentFlight). QualiTronic PDFCheck pozwala na inspekcję wydrukowanych arkuszy i ich porównanie z plikiem PDF zleceniodawcy, gwarantując bezkompromisowy poziom jakości.

 

Usługi optymalizacyjne
Szeroki wachlarz dostępnych usług cyfrowych pozwala na redukcję nieplanowanych przestojów, wygodną konserwację maszyny pozbawioną wszelkich barier oraz na anonimowe porównywanie parametrów wydajnościowych z urządzeniami o takich samych parametrach technicznych. Paleta opcji obejmuje usługi od PressCall służącej optymalizacji komunikacji podczas zdalnej konserwacji poprzez VisualPressSupport, wykorzystywaną do wykonywania opisów zdarzeń zdalnej konserwacji wraz ze zdjęciami (oraz funkcją komentarzy), tekstami, filmami video i transmisją dźwięku, Performance Reports, Press Inspection Reports, aż po usługi „Predictive Services”, bazujące na działaniu sztucznej inteligencji.

Centralnym punktem kontaktowym pomiędzy użytkownikami maszyn Rapida a działem serwisu jest Customer Community. Na tej platformie można znaleźć wszystkie dostępne cyfrowe usługi serwisowe. Użytkownicy i producent mają dostęp do tej samej bazy informacji, która pozostaje aktualna przez cały czas ich współpracy.

 

Maszyna wyróżnia się szybką wymianą form lakierujących, możliwą dzięki częściowej automatyzacji.

Najnowsza Rapida oferuje także symultaniczną wymianę form SPC przy zastosowaniu form drukowych bez konieczności zaginania ich krawędzi.

Komentarz miesiąca

Witamy w roku drupy 2024…

Trudno w to uwierzyć. Po ośmioletniej przerwie w tym roku targi drupa ponownie odbędą się w Düsseldorfie. Oczekiwania są wielkie, ale w branży wciąż niewiele słychać.

 

Jeśli pamiętacie, jakie było typowe „uczucie mrowienia” w okresach poprzedzających poprzednie drupy w ostatnich latach, w porównaniu z tą drupą jest ono właściwie prawie zerowe. „Działanie jak zwykle” jest na porządku dziennym i tak postępują firmy. Niewiele już firm zaprasza przedstawicieli mediów na dobrze zorganizowane i merytoryczne konferencje prasowe i prezentacje z odpowiednim wyprzedzeniem przed targami, aby zaprezentować wspaniałe wieści o nowych produktach. Oszczędza to wysiłek organizacyjny, a przede wszystkim koszty podróży.

Reklama

Ankieta

Czy wojna na Ukrainie ma wpływ na działalność Twojej firmy?

Tak, ma zdecydowany wpływ
Tak, ma umiarkowany wpływ
Trudno stwierdzić
Nie, nie ma wpływu

Ogłoszenia

Stanowisko:
Region:
zobaczy wszystkie oferty